ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francja. Państwo skazane za niedociągnięcia w walce ze zmianami klimatu
03.02.2021r. 15:01

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Po raz pierwszy w historii Francji sąd w Paryżu uznał, że państwo winne jest "karalnych niedociągnięć, nie dotrzymując zobowiązań w sprawie redukcji emisji gazów cieplarnianych". Organizacje ekologiczne określają wyrok trybunału administracyjnego, jako "historyczny".

Stowarzyszenia ekologów podkreślają, że w sprawę zaangażowali się obywatele, bowiem w grudniu 2018 r. skarżący ogłosili petycję, którą w 48 godzin podpisało milion osób, a przez następnie trzy tygodnie - drugie tyle. Pozarządowe organizacje ekologiczne - Notre affaire a tous (Sprawa nas wszystkich), Greenpeace, Oxfam i Fundacja Nicolas Hulot - rozpowszechniając petycję, nazwały ją "sprawą stulecia".

W marcu 2019 r. te cztery organizacje pozwały państwo, inicjując tym samym "pierwszy wielki sądowy proces klimatyczny we Francji" - pisze "Le Monde".

Tytułem zadośćuczynienia za szkody moralne, paryski trybunał administracyjny skazał państwo francuskie na zapłacenie jednego euro każdej z czterech organizacji pozarządowych, które wniosły pozew. Odrzucił jednak żądania wypłacenia takiej samej sumy jako odszkodowanie za "szkody ekologiczne".

Sędziowie zdecydowali się podjąć dodatkowe śledztwo w celu określenia, jakie posunięcia będą narzucone państwu, by "naprawić poniesioną krzywdę lub zapobiec jej powiększeniu".

Mecenas Clementine Baldon, reprezentująca jedną z organizacji pozarządowych, określiła wyrok jako "rewolucyjny", gdyż - jak ocenia - jest on uznaniem współodpowiedzialności państwa za kryzys klimatyczny, a bierność władz państwowych w tym obszarze uważana będzie odtąd za "nielegalną" i uznana za przyczynę "szkody ekologicznej".
Cytowany przez "Le Monde" Julien Betaille, wykładowca prawa publicznego z Tuluzy wyjaśnia: "Uznanie, że państwo ma obowiązek naprawienia szkody ekologicznej to krok naprzód, ale musi on być potwierdzony przez Radę Stanu (najwyższy francuski sąd administracyjny), a przede wszystkim zatwierdzony wyrokiem sędziego, który orzeknie obowiązek odszkodowania".

Zdaniem Betaille'a, organizacje skarżące popełniły błąd, gdyż powinny były żądać "poważnej wyceny" szkody ekologicznej, a nie symbolicznego euro. Zwraca jednak uwagę, że "zaniedbania państwa nie są jedyną przyczyną zmian klimatycznych".

Redaktorzy internetowego dziennika Reporterre ubolewają nad tym, że "katastrofa środowiskowa przyspiesza i nasila się i choć dotyczy to coraz bardziej obywateli, temat schodzi na drugi plan w krajobrazie medialnym. Ten wstrząs będący fundamentalnym problemem naszego stulecia, powinien zająć centralne miejsce w przygotowywaniu informacji"

Autorzy artykułu w "Le Monde" zauważają, że "Francja jest na złej drodze", gdyż, jak uznała francuska Najwyższa Rada Klimatyczna, "działanie na rzecz klimatu nie jest wystarczające, ani wobec wyznaczonych celów takiej akcji, ani wobec stawki, jaką reprezentuje".

Komentując "sprawę stulecia" w dzienniku "Le Figaro" Steve Tenre zauważa, że w dziedzinie klimatu, "rząd mnoży spektakularne zapowiedzi, ale potyka się w konfrontacji z rzeczywistością".

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: xXx 04.02.2021r. 14:00
I pomyśleć, że Francja, która na jednostkę wyprodukowanej energii elektrycznej emituje 1/10 tego co Niemcy jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE