ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ceny platyny a jej rola w transformacji energetycznej
22.02.2021r. 05:26

Ceny platyny osiągają najwyższy poziom od ponad sześciu lat, w obliczu rosnącej produkcji przemysłowej i ciągłego zainteresowania inwestorów, którzy zakładają, że metal szlachetny odegra kluczową rolę w transformacji energetycznej - informuje "BiznesAlert.pl".

W minionym tygodniu cena platyny pierwszy raz od sześciu lat przebiła granicę 1,3 tys. dolarów za uncję. To najwyższy poziom od września 2014 r. Na koniec tego tygodnia cena spadła o ok. kilkanaście dolarów. Wartość tego kruszcu jest jednak od tygodniu w wyraźnym trendzie wzrostowym. Jego wartość procentowa rośnie w tempie dwucyfrowym. W tym roku ceny wzrosły o ponad 16 proc,, ale metal nadal jest wart mniej niż złoto. Mimo, że platyna jest uważana za metal 30 razy rzadziej występującym i droższym w wydobyciu.

Powodem takiego wzrostu jest wyższa produkcja przemysłowa na światowych rynkach mimo pandemii. Eksperci doszukują się jednak wzrostu wartości platyny a także potencjale, który drzemie w tym surowcu w kontekście transformacji energetycznej. Zaraz po ogłoszeniu pandemii, wartość platyny spadła w 2020 r. o kilkadziesiąt proc. w związku ze spadkiem produkcji. Teraz ten surowiec odrabia straty. Trend wzrostowy pojawił się w listopadzie 2020 r. przyspieszając znacznie w lutym.

Platyna ma przed sobą jednak dobrą perspektywę rozwoju. Dlaczego? Platyna podobnie jak inne metale wykorzystywane do produkcji przemysłowej jak miedź i srebro posłużą do produkcji komponentów na potrzeby szeroko pojętej zielonej energetyki.
Platyna jest wykorzystywana w ogniwach paliwowych do pojazdów elektrycznych. Nadal jednak ten surowiec wykorzystywany przy produkcji tradycyjnych ogniw paliwowych. Popyt na pojazdy wodorowe w perspektywie do 2050 r. będzie systematycznie rosnąć, a w ślad za tym także popyt na platynę. Popyt będzie rósł wraz z rozwijającą się gospodarką wodorową. Wartość całego rynku wodorowego wyceniono - zgodnie z szacunkami World Platinum Investment Council (WPIC) - wyniesie 2,5 bln dolarów i wytworzy 30 mln nowych miejsc pracy do 2050 r. W raporcie WPIC czytamy, że podwójna rola w odblokowywaniu zielonego wodoru i jego zastosowań "stawia go w idealnym miejscu", czyniąc go głównym beneficjentem wodorowej rewolucji, a "wzrost zapotrzebowania nastąpi w okresie od 5 do 10 lat.

Wodór nabiera więc rozpędu na całym świecie jako potencjalna alternatywa czystej energii, pomagająca w dalszej dekarbonizacji. Wodór powstający w wyniku elektrolizy wody nazywany jest wodorem "zielonym", a platyna jest wykorzystywana jako katalizator w procesie elektrolizy - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Czytaj również:
CNBC,MarketWatch , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE