ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Podsumowanie koniunktury w krajowej branży fotowoltaicznej
12.02.2021r. 18:45

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Od 2020 roku Polska ma swój indeks koniunktury w branży fotowoltaicznej (IEO_PV), który jest powiązany z notowaniami na warszawskim parkiecie i kompatybilny z notowaniami i indeksami światowymi. Umożliwia to porównywanie atrakcyjność krajowego rynku PV z trendami globalnymi.

Dzięki temu widać np. jak silnie wycena polskiej fotowoltaiki oderwała się w górę od trendów świtowych w miesiącach lipiec-październik '2020 i jak wróciła na drogę zrównoważonego rozwoju na początku 2021r. Branża fotowoltaiczna w roku 2020 mocno zyskała na swojej popularności i wartości, co przełożyło się na wzrost w Polsce jak i na świecie, natomiast tempo i dynamika wzrostu są z goła odmienne. Widać to wyraźnie porównując indeks IEO_PV z globalnym Guggenheim Solar ETF (TAN) za rok 2020 na wykresie znajdującym się poniżej.

Mimo rozprzestrzeniającej się pandemii poza Chiny, już początek roku przyniósł wzrost w Polsce o około 40% natomiast globalnie o niespełna 30%. W połowie lutego sytuacja epidemiologiczna zaczęła się pogarszać co w Polsce przełożyło się na ogłoszenie pierwszego lockdownu. W Polsce jak i globalnie wartości zaczęły mocno spadać, lecz na szczęście nie trwało to długo i już w maju wartość indeksu IEO_PV znalazła się powyżej zera (w stosunku do początku roku 2020) i systematycznie zaczął znowu wzrastać. Z pewnością, po chwili wahania z czasu początku pandemii (marzec-kwiecień), zapowiedzi Ministerstwa Klimatu związane z przedłużeniem systemu aukcyjnego i nadbierający impetu programu "Mój prąd" miały wpływ na nowe plany inwestycyjne firm, co podniosło dobre nastroje dla branży także na rynkach finansowych.

Pomimo zamknięcia lub ograniczenia działalności niektórych gałęzi gospodarki z powodu pandemii , branża fotowoltaiczna nie zwalniała tempa, wręcz przeciwnie. Moc zainstalowana w Polsce na koniec roku 2020 przekroczyła 3,5 GW, gdzie na koniec 2019 było to prawie 1,5 GW. Oznacza to wzrost r/r o ponad 150%. Polska stała się 4-tym rynkiem w UE i aspiruje do pierwszej 10-tki rynków globalnych.

Ze względu na rozwój pandemii na różnych kontynentach i w różnych krajach, wzrost indeksu globalnego postępował wolniej. Wartość dodatnią osiągnął później, bo w drugiej połowie maja. Prawdziwy "boom" w Polsce nastąpiła na początku lipca gdzie wartość IEO_PV w przeciągu kilku dni skoczyła do ponad 250%, natomiast miesiąc później było to już ponad 370%. Przyrost ten odbył się w bardzo szybkim tempie i był spowodowany wzrostem sprzedaży instalacji fotowoltaicznych głownie przez firmę Columbus Energy, która napędziła rynek. Poziom okazał się być szczytem z którego potem nastąpił spadek i korekta wyceny niektórych firm. Sytuację pogorszył drugi lockdown na przełomie października i listopada. W tym czasie wartość indeksu IEO_PV spadła o ponad 255% i znalazła się na poziomie indeksu Guggenheim Solar ETF (TAN), który w tym czasie po stopniowym wzroście do 150% również lekko spadła o około 20%. Końcówka roku 2020 przenosi spokojny i systematyczny wzrost na świecie, natomiast w Polsce IEO_PV znowu wzrasta do poziomu około 200% i do końca roku fluktuuje mniej więcej na tym poziomie. W samej końcówce roku indeks Guggenheim Solar ETF (TAN) przewyższa wartość IEO_PV.

Podsumowując, cały rok 2020 był dla branży fotowoltaicznej olbrzymim wzrostem, jednak z w Polsce inaczej niż globalnie. W naszym kraju miało miejsce bardzo szybkie tempo wzrostu by końcem roku osiągnąć poziom, który zaczyna się stabilizować i dopiero zweryfikuje rynek pod kątem być może kolejnego wzrostu lub nawet i spadku. Ostatecznie Polska branża PV zaczęła rok 2020 na podobny poziomie jak rynki globalne i na podobnym zakończyła, przez co punk startu jest znowu ten sami.

Trend indeksu globalnego Guggenheim Solar ETF (TAN) w 2021 roku prognozowany jest na wzrost o 25-30%, więc będzie on dobrym punktem odniesienia i porównania z rynkiem fotowoltaicznym w Polsce w najbliższym roku.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE