ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Stańczyk: w EC Siekierki bierzemy pod uwagę budowę bloku wielopaliwowego
12.02.2021r. 06:02

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
"Projekty, które jako spółka obecnie realizujemy na terenie całego kraju, odpowiadają na konieczność dostosowania się do rosnących wymagań w zakresie polityki klimatycznej" - powiedział Paweł Stańczyk, prezes PGNiG Termika i wiceprezes PTEZ podczas spotkania zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.

Paweł Stańczyk podkreślił, że pomimo pandemii, PGNiG Termika zachowała ciągłość produkcji w 2020 r.
Nawiązując do celu jakim jest osiągnięcie w perspektywie 2050 r. neutralności klimatycznej w UE, przedstawił niektóre z realizowanych i zaplanowanych działań spółki.
"Warto w tym miejscu wspomnieć o finalizowanej budowie bloku gazowo-parowego na Żeraniu czy budowie zasilanej gazem elektrociepłowni w Przemyślu" - powiedział prezes PGNiG Termika dodając, że aktualizacja strategii PGNiG pozwoli na uzyskanie "zielonego światła na realizację nowych inwestycji". Wśród nich wymienił elektrociepłownię na warszawskich Siekierkach.
"Bierzemy tu pod uwagę budowę bloku wielopaliwowego. Dzięki temu możliwe będzie zastosowanie przez nas technologii umożliwiających produkcję energii elektrycznej i ciepła z bloku zasilanego RDF i biomasą" - poinformował.

Paweł Stańczyk podkreślił, że dojście do zerowej emisji gazów cieplarnianych w UE, będzie możliwe kiedy i nasz krajowy sektor energetyczny przejdzie transformację. Zwrócił tutaj uwagę na rolę gazu. "Etapem przejściowym z dużych systemów ciepłowniczych będzie zwiększenie udziału paliw gazowych w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Kolejny etap, to zasilanie biometanem i wodorem" - powiedział.
Prezes PGNiG Termika wskazał również, że kluczową kwestią dla rozwoju kogeneracji w Polsce "pozostaje takie skonstruowanie rynku kogeneracji, aby jego rozwój bezpośrednio wpływał nie tylko na rentowność produkcji w przedsiębiorstwach ciepłowniczych, ale również by odbiorcy mogli uzyskiwać energię elektryczną i ciepło w atrakcyjnych cenach i ze źródeł przyjaznych środowisku".
"Warto zauważyć, że realizowane i planowane przez PGNiG Termika inwestycje przybliżają nas do osiągnięcia tych celów" - podsumował Paweł Stańczyk.
PTEZ , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: zgryźliwy 19.02.2021r. 13:09
No lepiej posłuchać wiceprezesa PTEZ, niźli Prezesa, czyli szefa zespołu elektrowni kondensacyjnych opowiadającego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Szym 02.03.2021r. 12:41
Pan "zgryźliwy" ma rację - jeśli nie w 100 to w 90 %. Węgiel obrzydliwy (nawet w kogeneracji) gaz do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Szym 02.03.2021r. 12:44
Pan "zgryźliwy" ma rację - jeśli nie w 100 to w 90 %. Węgiel obrzydliwy (nawet w kogeneracji) gaz do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE