ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Lektura ponadobowiązkowa ... Spadkobiercy?
19.02.2021r. 14:32

Bogumił Dudek ("Energetyka" - 1/2021)
Któż nie staje przed dylematem ograniczenia własnych zasobów bibliotecznych. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy sięgamy po lektury lat minionych. Niektóre przeczytaliśmy kilka razy, w innych może nie brakuje nierozciętych kart, czekają na swe odkrycie lub makulaturę. Nie przeczytamy wszystkiego, bo aby być oczytanym nie jest to potrzebne. Które tematy nas pobudzą, aby jeszcze raz zagłębić się w lekturze.

Znalazłem taką pozycję zakupioną ponad 50 lat temu. Zaskoczony fragmentami wybranymi na chybił trafił, pierwsze co nasunęło mi się na myśl - kto to napisał? Kto tak odważnie końcem lat 50-tych, początkiem lat 60-tych sięga sto lat do przodu, w formule konferencji 1) na szczycie A.D. 2061!

Autor przewiduje za raportem ONZ, że Ziemia może wyżywić prawie 16 mld ludności 2), dziś już mamy prawie połowę z tego. Przewiduje ujarzmienie Słońca i budowę wielkich zapór wodnych, to jeszcze przed nami - mimo pewnych sukcesów.

Ritchie Calder to pseudonim szkockiego lorda Petera Ritchie Caldera (1906-1982) specjalizującego się w publicznym rozumieniu nauki. Jego książka z 1961 roku została wydana w języku polskim w 1965 roku przez PIW pod tytułem "Spadkobiercy. Opowieść o człowieku i stworzonym przez niego świecie" (s. 356). Tworzył w Wielkiej Brytanii jako dziennikarz, redaktor naukowy i pisarz, znany jako socjalista i działacz na rzecz pokoju.

Był członkiem Komitetu 1941, grupy liberalnych polityków, pisarzy i innych wpływowych ludzi w Wielkiej Brytanii. W 1941 roku stał się popularny dzięki swojej książce, w której opisano skutki niemieckiego bombardowania Londynu i innych miast tego kraju. Wszechstronnie utalentowany był m.in. przewodniczącym Narodowej Rady Pokoju i Kampanii na rzecz Rozbrojenia Jądrowego ONZ. Miał pięcioro dzieci, wszystkie zasłynęły w swoich dziedzinach (pisarze, historycy, matematycy, pedagodzy).

Czegóż Autor nie pisze, przykładowo3):

"Problem wykorzystania palącego słońca pustynnego dla celów chłodniczych w praktyce jest już rozwiązany. Na pustyniach do klimatyzacji mieszkań używa się dziś energii słonecznej. Ujarzmienie energii słońca wydaje się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem problemu energetycznego na obszarach pustynnych. Pewien francuski naukowiec spotkany na Saharze wskazał na rozpalone do białości Słońce i powiedział z dumą: "Oto nasz reaktor jądrowy". Trafił w sedno. Od miliardów lat trwa bowiem wewnątrz Słońca proces przekształcania się wodoru w hel, któ remu towarzyszy wyzwalanie energii promieniowania, decydującej o życiu na naszej planecie. Gdyby uczeni zdołali opracować metodę reakcji syntezy jądrowej, to znaczy ujarzmić energię wodoru, której potworną siłę możemy ocenić jedynie na podstawie eksplozji bomby wodorowej, ludzkość zyskałaby praktycznie niewyczerpane źródło energii. Ale nawet gdyby zainstalowanie na ziemi "miniaturowych słońc" nie wchodziło w rachubę, słońce "rzeczywiste" reprezentuje ogromny potencjał energetyczny, do dziś niewykorzystany. Oby udało się nam ujarzmić choć cząstkę tej energii, którą Słońce tak szczodrze szafuje.

Autor przewiduje budowę gigantycznych katarakt, regulacji rzek i tworzenie systemu przeciwpowodziowego w Indiach, Chinach i USA (ze szkicami). Rozważa problem wyżywienia ludzi i radzenia sobie z klasycznymi żywiołami. Wszystko podbudowane historią cywilizacji i jej osiągnięć.

Książka ta jest obecna w przestrzeni elektronicznej i ciągle można ją zakupić, choć nie jest to beletrystyka i klasyka, to obfituje w wiele zaskakujących wizji i spostrzeżeń.

Na zakończenie sięgam po popularną kiedyś w kraju serię Współczesna Biblioteka Naukowa - Omega. PWN wydaje w 1966 roku książeczkę4) J. Wagnera Problemy elektroenergetyki, którego końcowy fragment można zacytować: "Wybór inwestycji elektroenergetycznych przekształcać się będzie coraz bardziej z "wewnętrznego" zagadnienia energetyki w problem wyboru właściwej cząstki ogromnej, skomplikowanej całości, jaką jest gospodarka narodowa.".

W komitecie redakcyjnym Omegi zasiadał jak i przedmowę do Spadkobierców napisał Ignacy Sachs5). Mimo uszczypliwości dotyczących m.in. "inżynierii społecznej" pisał: "Pozostawmy to czytelnikowi, którego książka ta pobudzi do wielu refleksji i zmusi do zastanowienia się nad tak kapitalnymi kwestiami, jak stosunek do spuścizny cywilizacyjnej i do rewolucji naukowo-technicznej, do swoistego rachunku sumienia i samookreślenia się względem otaczającego nas w przestrzeni i czasie świata."

Voilà!

Przypisy:

1) Konferencja odbywa się w mieście Alert na Arktyce w dniu 15 lutego 2061.

2) Rodz. IX. Eksplozja, podrozdz. 3. Bariery klimatu.

3 Rozdz. X. Przyszłość, podrozdz. 15. Ujarzmienie Słońca (oddaje stan wiedzy końcem lat 50-tych ub. wieku).

4) Omega nr 53, PWN, Warszawa 1966, s. 159.

5) Urodzony w Warszawie (1927) francuski ekonomista. Uważany jest za ekosocjoekonomistę za swoje pomysły na rozwój jako połączenie wzrostu gospodarczego, równego wzrostu dobrobytu społecznego i ochrony środowiska.

Polecamy do sprawdzenia:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE