ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce zaangażować się z gminami w program "Stop Smog"
27.01.2021r. 16:12

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce zaangażować się ze swoimi gminami członkowskimi w rządowy program "Stop Smog", zakładający inwestycje antysmogowe w domach jednorodzinnych osób ubogich energetycznie. Na ten cel skierowała m.in. 5,9 mln zł przesuniętych z projektu budowy spalarni odpadów.

W środę członkowie zgromadzenia Metropolii zdecydowali o zmianie w jej wieloletniej prognozie finansowej i przesunięciu środków przeznaczonych wcześniej na powołanie spółki celowej do przygotowania budowy spalarni odpadów.

Chodzi o kwotę 5,9 mln zł, która wspierając dotychczasowe środki projektu "Opracowanie i wdrożenie metropolitalnego programu poprawy jakości powietrza" - zapewni mu teraz łącznie ponad 7,2 mln zł: 1,4 mln zł w 2021 r. i 5,8 mln zł w 2022 r.

Jak poinformował PAP w środę Witold Trólka z zespołu prasowego GZM, na obecnym etapie trudno jeszcze określić dokładne koszty planowanej na 2022 r. realizacji programu "Stop Smog" przez Metropolię oraz gminy.

"Wszystko zależeć będzie od wyników ustaleń z gminami, które wyrażą zainteresowanie na przystąpienie do wspólnego programu z Metropolią GZM. Zarząd Metropolii przygotowuje takie działania, decyzje jeszcze nie zapadły" - zastrzegł Trólka.

GZM będzie mogła brać udział w działającym od lutego 2019 r. programie "Stop Smog" w efekcie jej wcześniejszych starań o zmianę w zapisach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Nowelizację, umożliwiającą m.in. udział GZM w programie wraz z zainteresowanymi gminami, prezydent podpisał 13 listopada ub. roku.

Przedstawiciele GZM komentowali wówczas, że zmiana dała Metropolii kolejny finansowy instrument do efektywniejszego prowadzenia polityki związanej z ograniczaniem niskiej emisji. "Będziemy mogli aktywnie współpracować z gminami na rzecz wsparcia mieszkańców, których nie stać finansowo na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła czy termomodernizację budynków jednorodzinnych" - mówił w listopadzie przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.

Jego zdaniem, udział w programie Stop Smog może zwiększyć skuteczność działań GZM w oddziaływaniu na środowisko. "Ważne, aby skoordynować go z naszymi obecnymi działaniami na rzecz gmin w ramach metropolitalnego +Programu działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji+" - ocenił przewodniczący zarządu GZM.
Uruchomiony w ub. roku roku w GZM "Program działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji" dysponował w 2020 r. budżetem ok. 90 mln zł, podzielonym na dofinansowanie ponad 100 projektów. Niemal połowa z nich dotyczyła termomodernizacji budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych stanowiących własność gmin. Tegoroczna edycja programu zasilana jest dotąd kwotą ok. 26 mln zł.

Program "Stop Smog" jest realizowany na podstawie przepisów ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Przewiduje dotacje do termomodernizacji prywatnych budynków jednorodzinnych należących do osób ubogich energetycznie wraz z wymianą nieekologicznego źródła ciepła, przyłączeniem budynku do sieci ciepłowniczej, elektroenergetycznej lub gazowej.

Realizacja programu "Stop Smog" ma potrwać do końca 2024 r. Jego całkowity budżet ma wynieść 1,2 mld zł. W tej kwocie ok. 883 mln zł zapewnia budżet państwa (poprzez dotacje dla gmin sięgające do 70 proc. kosztów), pozostałą część finansują gminy.

Zgodnie z danymi ze strony programu z połowy października ub. roku do tego czasu w całym kraju do programu "Stop Smog" przystąpiło 7 gmin. Wśród nich znajduje się wchodzący w skład GZM Sosnowiec. Od 1 stycznia 2021 r. program jest obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Metropolia skierowała na program "Stop Smog" środki, których nie może wykorzystać w projekcie budowy spalarni odpadów, ponieważ w listopadzie ub. roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach podtrzymał rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego unieważniające uchwałę ws. powołania spółki pod kątem spalarni.

Służby wojewody uznały, że zagospodarowanie odpadów komunalnych jest zadaniem własnym gmin. W ocenie służb wojewody na początkowym etapie prac dot. spalarni GZM powinna była zawrzeć z gminami porozumienia, na mocy których przekażą one do GZM realizację tego zadania własnego.

Przedstawiciele Metropolii komentując tę sugestię akcentowali, że dla miast oznaczałoby to konieczność ustalenia dodatkowej składki zmiennej, z której sfinansowany byłby np. wkład założycielski do spółki w wysokości planowanych 20 mln zł. Wkład ten miał być wniesiony bezpośrednio przez Metropolię.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE