ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przetwarzanie w celu ponownego wykorzystania odpadów jądrowych to droga naprzód
15.02.2021r. 15:15

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Kilka krajów, w tym Indie i Rosja, przyjęło metodę przetwarzania w celu ponownego użycia wypalonego paliwa jądrowego w zamkniętym cyklu paliwowym, opartą na innowacyjnej regeneracji paliwa i reaktorach prędkich.

Energia jądrowa jest niewątpliwie obfitym źródłem energii, które może przez dłuższy czas rozwiązywać obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego całej ludzkości; ale należy zwrócić szczególną uwagę na ostateczną eliminację odpadów promieniotwórczych, które gromadzą się w tymczasowych magazynach. Globalne zapasy około 250 000 ton wysoce aktywnego promieniotwórczo wypalonego paliwa jądrowego są składowane w 14 krajach do dalszej utylizacji. Ich ilość prawdopodobnie wkrótce wzrośnie, ponieważ wiele reaktorów, zwłaszcza w Europie, ma zostać wycofanych z eksploatacji do 2025 r. Dlatego też rozważną alternatywą jest recykling materiału pozostałego w wypalonym paliwie, który nadaje się do dalszego wykorzystania.

Wypalone paliwo jest obecnie błędnie nazywane "odpadem jądrowym" i przez to uważane przez opinię publiczną za krajowe obciążenie; podczas gdy w rzeczywistości może być narodowym dobrem i dodatkowym źródłem energii poprzez jego ponowne przetwarzanie i wdrożenie technologii zaawansowanych reaktorów.

Podnoszone są głównie trzy obawy dotyczące wypalonego paliwa jądrowego lub odpadów jądrowych: 1) zwiększenie ilości odpadów; 2) długotrwała promieniotwórczość w odpadach wysokoaktywnych; i 3) groźba wykorzystania plutonu do celów militarnych lub terrorystycznych. Przetwarzanie lub recykling wypalonego paliwa jądrowego może potencjalnie rozwiązać wszystkie te problemy w przyjazny sposób.

Stosowana obecnie metoda ponownego przetwarzania nosi nazwę PUREX (ekstrakcja plutonu i uranu) i służy do odzyskiwania materiałów rozszczepialnych w celu wykorzystania ich do produkcji świeżego paliwa dla elektrowni jądrowych. Pomaga to odzyskać niewykorzystany pluton wraz z niewykorzystanym uranem, zamykając w ten sposób cykl paliwowy, uzyskując około 25-30 proc. więcej energii z pierwotnego uranu.
Wiele osób uważa, że ponowne przetwarzanie wypalonego paliwa jądrowego ma rzeczywiste zalety: dziesięciokrotnie zmniejsza się ilość materiału potrzebnego do wytworzenia określonej ilości energii elektrycznej; czas stygnięcia pozostałego materiału odpadowego skraca się do około 400 lat, który w przeciwnym razie wynosiłby wiele tysięcy lat; a objętość odpadów końcowych jest również zmniejszona w przybliżeniu dziesięciokrotnie. Dlatego też wytworzone odpady końcowe można stosunkowo łatwo zagospodarować za pomocą metody "zeszklenia". Zamknięty cykl paliwowy zmniejsza również ryzyko rozprzestrzeniania się lub przywłaszczenia materiału promieniotwórczego.

Według MAEA Nuclear Technology Review 2020 około 400 000 ton metali zostało zgromadzonych w postaci wypalonego paliwa jądrowego, z czego około 30 proc. zostało ponownie przetworzonych. Reszta jest przechowywana w basenach reaktorów lub w 151 obiektach do przechowywania wypalonego paliwa w 27 krajach. Tylko Francja, Rosja, Japonia, Wielka Brytania i Indie przetwarzają razem 3860 ton wypalonego paliwa rocznie. Ostatecznym celem jest wyeliminowanie tak zwanych "odpadów jądrowych" z wytwarzania energii jądrowej.

Rosja osiągnęła duży postęp w tej dziedzinie i prawdopodobnie osiągnie w niej pełną skalę przemysłową w latach 2030-40. Obecnie posiada dwa zakłady przerobu paliwa: czynny zakład RT-1 (Majak) w Czelabińsku i RT-2 w Żeleznogorsku, który jest w budowie. Po jego ukończeniu rosyjskie zdolności przerobu paliwa wzrosną do 1940 ton rocznie. Planuje się, że dzięki modernizacji i poprawie wydajności RT-1 będzie pełnił funkcję zakładu uniwersalnego, zdolnego do przerobu wszystkich rodzajów wypalonego paliwa. Wcześniej zakład obsługiwał zużyte paliwo z reaktorów WWER-440, okrętów podwodnych, reaktorów prędkich i badawczych.

Czytaj również:
Businessworld , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE