ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy namawiają Rosję do inwestycji w OZE, by pomogły wytwarzać zielony wodór przesyłany przez Nord Stream 2
17.02.2021r. 08:27

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Niemcy namawiają Rosjan do inwestycji w OZE, by pomogły wytwarzać zielony wodór, mogący docierać do Europy przez Nord Stream 2. Amerykanie rozważają wprowadzenie nowych sankcji wobec tego projektu, ale nie komunikują wciąż decyzji - czytamy w BiznesAlert.pl.

Minister gospodarki i energetyki Niemiec Peter Altmaier poinformował dziennikarzy, że Niemcy są w ścisłym kontakcie z Rosjanami w sprawie potencjalnej produkcji oraz transportu zielonego wodoru. Jego zdaniem mógłby on docierać do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 2, będący przedmiotem sporu międzynarodowego.

Altmaier zaoferował Rosjanom głębszą współpracę przy zielonym wodorze, czyli wytwarzanym z użyciem nadwyżek energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Rosyjski minister przemysłu Denis Manturow wyraził nadzieję na owocną współpracę w tym sektorze i przyznał, że jego kraj jest gotów dać priorytet technologiom tego typu.

Uczestnicy spotkania opisanego przez Reuters przyznali, że gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec może w przyszłości służyć dostawom wodoru, który mógłby być wytwarzany z pomocą OZE i elektrolizy albo pyrolizy metanu (wodór niebieski).

Niemcy zakładają, że osiągną neutralność klimatyczną w 2050 roku między innymi dzięki rozwojowi gospodarki wodorowej. Nie będą jednak w stanie wytworzyć całego paliwa u siebie i sięgną po import. Jeden z potencjalnych szlaków to projekt Nord Stream 2, który jest na ukończeniu, ale został już opóźniony o ponad rok przez sankcje amerykańskie i inne przeszkody.
Biały Dom poinformował 16 lutego, że prowadzi proces przeglądu sankcji przeciwko Nord Stream 2 i "ma określić, czy są one w stanie zatrzymać ten projekt". Rzeczniczka Jen Psaki powtórzyła, że prezydent Joe Biden uznaje go za "złą propozycję dla Europy". - Kiedy skończy się ten przegląd i będziemy mieli nowe sankcje albo jakikolwiek inny środek karny, poinformujemy o tym - mówił rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price w dniu trzeciego lutego. Zapewnił, że USA koordynują politykę sankcji z ich sojusznikami.

Tymczasem Wall Street Journal informował, że Amerykanie mają czas do 16 lutego, by przedstawić czarną listę podmiotów objętych sankcjami USA za współpracę przy Nord Stream 2 albo zwolnionych z nich ze względów bezpieczeństwa narodowego. Do momentu publikacji tego materiału owa lista nie została jeszcze przedstawiona. Temat agresywnej polityki Rosji zagrażającej Sojuszowi Północnoatlantyckiemu ma zostać poruszony przez USA na wideokonferencji Sojuszu zaplanowanej na 17 lutego - czytamy w BiznesAlert.pl.

Polecamy do sprawdzenia:
Departament Stanu USA/Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE