ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Miesiąc Trzech Króli dla energetyków
10.02.2021r. 05:15

Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie
"Pierwszy król", to po wielu latach miesiąc z prawdziwym mrozem. Choć "syberyjskiej bestii" daleko jeszcze do solidnych zim które dobrze pamięta nasze pokolenie. Ale wystarczyło to mimo nadal obowiązujących wielu ograniczeń gospodarczych, szczególnie w usługach, do pobicia rekordu zapotrzebowania KSE. 18 stycznia 2021 pierwszy raz przekroczyliśmy wielkość 27 600 MW krajowego zapotrzebowania. Struktura pokrycia tego zapotrzebowania przypomina stare czasy (dane z ENTSO-E i PSE).

(1000x630)

"Drugi król" stycznia, to pierwszy miesiąc funkcjonowania Rynku Mocy. Dla odbiorców opłaty mocowe to niby tylko koszt. Ale celem jest przecież zapewnienie bezpieczeństwa KSE w okresach zagrożenia, ale również w okresach wysokiego krajowego zapotrzebowania, jak na przykład 18 stycznia. Ale faktycznie dostawcy mocy muszą wypełniać swoje zobowiązania umowne zagwarantowania dostępności mocy, bez względu na różne niespodziewane okoliczności czy naturalne utrudnienia zimowe. Przewidziane obecnie potencjalne sankcje za niedotrzymanie warunków umownych są wyjątkowo dotkliwe dla wytwórców. Dodatkowe nowe operacyjne działania zarówno PSE jak i wytwórców (dostawców mocy), raportowanie, rozliczanie, to bardzo wiele skomplikowanych czynności do zrealizowania w bardzo krótkim czasie.

"Trzeci król" to wyrok z 27 stycznia 2021 Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie skargi Polski na Decyzję wprowadzającą Konkluzje BAT dla energetyki. Sąd Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie konkluzji BAT dla dużych obiektów energetycznego spalania. Unieważnił opublikowaną 17 sierpnia 2017 roku Decyzję KE wprowadzającą Konkluzje BAT ze względów proceduralnych (niewłaściwy tryb głosowania). Nie rozpatrzył meritum naszej skargi, która dotyczyła niewłaściwego sposobu ustalania poziomów emisji, naginanego zdaniem Polski do politycznych celów a nie opartego na technicznych przesłankach (więcej w tym zakresie w komentarzu Michała Jabłońskiego z TGPE.

Zapotrzebowanie gospodarki na energię i solidna zima dają kolejne rekordy

Poza wyjątkowymi tymi trzema dniami, cały miesiąc to wytężona praca krajowych energetyków dla zapewnienia pokrycia rekordowo wysokiego krajowego zapotrzebowania na energię. Jak już wcześniej wspominałem od kilku miesięcy mamy ciągły wzrost zapotrzebowania. Również w porównaniu do ubiegłego roku. To tylko potwierdza brak wpływu pandemii i wprowadzanych ograniczeń na funkcjonowanie gospodarki, głównie przecież odpowiedzialnej za zużycie energii. Zapotrzebowanie w styczniu w porównaniu rok do roku było większe o 0,367 TWh czyli o +2,4 proc.

A jak były pokryte te krajowe potrzeby? Niestety udział źródeł OZE wyraźnie się zmniejszył

Z elektrowni wiatrowych styczeń r/r to mniej o 0,583 TWh czyli o -31 proc. Ale to przecież efekt niezależny przecież od nikogo, a na pewno nie od wytwórców z elektrowni wiatrowych. Podobne były warunki wietrzne również u naszych zachodnich sąsiadów. Przełożyło się to również na zdecydowanie mniejszy w styczniu import energii z OZE z Niemiec. To tylko potwierdzenie, że taką energię importuje się tylko gdy jest jej w Niemczech jej nadmiar, bo wtedy jest faktycznie tańsza.

(1100x575)

Więc importu (wielkości mocy) opartego na dobrych warunkach wietrznych u sąsiadów, nie można traktować jako pewne stałe dopełnienie bilansu mocy KSE. Choć oczywiście zawsze będzie istotny i ważny import interwencyjny (w krótkim okresie czasu) dla zapewnienia bezpieczeństwa KSE. Zapewne nie tylko słabe warunki wietrzne spowodowały tak znaczny spadek importu w styczniu r/r o 0,501 TWh, czyli -72,2 proc.!!!

Również produkcja energii z biomasy w styczniu r/r to spadek o 0,045 TWh czyli - 21,5 proc. To moim zdaniem może być już trwała tendencja. W kolejnych elektrowniach i elektrociepłowniach kończy się 15 letni okres możliwości uzyskiwania świadectw pochodzenia energii OZE (zamienianych na prawa majątkowe- PM). Również wyniki rachunku efektywności współspalania biomasy uwzgledniające wartość PM zielonych, ceny biomasy, ceny paliwa podstawowego, ceny uprawnień do emisji CO2 dodatkowo eliminowały kolejne lokalizacje z produkcji energii z biomasy. A nowych instalacji biomasowych przybywa mniej niż tych trwale wyłączanych.

Brak istotnego udziału źródeł fotowoltaicznych z produkcją 0, 0687 TWh w miesiącu styczniu nie ma prawa nikogo dziwić. Takie są możliwości natury i tyle. Nawet 10 krotne zwiększenie mocy zainstalowanych elektrowni PV, w miesiącach zimowych nie spowoduje istotnego wzrostu udziału PV w krajowym bilansie produkcji.

Sterowalne tradycyjne źródła wypełniły swoje zadanie gwaranta bezpieczeństwa

Udział produkcji źródeł gazowych w styczniu r/r to wyraźny wzrost o 0,282 TWh, czyli +28,4 proc. głównie dzięki nowemu blokowi 460 MW w Stalowej Woli.

Z dużych bloków węglowych przybył w ostatnim roku tylko jeden w Jaworznie (910 MW). A mocy zmniejszyło się 2 razy więcej (- 1840 MW). To trwale wycofana z eksploatacji w ostatnich 12 miesiącach moc z: Dolna Odra -450 MW, Łagisza-240 MW, Łaziska -250 MW, Pątnów -400 MW, Siersza -250 MW, Stalowa Wola -250 MW. Lecz mimo zmniejszenia zdolności wytwórczych w elektrowniach węglowych, wykonana produkcja w styczniu r/r była większa o 1,084 TWh, czyli 11 proc. Również wysokie ceny uprawnień do emisji CO2 (30 i więcej euro) nie ograniczyły produkcji na węglu.

Co więc było powodem takiego istotnego zwiększenia produkcji?
Moim zdaniem - ZAPOTRZEBOWANIE!!! Potrzebna była PSE moc do zbilansowania systemu, a odbiorcom potrzebna była energia. Więc wyprodukowały ją elektrownie węglowe. W większości elektrowni pracowały przez znaczną cześć miesiąca bloki dotychczas stojące w rezerwie. Wyższe też było średnie obciążenie pracujących bloków. Lecz w kolejnych latach, a szczególnie po 2025 roku, ilość trwale wyłączanych bloków będzie coraz większa. Z jakich wtedy źródeł skorzysta PSE do zbilansowania KSE? Bo w zimowych miesiącach niestety nie możemy oprzeć się na PV i wietrze (nawet na kilku GW za kilka lat w offshorach). Na moc i energię z naszych elektrowni atomowych musimy poczekać jeszcze kilkanaście lat. A czy może na imporcie? (z ograniczonym technicznymi możliwościami wymiany transgranicznej i niesterowalnymi warunkami wietrznymi u Niemców). Ale to pytania na długie dyskusje...

Ile to więc wyprodukowały więcej elektrownie węglowe?

Te na węglu kamiennym w styczniu r/r aż o 0,811 TWh, czyli o +12,2 proc.!!! A na węglu brunatnym więcej o 0,273 TWh, czyli o +8,5 proc. r/r. Dobrze dla nas odbiorców, że energetycy mieli jeszcze co uruchomić w swoich elektrowniach i potrafili utrzymać w dobrej dyspozycyjności źródła wytwórcze. Ale w kolejnych latach sytuacja będzie się zmieniać. Mniej będzie bloków w dyspozycji (bo trwałe wyłączenia), a te z głębokiej rezerwy mogą być mniej dyspozycyjne (brak środków finansowych na właściwe utrzymanie majątku wytwórczego). Sądzę, że mimo intensywnego rozwoju w kolejnych latach źródeł OZE, będziemy jeszcze mieli nadal takie miesiące jak tegoroczny styczeń, gdzie PSE będzie korzystało ze wszelkich mocy rezerwowych (analogicznie jak Operator brytyjski ostatniej jesieni ze źródeł węglowych z głębokiej rezerwy).
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: janusz 10.02.2021r. 14:18
waldi wiecznie żywy...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: irek 10.02.2021r. 15:15
Taka jest brutalna prawda. A w kolejnych latach pewno pomoże PSE Obajtek z Sasinem.Szczęść Boże.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE