ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Produkcja energii w styczniu w Polsce na tle UE. Anomalia pogodowa, mniej OZE, więcej węgla
10.02.2021r. 05:15

Grzegorz Wiśniewski
Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Wykładowca Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej
Produkcja energii elektrycznej w styczniu 2021 roku ze źródeł odnawialnych, szczególnie wiatrowych i fotowoltaicznych, odnotowała duży spadek w porównaniu do grudnia, ale również do stycznia 2020. Wzrosła natomiast produkcja energii z węgla głównie brunatnego.

(1000x564)

W Polsce styczeń nie był dobry dla OZE, szczególnie dla zeroemisyjnych elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, które "zaliczyły" spadek w porównaniu do grudnia 2019 odpowiednio o 28 proc. i 31 proc. Krótkie dni i brak wiatru można było również zaobserwować porównując produkcję ze stycznia (r/r) roku ubiegłego, która wynosiła 1,88 TWh natomiast w tym roku 1,29 TWh, różnica to 31 proc. Spadek produkcji z zeroemisyjnych OZE został zrekompensowany przez emisyjne elektrownie węgla brunatnego, których produkcja w styczniu wzrosła o 26 proc. w stosunku do grudnia 2019. Ponad dwukrotnie zwiększyła się produkcja energi z kotłów olejowych uruchomionych w okresie szczytowego zapotrzebowania na energię.

(1000x525)

Wyraźny wzrost udziału w produkcji energii w Polsce wystąpił w przypadku węgla, głównie brunatnego (28 proc. więcej niż rok temu). Efekty tej nieoczkiwanej zmiany obrazuje wykres poniżej - po raz pierwszy od lutego 2020 r. (i 2019 r.) zanotowano w styczniu tak spektakularny spadek m/m produkcji energii nie tylko elektrowni słonecznych, ale też wiatrowych.

(1000x514)

Niesprzyjającą aurę dla generacji OZE potwierdzają również dane o produkcji energii w Niemczech, gdzie produkcja z OZE w styczniu w stosunku do grudnia nie spadła tak znacząco (m/m) jak w Polsce, natomiast mimo przyrostu mocy zainstalowanych nie zwiększyła się znacząco, a nawet elektrownie fotowoltaiczne "zaliczyły" spadek o 11 proc. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja OZE jeżeli weźmiemy pod uwagę porównanie do stycznia ubiegłego roku. W br. elektrownie wiatrowe jak i fotowoltaiczne wyprodukowały odpowiednio o 27 proc. i 44 proc. mniej energii, tj. 37 TWh do 50,6 TWh w wietrze i 2,5 TWh do 4,4 TWh w fotowoltaice.

Porównanie międzynarodowe w obrębie UE jest dobrym wyznacznikiem, pod względem warunków meteo czy nawet trendów do których poszczególne kraje dążą. Z uwagi na zależności geograficzne i powiązania transgraniczne dobrym benchmarkiem są też Niemcy. Szczegółowe zestawienie zmian produkcji energii elektrycznej w styczniu 2021 roku w Polsce w Niemczech i w UE znajdują się w tabeli poniżej:

(1000x517)

Z zestawienia wynika, że cała UE, w tym sąsiedzi Polski, również nie była "rozpieszczana" przez pogodę, gdyż spadek udziału OZE w produkcji energii w styczniu 2021 był również widoczny, nie tyle porównując do miesiąca poprzedniego, gdzie elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne wykazały niewielki wzrost, ale do stycznie ubiegłego roku (r/r). Obserwowane duży spadek w udziale fotowoltaiki o 23 proc. tj. 1,7 TWh i wiatru 14 proc. tj. 10,4 TWh przy 3 proc. wzroście produkcji energii ogółem. Także w UE nastąpił bardzo duży wzrost produkcji energii z węgla (m/m), odpowiednio o 45 proc. (kamienny) i 20 proc. (brunatny). Taka sama sytuacja wyłania się jeżeli porównamy styczeń roku ubiegłego (r/r), gdzie produkcja energii obejmowała wzrost węgla kamiennego aż o 58 proc. natomiast brunatnego o 28 proc.

Spadek taniej generacji OZE także w krajach sąsiednich z dużym udziałem mocy wiatrowych spowodował mniejszy napływ taniej energii do Polski, przez co (m/m) wzrosła krajowa produkcja i spadł import z 0,74 TWh w grudniu do 0,2 TWh w styczniu.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Socyal 10.02.2021r. 07:21
Żadnej anomalii pogodowej nie było. Temperatura średnia w styczniu na poziomie średniej wieloletniej. W zimę po... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: andrew 10.02.2021r. 08:40
jakie anomalie? PV zima po prostu praktycznie nie istnieje. takie sa fakty
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Pesel 10.02.2021r. 14:53
Polityka KE wspiera OZE ale jeśli już cokolwiek ma być wspierane to dlaczego nie gaz? Emisyjność CO2 w KRS wynosi... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 11-02-2021r. 08:01 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 10.02.2021r. 19:20
"Anomalie" w produkcji fotowoltaiki zostały opisane w tabelach astronomicznych zapewne setki lat temu. Oraz... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE