ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energetyka jądrowa może pomóc wodorowi stać się paliwem alternatywnym
27.01.2021r. 09:44

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Podczas Globalnego Forum Energetycznego organizowanego przez Atlantic Council został poruszony aspekt wykorzystania energetyki jądrowej do realizacji ambitnych celów klimatycznych. Razem z wodorem to źródło energii może zdekarbonizować wiele gałęzi gospodarki, które dziś są uzależnione od paliw kopalnych - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Ostatnie badania wykazały, że bez energii jądrowej, koszt związany z osiągnięciem celów dekarbonizacji określonych w porozumieniu paryskim z 2015 roku znacznie wzrośnie - powiedziała Shannon Bragg-Sitton, kierownik katedry Zintegrowanych Systemów Energii w Państwowym Laboratorium Badawczym w Idaho.

- Pierwotna produkcja ciepła z energii jądrowej jest tradycyjnie przetwarzana na energię elektryczną i dostarczana do sieci, ale to ciepło może być również wykorzystywane do zaspokojenia potrzeb przemysłu lub do produkcji półproduktów procesowych, takich jak wodór, które można wykorzystać do wytwarzania produktów konsumenckich, takich jak paliwa transportowe - powiedziała. Dodała, że bezpośrednie wykorzystanie ciepła generowanego przez siłownie w czasie, gdy nie będzie potrzebne, może również zapewnić elektrowniom jądrowym dodatkowy strumień przychodów, wspierając ich długoterminową rentowność.

Podczas panelu zostały poruszone również kwestie wodoru jako paliwa alternatywnego, jednak według mówców, jego komercyjna cena będzie opłacalna dopiero około 2050 roku. Ma ona wynieść docelowo 0,9 dolara za kilogram. Uczestnicy dyskusji podkreślali, że kluczową rolę w transformacji może odegrać energetyka jądrowa. I to nie tylko jako bezemisyjne źródło produkcji energii elektrycznej.
- W ciągu następnych kilku dekad reaktory jądrowe będą najbardziej efektywnym źródłem wysokich temperatur potrzebnych do wytwarzania wodoru - powiedział Seth Grae, prezes i dyrektor generalny firmy Lightbridge Corporation.

Nie chodzi tylko o reaktory nowej generacji, m.in dopiero opracowywane SMR, ale także reaktory starszych generacji. - Możemy zwiększyć wydajność starszych reaktorów dzięki zastosowaniu zaawansowanych paliw jądrowych. Możemy w nich wytwarzać wodór przy użyciu energii elektrycznej zamiast wysokich temperatur, wykorzystując istniejącą technologię elektrolizy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii paliwa, reaktory te są znacznie wydajniejsze w produkcji energii elektrycznej.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE