ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Senat chce zmienić sposób powoływania organów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska
17.02.2021r. 21:21

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Rady nadzorcze wojewódzkich funduszy ochrony środowiska miałyby liczyć 7, a nie 5 osób, bardziej liczne będą mogły być również zarządy funduszy - przewiduje projekt ustawy, nad którym pracuje Senat. Rząd jest przeciwny tym rozwiązaniom i wskazuje, że koszt funkcjonowania funduszy wzrośnie.

Senat pracuje nad projektem noweli Prawa ochrony środowiska, którego celem jest w praktyce przywrócenie obowiązujących przepisów sprzed zmiany z 2017 r. dot. kształtowania składów rad nadzorczych i zarządów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Inicjatywa, którą przygotowali senatorowie KO spowoduje, że samorząd terytorialny będzie miał większy wpływ na wybór rad nadzorczych i zarządów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska niż jest to obecnie.

KO wskazuje, że zgodnie z obowiązującymi od 2017 r. przepisami administracja rządowa, jak i podległe jej organy powołują czterech z pięciu członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy (minister ds. klimatu, wojewoda oraz NFOŚiGW), a jeden jest wskazywany przez administrację samorządową.

Dodano również, że Minister Klimatu w drodze rozporządzenia kształtuje też szczegółowy tryb działania organów wojewódzkich funduszy, jak również warunki wynagradzania członków rad nadzorczych wojewódzkich funduszy.

"Podkreślić także należy, że rady nadzorcze zostały wyposażone w uprawnienie do powołania członków zarządów wojewódzkich funduszy, w przypadku gdy zarządy województw w terminie 7 dni nie powołają zarządów wojewódzkich funduszy zgodnie z wnioskiem rady nadzorczej, przy czym powoływanie i odwołanie członków zarządów może nastąpić tylko i wyłącznie na wniosek rady nadzorczej" - dodano w uzasadnieniu.

Według większości senackiej obecnie administracja rządowa posiada niemalże wyłączny, decydujący wpływ na skład osobowy tych organów, a ich członkowie pozostają względem Ministra Klimatu w zależności służbowej. Władze samorządowe w praktyce nie mają wpływu na kształt i politykę rad nadzorczych, na obsadę zarządów, czy na sposób wydawania środków - podkreślono.

Zdaniem autorów projektu, obecne przepisy budzą też wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP m.in. odnośnie zasady decentralizacji władzy publicznej, czy uczestnictwa samorządu terytorialnego w sprawowaniu władzy publicznej.

Po zmianie przepisów rady nadzorcze wojewódzkich funduszy maja składać się z siedmiu, a nie jak dzisiaj z pięciu członków. W ich skład będą wchodzić: regionalni dyrektorzy ochrony środowiska bądź wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska; przewodniczący regionalnych rad ochrony przyrody albo przewodniczący regionalnych komisji do spraw ocen oddziaływania na środowisko; przewodniczący komisji właściwych do spraw środowiska sejmików; dyrektorzy departamentów ds. ochrony środowiska urzędów marszałkowskich; przedstawiciel organizacji ekologicznej; przedstawiciel samorządu gospodarczego wybrany przez sejmik wojewódzki; przewodniczący rady wyznaczony przez Ministra Klimatu.
Według autorów projektu taki skład rady pozwoli na "zagwarantowanie wewnętrznego pluralizmu oraz pozytywnie wpłynie zarówno na poziom ich fachowości, jak i niezależności".

Nowe przepisy zakładają ponadto, że zarządy województw miałyby też wyłączne kompetencje do wybierania członków zarządów funduszy, a sejmiki województw do nadawania statutów funduszom.

Zgodnie z projektem zwiększeniu mogłaby też ulec liczba członków zarządu funduszy. Obecnie jest to jedna, maksymalnie dwie osoby, po zmianie przepisów byłoby to od dwóch do pięciu osób.

Przeciwny projektowi jest resort klimatu i środowiska. Wiceminister Adam Guibourge-Czetwertyński zaznaczył podczas środowej debaty, że reforma funduszy z 2017 r. była słuszna i przyniosła usprawnienie ich pracy - wzrosła liczba podpisywanych umów z beneficjentami, jak i kwota wydawanych środków, co ma związek m.in. z realizacją programów "Mój prąd" i "Czyste powietrze". Podpisano też tysiąc porozumień z gminami, by usprawnić działanie tego drugiego programu.

Wiceminister dodał, że w 2020 r. wojewódzkie fundusze podpisały ponad 95 tys. umów, a przed reformą w 2017 - 9,5 tys. umów. Wartość podpisanych umów między 2017 a 2020 r. wzrosła z 1,6 mld do 2,6 mld zł.


Guibourge-Czetwertyński zwrócił ponadto uwagę, że projekt będzie generować wzrost kosztów funkcjonowania funduszy w związku ze zwiększeniem liczby ich członków.

W związku ze złożeniem poprawek, projekt noweli Prawa ochrony środowiska trafi ponownie pod obrady komisji. Podjęcie inicjatywy w tej sprawie planowane jest na trwającym posiedzeniu wyższej izby parlamentu.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 18.02.2021r. 08:49
No jasne.....więcej politycznych łupów będzie do rozdzielenia. Jakoś nie zająknęli się o tym by ci nowi urzędnicy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE