ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Inwestycje w energię jądrową mogą pomóc rozwiązać kryzys gospodarczy i klimatyczny
12.02.2021r. 19:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Stany Zjednoczone stoją obecnie w obliczu kilku kluczowych wyzwań - COVID-19, kryzysu gospodarczego, niesprawiedliwości społecznej i rosnącego zagrożenia zmianami klimatu - rząd federalny szuka sposobów, które pomogą rozwiązać wiele problemów naraz.

Niedawne zobowiązania prezydenta Bidena są zachęcające: wiążąc ożywienie gospodarcze po pandemii z inwestycjami w czystą energię, możemy stawić czoła wszystkim czterem kryzysom egzystencjalnym jednocześnie.

Podczas swojej kampanii Biden przedstawiał szeroko zakrojony plan czystej energii, zobowiązując się do osiągnięcia sektora energii elektrycznej bez emisji dwutlenku węgla do 2035 r. i uzyskania zerowej emisji netto w całej gospodarce do 2050 r. Proponowane podejście neutralne technologicznie otwiera drzwi dla wszechstronnego planu walki ze zmianami klimatu, który obejmuje również energię jądrową - największe w kraju bezemisyjne źródło energii. To pierwszy raz, kiedy energia jądrowa stała się częścią platformy politycznej partii Demokratycznej od 1972 roku.

W ostatniej dekadzie obserwowaliśmy rosnące ponadpartyjne poparcie Kongresu dla energii jądrowej. Nowa administracja może oprzeć się na tych mocnych podstawach, przyspieszając inwestycje w zaawansowaną energetykę jądrową, aby stworzyć nowe możliwości w sektorze czystej energii i podjąć znaczące kroki w kierunku opłacalnej dekarbonizacji. Przemysł jądrowy może być gotowy do osiągnięcia tego dzięki zaawansowanym technologiom i zobowiązaniu do dostosowania się do zorientowanego na kapitał podejścia nowej administracji.

Departament Energii (DOE) pozostawia nową administrację w dobrej pozycji do realizacji odpowiednio ambitnych celów administracji Bidena w zakresie dekarbonizacji poprzez dalsze inwestowanie w świetlaną przyszłość energii jądrowej. Niedawno DOE uruchomiło Krajowe Centrum Innowacji Reaktorów (National Reactor Innovation Center, NRIC) w celu wspierania demonstracji zaawansowanych reaktorów i pionierskich najlepszych praktyk w zakresie zaangażowania społeczności w nowe technologie jądrowe. Dzieje się tak, ponieważ DOE już dostrzegło obiecujące własności zaawansowanych reaktorów, uznając, że mogą one pomóc obniżyć emisję dwutlenku węgla i stworzyć nowe miejsca pracy w czystej energii.

W październiku ubiegłego roku DOE zatwierdziło wieloletni grant w postaci udziału w kosztach dla Utah Associated Municipal Power Systems (UAMPS) w celu opracowania i budowy projektu Carbon Free Power Project (CFPP) - 720-megawatowego małego modułowego reaktora jądrowego (SMR) zlokalizowanego w Idaho National Laboratorium. To kluczowe finansowanie pomoże zapewnić pełną operacyjność CFPP do 2030 r. i konkurencyjność z innymi źródłami energii w obciążeniu podstawowym, takimi jak elektrownie z układem gazowo-parowym (CCGT), ale przy zerowej emisji gazów cieplarnianych.

W grudniu w ramach Programu demonstracji zaawansowanych reaktorów DOE (Advanced Reactor Demonstration Program, ARDP) dwóm amerykańskim firmom - TerraPower i X-energy - przyznano 160 milionów dolarów początkowego finansowania na budowę pierwszych tego rodzaju reaktorów, które mają być w pełni operacyjne w ciągu siedmiu lat. Jest to postęp, na którym administracja Bidena może skorzystać, kontynuując inwestycje w nową generację energii jądrowej.

Ambitne ramy czasowe dla projektów DOE oznaczają, że zaawansowana energia jądrowa może odegrać znaczącą rolę w umożliwieniu społecznościom osiągnięcia ich celów klimatycznych, potencjalnie bezpośrednio zastępując elektrownie na paliwa kopalne i współpracując w rozwoju technologii odnawialnych i magazynowania energii. W dłuższej perspektywie inwestycje w zaawansowane technologie jądrowe pomogą również zapewnić lokalne, dobrze płatne miejsca pracy dla społeczności, w których będą one wdrażane, a także miejsca pracy w powstających łańcuchach dostaw. A dla społeczności stojących w obliczu zamykania elektrowni węglowych - takich jak Michigan, Ohio, Nevada i Północna Karolina - zaawansowana energia jądrowa będzie najskuteczniejszą opcją zapewnienia zawsze dostępnej, wolnej od węgla energii, która zastąpi paliwa kopalne w obciążeniu podstawowym, czymś, czego wiatr i energia słoneczna nie jest jeszcze w stanie zrobić.

Ale inwestowanie w energię jądrową następnej generacji to coś więcej niż tylko utrzymywanie włączonego oświetlenia mieszkań i ulic. Silne zaangażowanie administracji Bidena w promowanie pojazdów elektrycznych (EV) w USA wymaga równie silnego zaangażowania w zapewnienie, że energia jądrowa pozostaje ważną częścią równania, w jaki sposób dostarczać do sieci elektrycznej coraz większej ilości energii w obciążeniu podstawowym. Pojazdy elektryczne nie są wcale czyste, jeśli nie są zasilane czystą energią.

Aby pomóc w urzeczywistnieniu naszej przyszłości w zakresie czystej energii, rząd federalny musi nadal zapewniać społeczności czystej energii inwestycje, których ona potrzebuje, aby odnieść sukces. Biorąc pod uwagę możliwość dyskusji w Kongresie na temat procesu uzgadniania budżetu, niezwykle ważne jest, aby decydenci i ustawodawcy uznali dynamikę, jaką ma obecnie przemysł jądrowy i jak ważne jest, aby ją zachować i kontynuować. W połączeniu z kompleksowym planem osiągnięcia zerowej emisji netto tak szybko, jak to jest możliwe, administracja Biden może zbudować silniejszą, bardziej odporną gospodarkę zasilaną czystymi, bezemisyjnymi źródłami energii. Sektor energetyki jądrowej jest gotowy do pomocy.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE