ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejny japoński burmistrz zezwala na ponownie uruchomienie reaktora jądrowego
16.02.2021r. 16:30

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Burmistrz miasta Mihama w środkowej Japonii, w którym znajduje się elektrownia jądrowa zarządzana przez Kansai Electric Power Co., poinformował 15 lutego przewodniczącego zgromadzenia miejskiego, że wyrazi zgodę na ponowne uruchomienie reaktora w tym obiekcie.

Hideki Toshima, burmistrz miasta Mihama leżącego w prefekturze Fukui powiedział przewodniczącemu Zgromadzenia Miejskiego, Yoshihiro Takenace, że wyraża zgodę na ponowne uruchomienie reaktora w bloku nr 3 elektrowni jądrowej Mihama.

W międzyczasie Yutaka Nose, burmistrz miasta Takahama, w którym znajduje się elektrownia jądrowa Takahama należąca do Kansai Electric, której reaktory nr 1 i 2 mają również ponad 40 lat, dał zielone światło do wznowienia działalności obu rektorów, podczas gdy Zgromadzenie Miejskie Takahama także zatwierdziło tą decyzję.

Teraz, gdy uzyskano lokalną zgodę, uwaga skupia się na decyzji gubernatora Tatsuji Sugimoto i zgromadzenia prefektury Fukui. Reaktor nr 3 w elektrowni Mihama typu PWR o mocy 780 MWe został uruchomiony w grudniu 1976 r. W odpowiedzi na awarie w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi należącej do Tokyo Electric Power Co., które nastąpiły po trzęsieniu ziemi i tsunami w marcu 2011 r., rząd Japonii w lipcu 2013 r. ograniczył okres eksploatacji reaktorów jądrowych "z zasady do 40 lat", pozwalając jednocześnie na jednorazowe przedłużenie do 20 lat, jeśli reaktor spełnia normy bezpieczeństwa. Reaktor nr 3 w elektrowni Mihama wraz z rektorami nr 1 i 2 w elektrowni Takahama przeszły kontrolę przeprowadzoną przez Nuclear Regulation Authority.

Burmistrz Toshima poinformował 15 lutego, że warunki do zatwierdzenia ponownego uruchomienia "zostały spełnione, łącznie ze zrozumieniem mieszkańców i zgodą rady miejskiej, a także obiecującymi opiniami na temat rozwoju regionalnego ze strony rządu centralnego i Kansai Electric". Dodał: "Zarówno zwolennicy, jak i sceptycy ponownego uruchomienia reaktora obawiają się o jego bezpieczeństwo. Postaram się zwrócić uwagę na ten proces".
Toshima rozmawiał online z ministrem gospodarki, handlu i przemysłu Hiroshi Kajiyamą trzy dni wcześniej. Następnie wyraził zamiar wyrażenia zgody na ponowny rozruch reaktora, mówiąc, że rząd centralny udzielił mu pozytywnych odpowiedzi na temat rozwoju regionalnego i innych środków, o które prosił.

Co do zasady operator elektrowni jądrowej powinien uzyskać zgodę na ponowne uruchomienie reaktora od lokalnych władz oraz zgromadzeń wokół elektrowni. Jako warunek zatwierdzenia ponownego uruchomienia, rząd prefektury Fukui powiedział, że Kansai Electric będzie musiał przedstawić miejsca poza prefekturą na tymczasowe składowisko wypalonego paliwa jądrowego. Rząd prefektury utrzymywał, że dopóki ten warunek nie zostanie spełniony, strony "nie były nawet na początku dyskusji".

Jednak po tym, jak Kansai Electric zaproponował 12 lutego, że sfinalizuje planowaną lokalizację dla składowiska do końca 2023 roku, rząd prefektury wykazał pozytywne nastawienie do restartu bloku. Dyskusja na temat ponownego uruchomienia rektora może się dalej toczyć na posiedzeniu zgromadzenia prefektury zwołanego na 16 lutego.

Czytaj również:
Czytaj również:
Mainichi Japan , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE