ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Rosnący eksport ropy naftowej z Iranu
27.01.2021r. 11:05

Notowania ropy naftowej w pierwszej połowie tygodnia delikatnie rosną. Wczoraj stronie popytowej sprzyjały m.in. dane Amerykańskiego Instytutu Paliw, które pokazały, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o ponad 5 mln baryłek, mimo oczekiwań ich niewielkiej zwyżki.


Dodatkowym wsparciem dla cen ropy, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, są działania Joe Bidena. Nie chodzi tu nawet tylko o pakiet stymulacyjny popierany przez nowego prezydenta USA, lecz o jego decyzje dotyczące rynku ropy. Biden od razu po przejęciu władzy zablokował budowę ropociągu Keystone, natomiast według najnowszych doniesień, ma zamiar wstrzymać proces wydawania pozwoleń na leasing ziem i wód federalnych pod projekty wydobywcze.

Joe Biden wyraził także chęć ponowienia negocjacji z Iranem w sprawie paktu nuklearnego, zerwanego w 2018 roku przez Donalda Trumpa. Ta informacja akurat może sprzyjać sprzedającym na rynku ropy naftowej, o ile faktycznie dojdzie do ponowienia paktu. Na razie pojawiła się zaledwie informacja, że jest to w USA brane pod uwagę.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Na razie Iran próbuje jakoś sobie radzić nawet bez przyzwolenia USA. Co prawda sankcje narzucone na ten kraj mocno uderzają w lokalną gospodarkę, ale Iran znajduje sposoby na eksport swojej ropy naftowej. Według śledzącej tankowce firmy SVB International, w grudniu 2020 r. irański import ropy naftowej wzrósł do około 710 tys. baryłek, a w styczniu może być jeszcze większy (według irańskich władz, może sięgnąć nawet 900 tys. baryłek). Dla porównania, w październiku ub.r. eksport ropy naftowej z Iranu wynosił 490 tys. baryłek, a w niektórych miesiącach poprzedniego roku spadał nawet do okolic 100-200 tys. baryłek.

Konkretna droga irańskiej ropy naftowej do odbiorcy jest trudna do prześledzenia, bowiem często dochodzi do przeładunków na morzu ze statku na statek. Tankowce nie zawsze mają włączoną łączność satelitarną, która umożliwia ustalenie ich lokalizacji. Rzadkością nie jest także fałszowanie dokumentów dotyczących stron transakcji.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE