ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Think-Tank zbada rolę energii jądrowej w zrównoważonym rozwoju
18.02.2021r. 18:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Londyński projądrowy think-tank ogłosił inicjatywę mającą na celu zbadanie, w jaki sposób nauka i technologie jądrowe mogą pomóc w osiągnięciu 17 celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju do 2030 r.

New Nuclear Watch Institute (NNWI) chce pogłębić wiedzę o energii jądrowej i jej "dalekosiężnych zastosowaniach". Stwierdził, że jego nowa inicjatywa "Yes to Nuclear Perspectives" jest wspierana przez belgijską firmę konsultingową Nuclear-21, Nuclear Innovation Alliance oraz World Nuclear Transport Institute.

Cele zrównoważonego rozwoju zostały określone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 r., w tym samym roku, w którym COP21 doprowadził do podpisania porozumienia klimatycznego z Paryża przez prawie 200 krajów.

Celem Porozumienia Paryskiego jest ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza, najlepiej do 1,5 stopnia Celsjusza, w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej.

NNWI podał, że oceni rolę energetyki jądrowej w odniesieniu do każdego z celów w serii comiesięcznych publikacji poprzedzających COP26, który ma się odbyć w listopadzie w Glasgow. Każda z nich będzie zawierała analizę jednego celu zrównoważonego rozwoju w kontekście zarówno perspektywy branżowej, jak i krajowej.

Przewodniczący NNWI Tim Yeo, były minister środowiska z Partii Konserwatywnej, powiedział, że NNWI chce poprawić światowe zrozumienie i pojmowanie energetyki jądrowej, a także jej daleko idących pozaenergetycznych zastosowań.

Powiedział, że korzyści płynące z energii jądrowej wykraczają daleko poza zwykłe dostarczanie niskoemisyjnej energii elektrycznej w walce ze zmianami klimatu. "Obejmują one szerszy zestaw usług energetycznych, obniżających emisję dwutlenku węgla w transporcie, ciepłownictwie i zastosowaniach przemysłowych, przy jednoczesnym zapewnieniu rozwiązań o wysokiej wartości w rolnictwie i medycynie" - stwierdził.

W grudniu 2020 r. NNWI zawarł w swoim raporcie zatytułowanym On the Role of Nuclear Power in the Development of a European Hydrogen Economy stwierdzenie, że wodór wytwarzany metodą jądrową może wnieść znaczący wkład w rozwój gospodarki wodorowej w Wielkiej Brytanii i Europie, ale postęp będzie zależał od przyjęcia polityki neutralnej technologicznie, która nie dyskryminuje energii jądrowej.
W raporcie napisano, że wykorzystanie energii jądrowej do produkcji wodoru przy użyciu technologii elektrolizera ma kilka zalet w porównaniu z wykorzystywaniem nieciągłych źródeł odnawialnych.

W lipcu 2020 r. 15 firm i związków zawodowych, w tym francuska państwowa firma energetyczna EDF i kilka firm inżynieryjnych, ogłosiło propozycję utworzenia centrum czystej energii w Moorside w Wielkiej Brytanii, obejmującego do trzech reaktorów EPR, małe reaktory modułowe i instalację do produkcji wodoru.

Królewskie Towarzystwo UK stwierdziło w niedawnym briefingu politycznym Nuclear cogeneration:civil nuclear energy in a low-carbon future, że energia jądrowa może pomóc Wielkiej Brytanii w osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., nie tylko poprzez wytwarzanie niskoemisyjnej energii elektrycznej, ale także poprzez wykorzystanie ciepła z reaktora do produkcji wodoru.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 22.02.2021r. 12:20
Jeżeli badanie będzie prowadził Think Tank projądrowy, to znam już odpowiedź.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE