ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Jakóbik: Jak V4 może rzuci wyzwanie Nord Stream 2 z użyciem wodoru z atomu
17.02.2021r. 10:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Dziś (17 lutego) w Krakowie odbędzie się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. To okazja do dalszej dyskusji o współpracy energetycznej państw regionu, które chcą razem produkować wodór z atomu, który może stać się alternatywą do importu, między innymi ze spornego Nord Stream 2 - czytamy w tekście Wojciecha Jakóbika z BiznesAlert.pl.

Przedstawiciele Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali o potencjale wodoru w regionie podczas spotkania z przedstawicielem organizacji lobbystycznej Hydrogen Europe na początku lutego. Według tej organizacji państwa wyszehradzkie mogą stać się hubem wodoru wytwarzanego z energetyki jądrowej. Wszystkie z nich poza Polską posiadają już elektrownie jądrowe, a ta planuje mieć pierwszy reaktor w 2033 roku. Nadwyżki energii z tego źródła mogłyby posłużyć do wytwarzania tak zwanego fioletowego wodoru. Takie rozwiązanie wesprze nowy sposób klasyfikacji wodoru promowany przez Polskę i wspierany przez pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej uwzględniającą emisyjność produkcji danego rodzaju wodoru, a nie tylko źródło użyte w tym celu. Wodór z atomu będzie zeroemisyjny jak zielony wytwarzany z pomocą źródeł odnawialnych. Według Hydrogen Europe państwa V4 mają szanse stać się pionierami w produkcji wodoru z energii jądrowej w procesie binarnej pirolizy ze względu na ich potencjał jądrowy.

Grupa Wyszehradzka stanęła w jednym szeregu podczas dyskusji o przyszłości wodoru na łonie Rady Unii Europejskiej w 2020 roku. Kraje V4 przekonywały, że w kontekście rozwoju wodoru, kluczowe jest stworzenie ram prawnych, które nie będą wykluczać żadnych technologii i pozwolą stworzyć rynek, zgodnie ze stanowiskiem Polski. Kraje wyszehradzkie mają także analizować bezpieczeństwo dostaw wodoru spoza Unii Europejskiej. Może on pochodzić z Afryki Północnej albo Ukrainy, ale także spornego gazociągu Nord Stream 2, krytykowanego przez Polskę i część państw wyszehradzkich.

Niedługo przed szczytem Niemcy zadeklarowały chęć współpracy przy produkcji i imporcie wodoru z Rosji, także z pomocą spornego gazociągu Nord Stream 2. Minister gospodarki i energetyki Peter Altmaier mówi o imporcie wodoru zielonego (z OZE), fioletowego (z atomu) i niebieskiego (z gazu) z Rosji z użyciem Nord Stream 2. W ten sposób zależność od gazu rosyjskiego widoczna obecnie w Europie może w nadchodzących dekadach zamienić się w zależność od wodoru i czynić rentownym ten sporny gazociąg mający pracować przez pięćdziesiąt lat od zakończenia budowy, czyli potencjalnie do 2071 roku, jeżeli powstanie zgodnie z zapowiedziami w tym roku. Byłoby to wówczas możliwe nawet przy uwzględnieniu unijnej polityki klimatycznej. Rosjanie przygotowują się na to, że Unia będzie wymuszać na nich dostosowanie działalności gospodarczej do tej polityki i szykują się do udzielenia odpowiedzi na podatek od śladu węglowego oraz inne rozwiązania europejskie. Zazielenienie Nord Stream 2 to szansa na wydłużenie jego żywotności poza horyzont 2050 roku, w którym Unia chce być już neutralna klimatycznie.

Kraje Grupy Wyszehradzkiej posiadające energetykę jądrową mogą wytwarzać go z nadwyżek energii z elektrowni jądrowych zwiększając ich wykorzystanie w okresie szczytów produkcji energii ze źródeł odnawialnych i w ten sposób magazynować energię w celu wykorzystania jej wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebna. Polska mogłaby robić to samo, pod warunkiem, że faktycznie zbuduje atom. Im więcej wodoru powstanie w Europie, tym mniejszy będzie jego import i ryzyko uzależnienia od dostawców wysokiego ryzyka jak Rosja. Być może przywódcy V4 omówią ten temat na Wawelu, ale w programie szczytu w Krakowie zabrakło zapisów na temat wodoru i Nord Stream 2. Politycy wyszehradzcy mają za to rozmawiać o współpracy przy transgranicznych projektach cyfrowych.

Czytaj również:
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE