ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PGE przekazała Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego unikalne dokumenty Armii Krajowej
28.01.2021r. 15:03

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
PGE Polska Grupa Energetyczna zakupiła i przekazała do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego zbiór oryginalnych dokumentów konspiracyjnych Armii Krajowej z lat 1943-1944. Rękopisy i druki ulotne, wchodzące w skład zbioru dokumentów, zostaną udostępnione zwiedzającym w wydzielonej części Muzeum.

Zakupione i przekazane przez PGE dokumenty stanowią unikalny zbiór poświęcony działalności Armii Krajowej i Państwa Podziemnego. Mają one niezwykle cenną wartość historyczną i edukacyjną. Pozyskanie zbioru dokumentacji AK z lat 1943-1944 pozwoli zachować cenne materiały dla przyszłych pokoleń - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dokumenty zakupione i przekazane przez PGE do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego to zbiór około 1500 stron rękopisów i druków ulotnych, zawierających informacje dotyczące działania systemu prawnego Polskiego Państwa Podziemnego i Kontrwywiadu Armii Krajowej.

Zbiór jest niesłychanie cennym i zwartym zespołem prezentującym sposób funkcjonowania podziemnego sądownictwa Państwa Polskiego. Badając dokumenty trzeba zdać sobie sprawę w jak niesłychanie trudnych warunkach przyszło pracować prokuratorom i sędziom Polski Podziemnej. To dzięki tak wspaniałym darczyńcom jak PGE, będzie możliwe zachowanie tej ważnej dla przyszłych pokoleń dokumentacji - mówi Tomasz Karasiński z Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego.

W zbiorze znajdują się także sprawozdania z działalności Armii Krajowej (w tym z akcji likwidacyjnych i bojowych), opisy struktur konspiracyjnych, rozpracowywania agentów Gestapo i urzędników III Rzeszy oraz przedstawicieli władz wojskowych i policyjnych.

W skład archiwum wchodzą również dokumenty Kontrwywiadu AK i Wojskowych Sądów Specjalnych VII Obwodu AK Obroża Rejonów: II "Celków" (Marki) i III "Dęby" (Rembertów). Unikalny zbiór stanowią dokumenty dotyczące działalności członków Polskiej Partii Robotniczej. Wśród pozyskanych materiałów znajdują się druki związane z działaniem urzędów i urzędników skarbowych z rejonu Warszawy i okolic zarówno w zakresie rozpracowania niemieckich informatorów, jak również powołania przy Komendzie Głównej Armii Krajowej konspiracyjnego Komitetu Skarbowców Polskich, w tym unikalny Regulamin działania Komitetu. W zbiorze zachowała się także prawdopodobnie jedyna znana Instrukcja kolportażu druków konspiracyjnych w ramach Akcji N - akcji prowadzonej wśród Niemców od kwietnia 1941 r. do kwietnia 1944 r. Uzupełnienie zbioru dokumentów stanowi prasa konspiracyjna, w tym wydawnictwa i druki niepodległościowego podziemia.Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego - to miejsce szczególne na mapie Warszawy. Znajduje się w kompleksie gmachów dawnego Banku Polskiego - Powstańczej Reduty, w której do dziś pozostały ślady wyszczerbionych odłamkami i podziurawionych kulami murów. Słowo "Pamięć" znalazło się nieprzypadkowo w nazwie muzeum, ponieważ obowiązkiem Polaków jest pamiętać o Bohaterach i losie mieszkańców Warszawy tak ciężko doświadczonych podczas II wojny światowej. Wystawa ma na celu pokazanie właściwych postaw i często nieznanych losów uczestników Powstania Warszawskiego. W Muzeum zgromadzonych zostało kilka tysięcy przedmiotów, elementów umundurowania i wyposażenia oraz dokumentów - pamiątek po Bohaterach Powstania Warszawskiego, które będą służyć następnym pokoleniom.
PGE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE