ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Mielczarski: Mieszanie łyżeczką w opłatach mocowych
27.01.2021r. 15:52

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Minister Klimatu i Środowiska prowadzi rozmowy z KE na temat zmiany systemu opłat mocowych. Zmiana naliczania opłat nie zmieni całkowitego kosztu rynku mocy szacowanego na 5,5 mld zł rocznie, który ponoszą odbiorcy energii elektrycznej. Wprowadzony rynek mocy blokuje rozwój energetyki na ponad 20 lat. Zmiany w systemie opłat nie wiele pomogą, tak jak od samego mieszania łyżeczką herbata nie będzie słodsza.

Subsydia przedzielane w systemie aukcji nazywanych rynkiem mocy nie są subsydiami dla konwencjonalnych wytwórców energii elektrycznej. Są one w rzeczywistości, kolejnym, tym razem pośrednim, subsydium dla odnawialnych źródeł energii.

Znaczny wzrost produkcji z OZE przy towarzyszącym dużym imporcie energii elektrycznej, powoduje że elektrownie konwencjonalne zmniejszają produkcję i zamiast planowanych 7000-8000 godzin rocznie pracują nawet poniżej 4000-5000 godzin. W tak skróconym czasie pracy nie są w stanie uzyskać z rynku energii elektrycznej przychodów, które mogłyby pokryć wszystkie koszty produkcji.

Powstaje zjawisko nazywane "missing money" prowadzące do spadku wartości aktywów wytwórczych i zadłużania firm energetycznych. Zjawisko "missing money" przechodzi następnie w zjawisko "missing capacity" przejawiające się tym, że potencjalni inwestorzy wstrzymują się z inwestycjami w źródła konwencjonalne, co pogarsza ciągłość dostaw energii i grozi utratą bezpieczeństwa energetycznego. Takie zjawiska właśnie obserwujemy w Polsce.

W systemie "energy only market", gdzie jedynym produktem rynkowym jest energia elektryczna, jednostki wytwórcze zawsze dyspozycyjne, które gwarantują bezpieczeństwo pracy systemu elektroenergetycznego muszą otrzymywać dopłaty za dyspozycyjność. Tego typu dopłaty powinny być gwarantowane w długim horyzoncie czasowym, aby zapewnić zwrot z inwestycji i nie można ich poddawać niestabilnemu systemowi aukcji mocowych, jak to zrobiono w Polsce. Rynek mocy, podobnie jak 100 proc. obligo giełdowe, to jedne z najgorszych rozwiązań prowadzących do dużego obciążenia finansowego odbiorców przy niewielkiej stymulacji budowy nowych jednostek wytwórczych.

Na rynku mocy w Polsce odbyły się już aukcje do roku 2025, każda z nich obciąża odbiorców kosztem ponad 5 mld zł rocznie, co oznacza opłatę w wielkości około 35 zł/MWh, niezależnie w jaki sposób koszty te podzieli się na poszczególne grupy odbiorców. Kolejne aukcje jakie mają odbyć się na lata 2026-2030 będą skutkowały dalszym zwiększeniem obciążenia odbiorców. Zmniejszenie opłat mocowych dla jednej grupy odbiorców, to co Ministerstwo Klimatu i Środowiska negocjuje z Komisją Europejską, będzie skutkowało zwiększeniem opłat dla innej grupy odbiorców, ponieważ zaciągnięte zobowiązania i tak muszą zostać pokryte.

W Polsce potrzebny jest nowy system wsparcia dla jednostek wytwórczych zawsze dyspozycyjnych, tym bardziej, kiedy planowany jest duży rozwój niestabilnej morskiej energetyki wiatrowej. Nowy system wsparcia mocy dyspozycyjnych powinien działać stabilnie przez kilkadziesiąt lat i prowadzić do budowy nowoczesnych dyspozycyjnych bloków wytwórczych, które zapewnią stabilne dostawy energii do odbiorców niezależnie od warunków atmosferycznych; czy wieje wiatr i czy świeci słońce.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: algas 27.01.2021r. 17:26
P.profesorze: a co z obligo gazowym? Przecież za chwilę - od 2023 r. - będzie "kamieniem młyńskim" rozwoju... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wojciech 27.01.2021r. 19:26
Pan Profesor jak zawsze trafnie -trzeba dopłacać i po prostu trzeba dopłacać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk 2021 28.01.2021r. 09:22
Z artykułu dowiedziałem się, że Rynek Mocy jest zły i ze trzeba wymyślić coś innego. Klasyczne podejście "Jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 28.01.2021r. 11:09
Zawsze zgadzaliśmy się z opinią Pana Profesora. Tym razem musimy ją jednak uzupełnić. Drzewo przyczynowo skutkowe... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 01.02.2021r. 15:18
zysk sprzedawcy jest stratą kupującego.
co społeczeństwo otrzymuje w zamian za zapłacony zysk?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Polak 10.02.2021r. 12:29
Rozumiem, że Pan Profesor chce powiedzieć iż z aukcji rynku mocy należy wyeliminować OZE na rzecz wytwórców... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE