ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Fotowoltaika na Saharze: dlaczego to nie takie proste?
17.02.2021r. 18:35

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Produkcja energii na pustyni ma wiele zalet, ale środowiska naukowe zgłaszają zastrzeżenia.

Gdyby przekształcić Saharę w gigantyczną farmę słoneczną, moglibyśmy zaspokoić czterokrotnie większe zapotrzebowanie na energię na świecie i zasilić nią miliony gospodarstw domowych w Europie. Szacuje się, że pokrycie choćby fragmentu pustyni panelami fotowoltaicznymi, mogłoby wygenerować więcej energii niż obecnie produkuje cała Afryka. Idealne rozwiązanie czy przepis na katastrofę klimatyczną?

Pustynie są korzystnym miejscem do generowania energii słonecznej - 10 największych na świecie ferm fotowoltaicznych znajduje się właśnie na pustyniach lub w innych szczególnie suchych regionach. Ich zaletami są duże przestrzenie, raczej płaskie ukształtowanie powierzchni, duże zasoby krzemu, który jest surowcem dla półprzewodników, z których buduje się ogniwa słoneczne i oczywiście - idealny dostęp do światła słonecznego.

Wszystko to wydaje się świadczyć na korzyść przekształcenia choćby fragmentu Sahary w elektrownię słoneczną, warto jednak wziąć pod uwagę również możliwe problemy. Na przykład fakt, że gdy panele fotowoltaiczne rozgrzeją się zbyt mocno, ich wydajność spada. A trudno zapanować nad ich temperaturą w regionie, w którym latem temperatury nierzadko przekraczają 45°C. Z kolei często występujące burze piaskowe mogą dodatkowo obniżać wydajność paneli, przez zasypywanie ich piaskiem.

W 2018 roku przeprowadzono badanie z wykorzystaniem modelu klimatycznego, mające na celu ocenić możliwość przystosowania Sahary do generowania energii słonecznej. Jak się okazało, gdyby wielkość fermy słonecznej osiągnęła 20% całkowitej powierzchni pustyni, uruchomiłoby to pętlę sprzężenia zwrotnego. Ciepło emitowane przez ciemniejsze panele słoneczne (w porównaniu z silnie odbijającą glebą pustynną) spowodowałoby gwałtowną różnicę temperatur między lądem a otaczającymi je oceanami, co obniżyłoby ciśnienie powietrza na powierzchni i sprawiło, że wilgotne powietrze będzie się unosić a następnie skraplać w postaci kropel deszczu. Przy większej ilości opadów monsunowych rośliny rosłyby, a pustynia odbijała mniej energii słonecznej, ponieważ roślinność pochłania światło lepiej niż piasek i gleba. W miarę rozrostu roślin, coraz więcej wody odparowywałoby, tworząc bardziej wilgotne środowisko, które stymulowałoby dalsze rozprzestrzenianie się roślinności. Teoretycznie więc, mogłoby to doprowadzić do stworzenia w tym rejonie środowiska dużo bardziej przyjaznego dla klimatu. Tylko czy rzeczywiście tak by się stało?

Naukowcy nie są przekonani, gdyż wykorzystany przez nich model uwzględnia sprzężenia zwrotne między oddziałującymi sferami klimatu na świecie - atmosferą, oceanem i lądem oraz ich ekosystemami. Jednak nie jest w stanie ocenić możliwości wystąpienia niezamierzonych skutków w bardziej odległych częściach lądu i oceanu, które mogłyby potencjalnie zniweczyć wszystkie opisane korzystne zmiany.

Pozostaje również aspekt globalnej temperatury. Zgodnie z zastosowanym w badaniach modelem, pokrycie 20% Sahary panelami fotowoltaicznymi, podniosłoby o 1,5°C temperaturę na pustyni, przy 50% obłożeniu wzrosłaby o 2,5°C. Wzrost lokalnej temperatury miałby również wpływ na temperaturę na świecie i podniósłby ją odpowiednio o 0,16°C przy 20% pokrycia panelami i 0,39°C przy pokryciu połowy Sahary. To z kolei wpłynęłoby szczególnie na regiony polarne i przyspieszyłoby topnienie lodowców na Arktyce.

Mimo więc, że energia słoneczna z pewnością stanowi jedno z rozwiązań, które wyznaczają przyszłość energetyki, to plan adaptacji większych terenów pustynnych na fermy słoneczne musi być wdrażany wyjątkowo rozważnie.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: max 18.02.2021r. 09:29
Aha....czyli w konsekwencji zalesienie Sahary będzie "szkodliwe" dla klimatu ???? - przypuszczam że "naukowcy" od klimatu już żyją w "matriksie". Dalszy wzrost temperatury przyczyni sie do zwiększenia parowania oceanu i wzrostu opadów na Ziemi a więc w konsekwencji globalny zanik pustyń... czyli powstanie nowych miejsc do prowadzenia upraw i zasiedlenia przez ludzi.....i to ma być złe ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prostak 18.02.2021r. 11:42
bo jak się zazieleni cała planeta to z czego żyć będą zieloni?
nie chodzi by złapać szaraka-zieleniaka, ale by gonić ...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 18.02.2021r. 19:21
1. Temp. pustyni 45 'C nie powoduje "różnic napędzających wilgoć z nad morza na pustynię", a temp. 46,5 'C natychmiast tą wilgoć napędzi...2. Pokrycie ziemi obecną fotowoltaiką ( nie na pustyni ) nie działa przypadkiem wg. tego samego mechanizmu skutkującego ogrzewaniem planety ? Przecież foto zatrzymuje energię, a daje mało prądu...3. Choćby całą Saharę pokryć fotowoltaiką, to po zachodzie słońca prądu z foto NIE będzie i dla Afryki pozostanie tylko arabska ropa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE