ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Czego nie mówią przeciwnicy energetyki jądrowej - konsultacje społeczne w RPA
16.02.2021r. 16:50

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Niedawna fala antyjądrowych relacji mediów w Republice Południowej Afryki zbiega się z procesem konsultacji społecznych, ogłoszonym przez krajowego regulatora jądrowego NERSA w sprawie budowy 2,5 GW nowych mocy jądrowych.

Zamówienie na nowe moce jest potrzebne, aby uratować tragiczną sytuację energetyczną w RPA w perspektywie długoterminowej.

Logiczne jest założenie, że największa gospodarka w Afryce powinna być zasilana zbilansowanym i zrównoważonym portfelem źródeł energii, który ostatecznie zapewnia dostęp do przystępnej cenowo energii elektrycznej, zrównoważenie środowiskowe, trwałe zatrudnienie i, co najważniejsze, bezpieczeństwo energetyczne, które chroni przed zanikiem zasilania.

Energia jądrowa jest jedyną dostępną obecnie technologią wytwarzania energii, która wyjątkowo dobrze spełnia wszystkie powyższe cele.

Dlatego nielogiczne i niezrozumiałe jest, gdy znający się na rzeczy i doświadczeni ekonomiści, eksperci energetyczni, a teraz również i politycy, próbują zmiażdżyć wartościową propozycję, jaką daje energetyka jądrowa, na rzecz importowanych i ewidentnie zawodnych źródeł energii.

Elektrownia jądrowa Koeberg jest żywym przykładem źródła energii, które generowało najczystszą, najbardziej niezawodną i najtańszą energię elektryczną przez ostatnie dwie dekady i będzie to robić przez co najmniej kolejne dwie. Dlatego głupotą jest nawet próba podważenia wartości, jaką to zapewniło i nadal zapewnia gospodarce, zwłaszcza w regionie Western Cape.

Badania, rozwój i bezpieczeństwo

Aby zapewnić energii jądrowej utrzymanie statusu najbezpieczniejszego źródła wytwarzania energii na świecie, niedawno poprawiono jej standardy bezpieczeństwa i jakości, wypuszczając na rynek wielkoskalowe elektrownie jądrowe trzeciej generacji. Pojawienie się małych reaktorów modułowych (SMR) stanowi obietnicę poprawy tych standardów bezpieczeństwa i skrócenia czasu realizacji.

Elektrownie nowej generacji wyłoniły się z projektów prototypowych, w których czas realizacji i koszty budowy zostały w zrozumiały sposób przekroczone, podobnie jak w przypadku wczesnych farm wiatrowych. Dzisiejsze wielkoskalowe elektrownie jądrowe są konsekwentnie budowane przez wysoce doświadczone i kompetentne zespoły ds. inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) w ramach zaplanowanego harmonogramu i kosztów.

Są to sprawdzone elektrownie i metody budowlane, które Republika Południowej Afryki chce budować w celu zmniejszenia tych znanych zagrożeń, jednocześnie eliminując korupcję i zwiększając udział lokalnych firm. Jesteśmy teraz w dobrej pozycji, aby czerpać korzyści z wielu referencyjnych elektrowni jądrowych zbudowanych i działających z powodzeniem na świecie.

Tworzenie miejsc pracy

Chociaż ogólnie budowa elektrowni jądrowej, od koncepcji do eksploatacji komercyjnej, trwa zwykle dziesięć lat, znaczna część tego obejmuje planowanie, pozyskiwanie zgód, licencjonowanie i przygotowanie terenu w początkowym etapie, co od samego początku realizacji projektu budowy zapewnia wiele zrównoważonych i wysokopłatnych miejsc pracy.
Przy wysokim poziomie bezrobocia w RPA, szczególnie w sektorach inżynieryjnym, produkcyjnym, zaopatrzenia w materiały i budownictwie daje to możliwość realizacji długoterminowych projektów budowlanych, które zapewniają sto lat pracy od fazy koncepcyjnej do likwidacji obiektu. Stworzone miejsca pracy przyniosą regionowi znaczne korzyść, oprócz cennej energii, którą obiekt wytwarza w dłuższej perspektywie.

Taryfy mocy

Podczas gdy dostawcy energii odnawialnej twierdzą, że zapewniają najtańsze koszty budowy i taryfy dla nowych elektrowni, jest to błędnie wyjęte z kontekstu, ponieważ nie uwzględniają dodatkowych kosztów systemowych ponoszonych w celu zrównoważenia przerw w dostawach.
Chociaż koszty budowy elektrowni jądrowych są około trzy razy wyższe niż elektrowni odnawialnych, a ich budowa i uruchomienie trwa dłużej, działają one trzy do czterech razy dłużej, wytwarzają trzy do czterech razy więcej energii elektrycznej rocznie i zapewniają jeszcze większą wielokrotność miejsc pracy na zainstalowane GW i wyprodukowane TWh.
Można je łatwo sfinansować za pomocą kredytów eksportowych (ECF) o wartości poniżej 5 proc. z ich krajów pochodzenia i zapewnią najtańszą energię elektryczną w sieci po spłaceniu kosztów kapitałowych w pierwszym kwartale jej okresu eksploatacji.

Czego przeciwnicy energii jądrowej nam nie mówią

Nie mówią, że koszt likwidacji i zagospodarowania wypalonego paliwa jest ujęty w taryfie jako wymóg ustawowy. Jednak niewiele jest również wiadomo na temat stosów toksycznych odpadów generowanych przez źródła odnawialne, ich negatywnego wpływu na środowisko i braku metod likwidacji tych zakładów oraz sposobu zarządzania tym procesem.

Dodając do nielogicznego stanowiska grup antyjądrowych, nowoczesne elektrownie jądrowe zapewniają również wysoką dyspozycyjność i elastyczność produkcji energii, aby nadążać za wahaniami zapotrzebowania na obciążenie i równoważyć okresowość produkcji odnawialnych źródeł energii.

Energia jądrowa może również zapewnić obfitość opłacalnej i czystej energii do wytwarzania dużych ilości niezawodnego ciepła procesowego, odsalania i produkcji wodoru, w tym czasie, gdy świat śpi w nocy.

Ogromne znaczenie dla Republiki Południowej Afryki mają możliwości inwestycyjne i zatrudnienia, jakie program budowy energetyki jądrowej wniósłby do sektora energetycznego.

Działająca w branży południowoafrykańska platforma budowy elektrowni jądrowych (South African Nuclear Build Platform, SANBP) ma na celu optymalizację udziału lokalnego przemysłu w programie budowy obiektów jądrowych. Republika Południowej Afryki ma bardzo zdolne i doświadczone zaplecze fachowe, które obecnie zajmuje się przedłużeniem okresu eksploatacji EJ Koeberg w ramach przygotowań do budowy nowych bloków.
Przemysł jądrowy jest ściśle regulowany.
Jak to trafnie ujął Michael Shellenberger na blogu Forbesa: "Prawdziwym powodem, dla którego nienawidzą energii jądrowej, jest że oznacza to, iż nie potrzebujemy odnawialnych źródeł energii". Jest jednak wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich źródeł energii w zrównoważonym koszyku energetycznym Republiki Południowej Afryki.

Źródło:
https://www.powerengineeringint.com/nuclear/op-ed-what-opponents-of-nuclear-energy-do-not-tell-you/

Czytaj również:
PEInt

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE