ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W sejmiku województwa śląskiego powstała doraźna komisja ds. transformacji regionu
15.02.2021r. 20:16

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Radni województwa śląskiego utworzyli w poniedziałek doraźną komisję ds. transformacji regionu. Ma ona związek m.in. z perspektywą wykorzystania w województwie unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, mającego wspierać przekształcanie tradycyjnych gałęzi gospodarki tego regionu.

Jak poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego Sławomir Gruszka, przewodniczącym nowej komisji został radny PiS Jarosław Szczęsny, ekonomista, a wiceprzewodniczącym radny KO prof. Marek Gzik, kierujący katedrą biomechatroniki Politechniki Śląskiej.

Jak wynika z informacji urzędu marszałkowskiego, przedmiotem działania komisji ma być opiniowanie, wspieranie i inicjowanie działań związanych z transformacją regionu oraz podejmowanie działań w zakresie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego.

Urzędnicy marszałka przypominają, że jednym z wyzwań stojących przed woj. śląskim w najbliższych latach jest skuteczne wykorzystanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w celu przeobrażenia regionu w gospodarkę opartą na innowacjach i nowoczesnych technologiach.

Nowa europejska perspektywa finansowa 2021-27 oznacza nowy model finansowania zadań, w woj. śląskim oparty m.in. o nowy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z zaprezentowanym w styczniu br. przez rząd projektem Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027 do woj. śląskiego mają trafić największe w kraju środki polityki spójności zasilające regionalne programy operacyjne (2,365 mld euro) i ponad połowa całej puli FST (2,066 mld euro).

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji zgodnie z intencją Komisji Europejskiej ma zasilić trzy polskie regiony, które szczególnie potrzebują kompensacji społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków trwającej transformacji energetycznej (śląskie, dolnośląskie i wielkopolskie). Zgodnie z wolą rządu środki te miałyby też wesprzeć trzy kolejne województwa (lubelskie, małopolskie i łódzkie).

Rozdział środków FST będzie ujęty w Umowie Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027, a podstawą ich wydawania będą Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji. Samorząd woj. śląskiego kończy prace nad projektem swojego TPST w uzgodnieniu z partnerami społeczno-gospodarczymi i publicznymi, przy wsparciu firmy PwC. W woj. śląskim środki FST mają trafić do wszystkich podregionów, poza dawnym woj. częstochowskim.
Zgodnie z wcześniejszymi informacjami specjalistów wydziału rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego mechanizm sprawiedliwej transformacji koncentruje się na dwóch kierunkach: pierwszy to adresowana m.in. do biznesu dywersyfikacja i modernizacja gospodarek lokalnych; drugi ma ograniczać negatywne skutki dla rynku pracy.

Urząd marszałkowski, pracując nad TPST, przeprowadził w ub. roku seminaria partycypacyjne, a następnie serię spotkań konsultacyjnych z wybranymi partnerami społecznymi i gospodarczymi. Spotkania te nie były szeroko zapowiadane. Wśród nich - zgodnie z relacją na stronie transformacja.slaskie.pl - 4 lutego br. odbyło się spotkanie dla przedstawicieli mediów. O spotkaniu zostali poinformowani i jak podano, wzięli w nim udział przedstawiciele: Radia eM, Radia 90, Wydawnictwa Gospodarczego, TVP i grupy TuPolska.

Specjaliści wydziału rozwoju regionalnego informowali wcześniej, że spotkania konsultacyjne potrwają do lutego, co pozwoli przygotować pierwszy projekt planu. Dwie rundy uzgodnień, robocza i docelowa, mają poskutkować przygotowaniem docelowego TPST, który równolegle będzie opiniowany przez stronę rządową. Zostanie też przygotowywany program operacyjny, aby docelowy dokument mógł zostać w połowie roku przesłany do uzgodnień z KE.

Równocześnie urząd marszałkowski bierze udział w części prac zmierzających do wypracowania tzw. umowy społecznej ws. transformacji górnictwa, którym ze strony rządowej przewodniczy wiceszef nadzorującego branżę Ministerstwa Aktywów Państwowych Artur Soboń. W ub. tygodniu na posiedzeniu zespołu roboczego ds. transformacji marszałek regionu Jakub Chełstowski przedstawił stronie społecznej stan prac nad TPST.

Czytaj również:


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE