ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Firmy kupują coraz więcej "zielonej" energii elektrycznej
07.02.2021r. 08:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Najwięksi sprzedawcy energii elektrycznej zakontraktowali na 2021 r. znacznie więcej "zielonej" energii elektrycznej, wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. W porównaniu do ogółu sprzedaży nie są to na razie wielkie ilości, ale stanowią już znaczące pozycje biznesowe.

PGE Obrót ma w portfelu ok. jednej trzeciej sprzedaży energii elektrycznej klientom końcowym. W 2019 r. były to 43 TWh, przy całkowitym rocznym zużyciu energii elektrycznej w kraju na poziomie 170 TWh.

Z informacji tej spółki wynika, że o ile w 2020 r. PGE Obrót dostarczyła do klientów ponad 1,7 TWh energii wyprodukowanej w źródłach odnawialnych, to na 2021 r zakontraktowała już 2,3 TWh. Ostatni duży kontrakt, to dostawa w tym roku 50 GWh energii wyłącznie z OZE do polskich oddziałów PepsiCo. Firma ta skorzystała ze specjalnej oferty sprzedawcy dla dużych odbiorców biznesowych, która gwarantuje pochodzenie energii z OZE, w szczególności z wiatru.

Jak podkreśla prezes PGE Obrót Robert Choma, zapewnienie klientom dostępu do zielonej energii to jeden z elementów nowej strategii Grupy PGE i jeden głównych kierunków rozwoju portfolio produktowego sprzedawcy.

Z kolei strategicznym celem PepsiCo jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2040 r. Stosowanie energii elektrycznej z OZE i innych rozwiązań ograniczających emisje CO2 to droga ku zminimalizowaniu wpływu na środowisko i zapobiegnięciu dalszym negatywnym zmianom klimatu - mówi prezes PepsiCo Polska Michał Jaszczyk.

W Polsce PepsiCo, oprócz korzystania w 100 proc. z energii elektrycznej z OZE, buduje własne instalacje, np. PV na dachu nowego magazynu w Mszczonowie. Fotowoltaika zasila także nową linię do produkcji napojów w puszkach w Michrowie.

Wśród innych klientów PGE Obrót kupujących znaczące wolumeny "zielonej" energii są m.in.: LG Chem, Grupa Żywiec, Cemex Polska, NSK Bearings, CAN-PACK, CP-Glass czy BSH.

Tauron Sprzedaż, ze sprzedażą 34 TWh do klientów końcowych w 2019 r., ma ok. 25 proc. tego rynku. Spółka oferuje odbiorcom biznesowym energię z certyfikatami, potwierdzającymi, że konkretny klient jest jedynym konsumentem - w rozumieniu handlowym - wskazanego w umowie wolumenu zakontraktowanej energii. Oznacza to, że zakupiona przez danego klienta energia elektryczna wyprodukowana w konkretnym odnawialnym źródle i ściśle określonym czasie, nie będzie sprzedana żadnemu innemu podmiotowi. W praktyce oznacza to, że klienci zamawiają pracę danego OZE i odbierają adekwatną ilość energii, niekoniecznie w czasie jego pracy.
W 2020 r. Tauron sprzedał w ramach tego produktu ponad dwa razy więcej energii z OZE niż w 2019 r. - poinformowała PAP spółka. Na przykład Lotte Wedel zakontraktował na lata 2020-2023 ponad 51 GWh energii elektrycznej. Umożliwi to pokrycie całkowitego zapotrzebowania energetycznego zakładu Wedla na warszawskiej Pradze. Wedel skorzystał z możliwości wyboru rodzaju odnawialnego źródła i postawił na energię elektryczną z farm wiatrowych.

Z kolei Santander Bank Polska zakontraktował "zieloną" energię z elektrowni wodnych Taurona do 538 punktów poboru - oddziałów banku i centrów wspierania biznesu. Trzeci rok z oferty Taurona korzysta fabryka Panasonic Energy Poland.

Klienci mogę też kupić dowolną ilość gwarancji pochodzenia, poświadczających wytworzenie energii w OZE. Ich wolumen nie musi odpowiadać zużyciu. Jak poinformował Tauron Sprzedaż, na przykład Prologis kupił ponad 100 GWh z gwarancjami pochodzenia. Z kolei w wyniku przetargów Tauron sprzedał zielona energię m.in. Zamkowi Królewskiemu na Wawelu czy Kopalni Soli w Wieliczce.

Inną formą zdobycia zielonej energii jest kontrakt typu PPA (Power Purchase Agreement). Producent cementu Grupa Górażdże podpisała taki 10-letni kontrakt z koncernem BayWa r.e. Dotyczy zakupu energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 65 MW, która dopiero powstanie w Witnicy - właśnie dzięki PPA.

Będzie to pierwsza w Polsce instalacja PV budowana w tej formule. Farma nie będzie wymagała żadnego publicznego wsparcia, bo ma już zagwarantowaną sprzedaż energii elektrycznej Górażdżom po dającej rentowność cenie. Ma powstać już do połowy tego roku.

To dla nas bardzo ważny krok w kierunku realizacji celów zrównoważonego rozwoju w ramach Sustainability Commitments 2030 - tłumaczy prezes Górażdże Cement Andrzej Reclik.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: max 08.02.2021r. 09:55
Teen tego - a jak one firmy sprawdzają należyte wykonanie umowy ? - skąd wiedzą że energia do nich trafiająca jest "zielona" - elektrony malowane czy cóś ? Ja proponuje by odcieli się od sieci i na swoim terenie wybudowały na własny koszt one OZE - wtedy będzie wiadomo że sa "zieloni" pełną gębą... Mam wrażenie ,że już niektórzy zupełnie odlecieli i nie rozróżniają życia realnego od "matrixa" propagandy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: czytaj ze zrozumieniem 08.02.2021r. 21:05
no właśnie może przeczytać jeszcze raz. W rozumieniu handlowym a nie fizycznym. Wydaje się, że jeśli ktoś liznął w szkole trochę fizyki ze zrozumieniem to wie, co determinuje przepływ elektronów. A jak się liznęło nieco ekonomii to można sobie wyobrazić, że odbiorca z podlasia kupuje energię wyprodukowaną w Turowie i nie znaczy to, że musi właśnie te z Turowa płynące elektrony konsumować.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 09.02.2021r. 09:53
Kol. "czytaczu". W rozumieniu handlowym to nie powinno być takiego określenia jak "zielona energia" tym bardziej ekonomicznym bo nic takiego nie istnieje a ekonomia to nie religia tylko nauka twardo stojąca na gruncie. Jest to wyłącznie twór propagandowy na użytek cwaniaków co na tym kręcą lody, a niekumate łykają ją jak przysłowiowe pelikany. Ten cały NZŁ to kolejna odsłona totalitaryzmu w Europie - precyzuję jeszcze: wyrosłego z komunizmu gdzie króluje tylko "Jedynie Słuszna Ideologia(akurat teraz klimatoociepleniowa)". Na szczęście jest to ideologia tak popaprana że zniszczy sama siebie albowiem niszczy gospodarkę poprzez wypchnięcie przemysłu poza granice UE ku uciesze wszystkich innych. Skończy się kolejnym buntem "Suwerena"(który jest zniewolonym płatnikiem) a apologeci NZŁ będą wisieć na latarniach jak nieprzymiarzając Duce z jego kochanką... Już słyszę jak kwiczą "że oni nie winni" że tylko realizowali przepisy... Czym się to skończy już widać w Kanadzie i Szwecji. Dlatego ja będąc zdeklarowanym przeciwnikiem tych durnot sam je implementuje we własnym domu albowiem przez ostatnie 25 lat ograniczałem zużycie prądu a rachunki mimo to systematycznie rosną. Doszło do absurdu że jako przeciwnik NZŁ instaluję OZE i to w wersji prawie że wyspowej- tylko po to by nie becelować głupich rachunków. Doprowadziłem do tego że zeszły z 1200 zł w 99r na 50 obecnie.... przy nakładzie który zwróci się w granicach 5 lat- ale tylko dlatego że się na tym znam i robię to własnymi rękami. Durne ceny energii wynikają właśnie z implementowania głupich przepisów za które odpowiedzialni są "klimatyczni apologeci" którzy będą w przyszłośći "kwiczeć".
Na zakończenie chciałem podkreślić ,że klimat sam sie choni a ludzie na tym etapie rozwoju nie są w stanie mu zagrozić w żaden sposób albowiem energia uwalniana do środowiska przez cywilizacje jest 3 do 4 rzędów wielkości niższa jak daje sama natura . Cywilizacja moze co najwyżej zatruć biologicznie i chemicznie środowisko a nie "zepsuć" klimat bo ten jest zmienny jak wykazuje historia naturalna Ziemi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE