ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Poznaniu oddano do użytku miejską elektrownię słoneczną
27.01.2021r. 16:14

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Miejską elektrownię słoneczną uruchomiono w Poznaniu. Instalację składającą się z 496 paneli fotowoltaicznych umieszczono na dachach 17-piętrowych bloków Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady. Projekt zrealizowano m.in. dzięki dofinansowaniu z programu "Słoneczne Dachy".

Jak podkreślono w przesłanym PAP komunikacie, kompleksowa instalacja fotowoltaiki (PV) w Poznaniu została zrealizowana w ramach programu "Słoneczne Dachy" organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Moduły PV i zaadaptowane specjalnie na potrzeby poznańskiej inwestycji struktury montażowe dostarczył do projektu IBC Solar Polska. Instalację zamontowała na dachu firma Multisun Wielkopolska , Preferowany Partner Premium IBC Solar.

W komunikacie wskazano, że w ramach projektu cztery bloki mieszkalne PSM Winogrady zostały zaopatrzone w wykorzystujące energię promieniowania słonecznego systemy o łącznej mocy szczytowej 164 kWp. Budynki wyposażono również w inwertery umożliwiające przekształcanie pozyskiwanego ze słońca prądu stałego w zmienny, czyli taki, jaki płynie w gniazdkach elektrycznych.

Ze względu na wyzwania projektowe, w tym wysokość bloków i ich ogólny stan techniczny, instalacja fotowoltaiki wymagała zastosowania specjalistycznych konstrukcji montażowych. Jak tłumaczył Mariusz Wilk, Country Manager w IBC Solar Polska, "z uwagi na długi okres eksploatacji, dachy budynków były niezdolne do poniesienia dodatkowych obciążeń".
"Dodatkowo przy tak wysokich obiektach zawsze trzeba liczyć się z dużą ekspozycją na niesprzyjające czynniki atmosferyczne, w tym silne wiatry, które w tej lokalizacji mogą osiągać prędkość nawet do 115 km/h. Szukaliśmy rozwiązania, które pozwoli zmniejszyć wagę całego systemu PV przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności i wydajności konstrukcji" - wskazał.

Wilk dodał, że każdy z budynków wytworzy co roku około 35 tys. kWh, a energia pozyskiwana z promieniowania słonecznego zostanie wykorzystana do zasilania części wspólnych budynków, takich jak windy, oświetlenie korytarzy i drzwi wejściowych czy układy wentylacyjne.

Program "Słoneczne Dachy" ruszył w marcu 2020 r. W jego ramach mieszkańcy budynków wielorodzinnych i spółdzielnie mieszkaniowe w województwie wielkopolskim mogą wnioskować o dofinansowanie w formie pożyczki na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy do 50 kW. Nabór wniosków do programu ma charakter ciągły, aż do wyczerpania puli środków.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE