ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Fotowoltaika w rolnictwie
14.02.2021r. 17:15

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Fotowoltaika jest tematem, który od kilku lat budzi zainteresowanie rolników jak i klientów indywidualnych. Panele fotowoltaiczne nie tylko pozwalają zaopatrzyć gospodarstwa rolne czy domowe w prąd, ale także znacznie przyczyniają się obniżenia płaconych rachunków.

Fotowoltaika jest to proces, podczas którego pozyskuje się prąd z energii słonecznej. Jest to najprostsza forma wytwarzania energii elektrycznej, polegająca na zjawisku konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny za pomocą paneli fotowoltaicznych. Wygenerowany prąd trafia do falownika, gdzie następuje jego przekształcenie w prąd zmienny, który może służyć do zasilania domu czy gospodarstwa. W tym miejscu należy zaznaczyć, że chcąc założyć panele fotowoltaiczne warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy, która oferuję dobry serwis i długi okres gwarancji. Jedną z takich firm jest ecoABM, czyli lider rynku fotowoltaiki w Białymstoku i na Podlasiu.

Panele fotowoltaiczne zapewniają wiele korzyści zarówno natury ekonomicznej, jak i ekologicznej. To właśnie aspekt ekologiczny jest główną zaletą tych paneli. Stanowi ona odnawialne źródło energii jakim jest promieniowanie słoneczne. Technologia ta nie ingeruje w środowisko naturalne oraz nie powoduje żadnych szkód w przyrodzie. Montaż tych paneli to także oszczędność, koszty instalacji zwracają się już po kilku latach oraz w dużym stopniu obniżają kwoty rachunków za prąd, gdyż urządzenia w pierwszej kolejności pobierają prąd wyprodukowany z paneli. Ogromnym atutem posiadania tych paneli jest niezależność od podwyżek cen energii, która co jakiś czas wzrasta oraz kosztów jej dystrybucji. Inwestując w panele fotowoltaiczne istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania co w pewnym stopniu ogranicza koszty związane z ich instalacją.

Rolnicy jak i hodowcy codziennie wykorzystują w swojej pracy wiele energochłonnych maszyn. Im większe jest gospodarstwo oraz im bardziej jest ono zaawansowane technologicznie, tym wyższe koszty za prąd ponosi rolnik. Zakładając panele prostym sposobem można obniżyć koszty stałe jak i wykorzystać powierzchnię dachów na budynkach gospodarczych. Zabezpiecza to także gospodarstwo przed przerwami w dostawie energii.

Decydując się na panele rolnik może obniżyć koszty jej instalacji poprzez ulgi dla rolników. Zgodnie z ustawą o podatku rolnym ulgę podatkową na zakup instalacji fotowoltaicznych mogą uzyskać rolnicy ryczałtowi jak i rolnicy, którzy rozliczają się na zasadzie podatku VAT. Ulga dla rolnika inwestującego w panele wynosi 25 % od kwoty podatku rolnego. Koszt jest rozliczany na podstawie rachunków lub faktur i można ją odliczyć od podatku rolnego przez maksymalnie 15 lat. Zgodnie z zapisami w ustawie ulga ta jest przyznawana po zakończeniu inwestycji.

Coraz częściej przedsiębiorcy z różnych branż decydują się na inwestycje paneli w swoich firmach, umożliwia to redukcję kosztów prowadzenia działalności, co szczególnie dotyczy firm które posiadają duże budynki biurowe, magazyny czy hale produkcyjne. Przy takich obiektach prąd stanowi ogromny koszt prowadzenia działalności. Panele fotowoltaiczne zasilają firmowe sprzęty oraz urządzenia za darmo.

Także utrzymanie gospodarstwa domowego wymaga coraz większej ilości energii elektrycznej. Posiadane urządzenia oraz częsty wzrost cen energii potrafią doprowadzić do coraz wyższych rachunków. Posiadanie własnej przydomowej elektrowni pozwala na zwiększenie oszczędności a tym samym na poprawę domowego budżetu. Obecnie coraz więcej Polaków decyduję się na inwestycje w panele fotowoltaiczne. Spowodowane jest to rosnącą świadomością społeczeństwa oraz przekonaniem, że jest to bezpieczna i pewna inwestycja na przyszłość.

Źródło: inzynieria.com

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE