ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Regiony w Wielkiej Brytanii dysponujące energią jądrową już osiągają cele dekarbonizacji
05.02.2021r. 09:33

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Wielka Brytania pozostaje zależna od paliw kopalnych, ale regiony posiadające zarówno energię jądrową, jak i wiatrową już osiągają cele dekarbonizacji do 2030 roku, wynika z analizy przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Przemysłu Jądrowego (Nuclear Industry Association, NIA) na podstawie danych opublikowanych przez National Grid Electricity System Operator (ESO).

Najczystszą moc miały południowa Szkocja, północno-wschodnia Anglia i północno-zachodnia Anglia, osiągając przez ponad 85% dni w 2020 r. cel obniżenia emisyjności produkcji energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii do 2030 r., wynoszący 50-100 g CO2 na 1 kWh. Średnia dzienna intensywność emisji dwutlenku węgla w południowej Szkocji wynosiła 43g, północno-wschodniej Anglii - 47g i północno-zachodniej Anglii - 53g.

W południowej Szkocji zlokalizowane są dwie elektrownie jądrowe: Hunterston i Torness, każda wyposażona w dwa bloki jądrowe, a w północno-zachodniej Anglii działa elektrownia Heysham z dwoma blokami. Oprócz tego w obu tych regionach zainstalowane zostały znaczne moce odnawialne. W północno-wschodniej Anglii również znajdują się dwa bloki jądrowe w elektrowni Hartlepool i dodatkowo kilka dużych farm wiatrowych.

Średnia emisja w Wielkiej Brytanii w roku 2020 wynosiła nieco ponad 180 g i osiągnęła cel na 2030 r. tylko przez 13 dni. Gaz pozostaje głównym źródłem energii i emisji dwutlenku węgla, przekraczając 60% dziennej produkcji w czerwcu, sierpniu i wrześniu. Węgiel spalano zarówno latem, jak i zimą, aby uzupełniać dostawy energii, toteż zużycie paliw kopalnych gwałtownie rosło w okresach dużego zapotrzebowania.

Intensywność emisji dwutlenku węgla osiągnęła szczyt ponad 300 g w dniach 21-24 stycznia i 4-6 marca, ale zbliżyła się również do 300 g pod koniec sierpnia i w połowie września, kiedy warunki pogodowe ograniczyły podaż i spowodowały wzrost popytu.

W skali kraju, energia jądrowa była wiodącym bezemisyjnym źródłem energii przez 158 dni z 358 dni (44%), dla których publikowane są dane, a energia wiatrowa dominowała przez pozostałe 200 dni.
Flota 15 komercyjnych reaktorów jądrowych wyprodukowała czystą energię w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu, przy czym przez pozostałe osiem miesięcy dominował wiatr. Siedem z ośmiu brytyjskich elektrowni jądrowych ma jednak zostać wyłączonych do 2030 r., a pierwsze cztery - do końca marca 2024 r.

Elektrownia Data wyłączenia
Hinkley Point B2023
Hunterston B 2023
Hartlepool 2024
Heysham A2024
Dungeness2028
Heysham B2030
Torness2030
Sizewell B2035
Tab. Brytyjskie elektrownie jądrowe i planowane daty ich zamknięcia [wg. BEIS]

Prezes NIA, Tom Greatrex, stwierdził, że energia jądrowa, we współpracy z odnawialnymi źródłami energii, jest niezbędna do osiągnięcia zerowej wartości emisji netto. Powiedział: "Powinniśmy w całym kraju odtworzyć to, co osiągnęliśmy w północnej Anglii i południowej Szkocji: połączyć energie jądrową i odnawialną w celu ograniczenia emisji".

"Aby to zrobić, musimy budować nowe elektrownie jądrowe obok mocy odnawialnych". Dwie jednostki EPR budowane w Hinkley Point C są jedynymi komercyjnymi reaktorami jądrowymi budowanymi obecnie w Wielkiej Brytanii. Sizewell C to jedyny nowy projekt w Wielkiej Brytanii, dla którego wystąpiono o pozwolenie na budowę.

Trzy projekty - Wylfa, Moorside i Oldbury - zostały albo anulowane, albo odłożone, głównie z powodu problemów finansowych, podczas gdy Bradwell pozostaje zaledwie na wczesnym etapie technicznym.

Polecamy do sprawdzenia:
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE