ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





MATERIAŁY PROBLEMOWE

Badacze wzywają do europejskiego renesansu jądrowego
11.02.2021r. 19:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Unia Europejska powinna rozpocząć program "renesansu jądrowego", jeśli ma osiągnąć swoje cele klimatyczne, stwierdza nowe badanie dotyczące polityki klimatycznej bloku.

Raport, zlecony przez ECR Group i Renew Europe, stwierdza, że wytworzenie wystarczającej ilości energii za pomocą energii wiatru i słońca jest praktycznie niemożliwe, ponieważ nie ma wystarczającej ilości terenu, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Grupa ECR i grupa Renew Parlamentu Europejskiego zleciły niezależne badanie w celu oceny skuteczności neutralności klimatycznej UE oraz analizy i porównania dwóch neutralnych dla klimatu technologii wytwarzania energii, które, jeśli skutecznie zastąpią infrastrukturę paliw kopalnych, mogą doprowadzić do dekarbonizacji system elektroenergetyczny - wiatr / słońce i energia jądrowa. Badanie zostało zainicjowane przez europosłów: Roba Roosa z Niderlandów i Ondřeja Knotka z Czech, i recenzowane było przez innych naukowców, częściowo przez zdobywcę Nagrody Nobla, ekonomistę Williama Nordhausa.

W badaniu zatytułowanym Road to EU Climate Neutrality by 2050: Spatial Requirements of Wind/Solar and Nuclear Energy and Their Respective Costs - przeanalizowano trzy kwestie, które mają kluczowe znaczenie dla dążenia UE do neutralności klimatycznej do 2050 r.: wpływ neutralności klimatycznej UE na średnią globalną temperaturę atmosfery do 2050 i 2100 roku; wymagania przestrzenne (lądowe i morskie) dla energii wiatrowej i słonecznej w porównaniu z energią jądrową w Republice Czeskiej i Niderlandach; oraz koszt energii wiatrowej / słonecznej i energii jądrowej dla tych dwóch krajów.

Badanie wykazało, że w realistycznych scenariuszach brakuje terenu, aby zaspokoić całe zapotrzebowanie na energię w Niderlandach - "kraju leżącego nad Morzem Północnym z obfitym wiatrem" - i w Czechach - "kraju śródlądowym bez dostępu do morza i bardziej zróżnicowanym krajobraz pod względem geograficznym" - gdyby miały polegać wyłącznie lub głównie na energii wiatrowej i słonecznej.
Stwierdzono również, że energia jądrowa jest bardziej opłacalna niż odnawialne źródła energii. Nawet jeśli weźmie się pod uwagę znaczną poprawę wydajności farm słonecznych i wiatrowych, energia jądrowa pozostanie tańszą opcją w 2050 roku.

"Ponieważ obecna polityka UE faworyzuje energię odnawialną przed energią jądrową, ocenę względnego kosztu obu technologii można łatwo zniekształcić i odzwierciedlić raczej status quo polityki, a nie cokolwiek nieodłącznie związanego z tymi technologiami" - czytamy w raporcie. "Ogromne fundusze zostały przeznaczone na opracowywanie i wdrażanie rozwiązań w zakresie energii wiatrowej i słonecznej. Spowodowało to obniżenie ceny energii odnawialnej, ale miało również wpływ na wzrost kosztów energii jądrowej i jej wdrażanie w UE.
"Biorąc jednak pod uwagę zalety energii jądrowej z przestrzennego i gospodarczego punktu widzenia, rządy państw członkowskich prawdopodobnie będą musiały dodać energię jądrową do swoich bilansów energetycznych, aby pozostać na drodze do osiągnięcia celu UE w zakresie neutralności klimatycznej".

W badaniu stwierdzono również, że neutralność klimatyczna UE 2050, jeśli zostanie osiągnięta, prawdopodobnie spowoduje tylko bardzo niewielki spadek średniego globalnego wzrostu temperatury atmosfery, szacowany na nie więcej niż 0,02° C do 0,06° C w 2050 r. Oraz 0,05° C i 0,15° C w 2100 r.

Potrzebne zmiany polityczne
Badanie zawiera kilka zaleceń politycznych dla Komisji Europejskiej, aby zmieniła swoje podejście.
"Zaleca się, aby UE rozważyła program "renesansu jądrowego". W ramach tego programu UE stworzyłaby równe szanse dla wszystkich technologii wytwarzania energii elektrycznej. Oczywiście byłoby lepiej, gdyby sama Komisja Europejska przeprowadziła kompleksowe analizy kosztów i korzyści z dostępnych alternatywnych opcji politycznych służących realizacji celu UE w zakresie neutralności klimatycznej" - stwierdza raport. "Fakt, że taka analiza nie została przeprowadzona, pomimo "lepszego stanowienia prawa" Komisji Europejskiej, podkreśla silne siły polityczne i poczucie pilności stojące za tworzeniem polityki klimatycznej UE".
W oświadczeniu Roos i Knotek powiedzieli: "Uważamy za niezwykłe, że odchodząc od paliw kopalnych, UE podjęła decyzję polityczną na korzyść energii odnawialnej, nie biorąc pod uwagę względnych zalet i wad wszystkich technologii neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla".
Roos dodał: "Energia jądrowa jest zawsze dostępna, tańsza i chroni krajobraz. Ponadto dalsze badania, na przykład, nad reaktorem ze stopionymi solami toru, oferują ogromne możliwości dla naszej pozycji eksportowej".
"Dzisiejsza polityka UE jest dyskryminująca, jeśli chodzi o energię jądrową" - powiedział Knotek. "Nadszedł czas, aby wszyscy decydenci zastosowali się do unijnej zasady neutralności technologicznej".

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Choczewo 12.02.2021r. 13:58
My wzywamy natomiast do podanie kosztów tego "eksperymentu" w Europie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE