ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Wsparcie dla zaawansowanej energetyki jądrowej w USA
17.02.2021r. 16:12

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Stany Zjednoczone będą musiały przyspieszyć wdrażanie niskoemisyjnych zaawansowanych technologii jądrowych, aby osiągnąć cel prezydenta Joe Bidena, jakim jest wprowadzenie USA na ścieżkę zerowej emisji netto do 2050 r., stwierdza niedawno opublikowany raport.

Zaawansowana energetyka jądrowa obejmuje małe reaktory modułowe - które obecnie wytwarzają ok. 60 MW w porównaniu z 1000 MW wielkoskalowych elektrowni jądrowych - a nawet mniejsze mikroreaktory, które są wystarczająco małe, aby można je było transportować samochodem ciężarowym.

"Nawet przy niedawnym wzroście energetyki wiatrowej i słonecznej, energetyka jądrowa nadal dostarcza większej ilości czystej, bezemisyjnej energii elektrycznej w całym kraju niż wszystkie inne źródła razem wzięte" - czytamy w raporcie zatytułowanym U.S. Advanced Nuclear Energy Strategy for Domestic Prosperity, Climate Protection, National Security, and Global Leadership, autorstwa Nuclear Innovation Alliance i Partnership for Global Security, które opowiadają się za energetyką jądrową i bezpieczeństwem międzynarodowym.

Według wspomnianego raportu energetyka jądrowa obecnie dostarcza ok. 20 proc. całej energii elektrycznej w USA, a ok. połowa energii wolnej od emisji dwutlenku węgla w USA pochodzi z reaktorów jądrowych. Raport ma być sygnałem ostrzegawczym i pobudzeniem dla Kongresu i administracji Bidena.

Republikanie i Demokraci przyjęli zaawansowaną energetykę jądrową jako narzędzie do walki ze zmianami klimatu. Najnowszym przykładem są środki podjęte pod koniec roku, które mają przyspieszyć wdrażanie takich reaktorów i nakazują organom regulacyjnym raportowanie, jakie licencje i inne wymogi regulacyjne wymagają aktualizacji. Koszt dalszego przyspieszenia zaawansowanej energetyki jądrowej sięga miliardów dolarów.

Utrata przywództwa

Raport ostrzega, że Stany Zjednoczone "tracą światowe przywództwo" w produkcji energii elektrycznej ze źródeł jądrowych, częściowo z powodu prawie całkowitego wstrzymania rozwoju wielkoskalowej energetyki jądrowej, ale także rosnącej konkurencji technologicznej ze strony innych krajów. Należą do nich Chiny i Rosja, w których przedsiębiorstwa państwowe dają przemysłowi jądrowemu przewagę nad prywatnym przemysłem amerykańskim.

W raporcie wezwano do dalszego wspierania przez Kongres zaawansowanych technologii jądrowych, w tym projektów demonstracyjnych niezbędnych do przyspieszenia szybkiego globalnego wdrożenia po 2030 r., co mogłoby pomóc innym krajom emitującym duże ilości CO2 w radzeniu sobie z ich własnymi emisjami.

Postęp w zakresie zaawansowanych reaktorów uległ poprawie w ciągu ostatnich kilku lat, w tym demonstracja prędkiego mikroreaktora Kilopower, przeprowadzona w 2018 r. przez Departament Energii wspólnie z NASA.

Departament Energii w 2019 r. udzielił firmie Oklo Inc. pozwolenia na budowę swojego kompaktowego prędkiego reaktora Aurora w Idaho National Laboratory.

W końcu roku wzmocniono finansowo programy energii jądrowej, w tym 405 mln dolarów w roku fiskalnym 2021 przeznaczono na program demonstracyjny zaawansowanych reaktorów i 295 mln dolarów na program wielozadaniowego reaktora testowego, aby zapewnić lepsze możliwości testowania nowych materiałów i technologii jądrowych.

Stanowiska "skoncentrowane na energii jądrowej"

W raporcie wezwano również administrację Bidena do ustanowienia w Białym Domu stanowisk związanych z kwestiami jądrowymi, a także wyznaczenia urzędników dobrze zorientowanych w technologiach jądrowych na najwyższe stanowiska w Departamencie Energii i Komisji Regulacji Jądrowej.

"Personel to polityka", stwierdza raport, i konieczna będzie ścisła koordynacja między departamentami stanu, handlu i energii, aby utorować drogę do rynków zagranicznych dla amerykańskich technologii jądrowych.

Stwierdzono, że pomoże to w globalnych wysiłkach niezbędnych do zwalczania zmian klimatu.

"Stany Zjednoczone nie są w stanie samodzielnie rozwiązać problemu zmian klimatu, dlatego też należy podjąć wysiłki, aby zaangażować społeczność międzynarodową, ustanowić uczciwą konkurencję na światowych rynkach i wspierać kraje, które dopiero inwestują w zaawansowaną energię jądrową" - czytamy w raporcie.

Podczas gdy wiele z prywatnie zaprojektowanych zaawansowanych koncepcji jądrowych zostało opracowanych w USA i Kanadzie, według think-tanku Third Way w 2020 r. na całym świecie było 130 zaawansowanych projektów jądrowych.

Starsze jednostki

Większość amerykańskich reaktorów jądrowych jest już stara, ich średni wiek wynosi 38 lat, a całkowita liczba reaktorów spadła poniżej 100 z powodu likwidacji elektrowni w warunkach zwiększonej konkurencji ze strony energii wiatrowej i słonecznej, a także wysokich kosztów regulacyjnych.
Jednak zwolennicy zaawansowanej energetyki jądrowej twierdzą, że są one bardziej elastyczne w zapewnianiu w razie potrzeby szybkich skoków mocy w sieci energetycznej. Takie reaktory mogą pomóc w zaspokojeniu prawdopodobnie gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną w nadchodzących dziesięcioleciach, jeśli Stany Zjednoczone przystąpią do elektryfikacji swojej sieci transportowej - kluczowego elementu planu Bidena dotyczącego dekarbonizacji gospodarki.
Zaawansowane reaktory mogą również wykorzystywać różne chłodziwa, w tym wodę, stopione sole, gaz wysokotemperaturowy i ciekły metal, i mogą być tak zwymiarowane, aby wytwarzać zaledwie kilka megawatów, ale także ponad 1000 MW - zasadniczo tak samo jak tradycyjny wielkoskalowy reaktor jądrowy. Jednak powszechne komercyjne wdrożenie będzie wymagało modernizacji przepisów jądrowych i rozwiązania problemów finasowania ich budowy.

Wdrażanie zaawansowanych reaktorów może również przynieść korzyści w porównaniu z tradycyjną energetyką jądrową, jeśli chodzi o postepowanie z odpadami jądrowymi. Dziesięciolecia sprzeciwu wobec góry Yucca Mountain w Nevadzie spowolniły wysiłki na rzecz stałego składowania odpadów.

Niektóre zaawansowane reaktory jądrowe spalają paliwo bardziej wydajnie, zmniejszając w ten sposób ilość odpadów lub mają "lepsze charakterystyki odpadów", które sprawiają, że zarządzanie nimi jest łatwiejsze niż tradycyjnymi odpadami jądrowymi, powiedziała Judi Greenwald, dyrektor wykonawczy Nuclear Innovation Alliance.

Third Way wezwał administrację Bidena do korzystania z postępu technologicznego w zaawansowanej energetyce jądrowej, pochodzącego po części z czasów administracji prezydenta Obamy.
"Ważne jest, aby kontynuować wdrażanie zaawansowanych reaktorów w ramach ambitnego planu dekarbonizacji sektora energetycznego do 2035 r., co ma zasadnicze znaczenie dla naszych celów klimatycznych i tworzenia dobrze płatnych miejsc pracy" - powiedział Jackie Kempfer, starszy doradca ds. programu klimatyczno-energetycznego Third Way.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE