ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zyska: Polityka energetyczna jest zachowawcza w obszarze OZE
18.02.2021r. 10:15

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Polityka energetyczna Polski do 2040 roku jest zachowawcza w obszarze odnawialnych źródeł energii - ocenił Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE.

"Z mojego punktu widzenia, jako pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii, w obszarze OZE ten dokument jest zachowawczy" - powiedział Zyska podczas kongresu EEC Trends. "Zakontraktowane w ramach aukcji OZE z ostatnich trzech lat moce wytwórcze w energetyce wiatrowej, czy fotowoltaicznej pokazują, że poziomy deklarowane w PEP2040 na 2030 rok będą wcześniej osiągnięte" - dodał.

Wiceminister wskazał też na potencjał polskiego rynku OZE: rozwój ruchu prosumenckiego, PV, czy farm wiatrowych.

Na początku lutego Rada Ministrów przyjęła politykę energetyczną Polski do 2040 roku, przedłożoną przez ministra klimatu i środowiska. Dokument zakłada m.in., że w 2030 r. udział OZE w końcowym zużyciu energii brutto wyniesie co najmniej 23 proc.

"Każdy dokument rządowy jako strategia przyjęty przez Radę Ministrów jest dokumentem zamkniętym, nie podlega już konsultacjom. Zawsze jednak możemy wrócić do aktualizacji, stworzyć jakiś 'upgrade' związany z tym, że trendy w Europie i na świecie wyznaczają bardziej dynamiczny kurs w kierunku rozwoju odnawialnych źródeł energii, energetyki rozproszonej (...)" - powiedział Zyska.

"Nie możemy traktować ceny maksymalnej życzeniowo. Ona wynika z analizy matematyczno-finansowej, którą przeprowadziliśmy w ramach prac zespołu powołanego przez ministra klimatu i środowiska. (...) Jestem przekonany co do jakości wykonanej przez nas pracy. Nie oznacza to jednak, że zaproponowana cena w projekcie jest ceną ustaloną na poziomie ostatecznym. Po to są konsultacje publiczne w toku prac legislacyjnych, by uzyskać potrzebne informacje, które wpłyną na kształt rozporządzenia i cenę maksymalną" - dodał wiceminister podczas kongresu EEC Trends.
Z opublikowanego we wtorek projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska wynika, że cena maksymalna za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, będąca podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda, wynosi 301,5 zł/MWh. Projekt rozporządzenia został skierowany do 7-dniowych uzgodnień i konsultacji.

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej oceniło, że zaproponowana na poziomie 301,5 zł/MWh cena referencyjna dla morskich farm wiatrowych nie gwarantuje pokrycia kosztów inwestycji i może zagrozić realizacji celów strategicznych wyznaczonych w polityce energetycznej Polski. W opinii PSEW część parametrów przyjętych do ustalenia poziomu ceny maksymalnej jest zbyt konserwatywna i niedostosowana do uwarunkowań krajowego rynku morskich farm wiatrowych, który jest w początkowej fazie rozwoju.

Rozporządzenie cenowe jest jednym z głównych aktów wykonawczych do ustawy o promowaniu energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Określona w nim cena maksymalna będzie dla inwestorów realizujących projekty w pierwszej fazie rozwoju rynku punktem wyjściowym do złożenia wniosku o przyznanie wsparcia.

W ramach pierwszej fazy funkcjonowania systemu wsparcia dla offshore, w terminie do 31 marca 2021 r., wytwórcy będą mogli składać do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do energii elektrycznej, która zostanie wytworzona w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzona do sieci. Do 30 czerwca 2021 roku wsparcie przyznawane będzie w drodze decyzji administracyjnej Prezesa URE. Pomoc będzie następnie notyfikowana w Komisji Europejskiej.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cytaty 18.02.2021r. 10:32
kto i co na tym zyska?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE