Ceny platyny a jej rola w transformacji energetycznej
22.02.2021r. 05:26

Ceny platyny osiągają najwyższy poziom od ponad sześciu lat, w obliczu rosnącej produkcji przemysłowej i ciągłego zainteresowania inwestorów, którzy zakładają, że metal szlachetny odegra kluczową rolę w transformacji energetycznej - informuje "BiznesAlert.pl".
W minionym tygodniu cena platyny pierwszy raz od sześciu lat przebiła granicę 1,3 tys. dolarów za uncję. To najwyższy poziom od września 2014 r. Na koniec tego tygodnia cena spadła o ok. kilkanaście dolarów. Wartość tego kruszcu jest jednak od tygodniu w wyraźnym trendzie wzrostowym. Jego wartość procentowa rośnie w tempie dwucyfrowym. W tym roku ceny wzrosły o ponad 16 proc,, ale metal nadal jest wart mniej niż złoto. Mimo, że platyna jest uważana za metal 30 razy rzadziej występującym i droższym w wydobyciu.
Powodem takiego wzrostu jest wyższa produkcja przemysłowa na światowych rynkach mimo pandemii. Eksperci doszukują się jednak wzrostu wartości platyny a także potencjale, który drzemie w tym surowcu w kontekście transformacji energetycznej. Zaraz po ogłoszeniu pandemii, wartość platyny spadła w 2020 r. o kilkadziesiąt proc. w związku ze spadkiem produkcji. Teraz ten surowiec odrabia straty. Trend wzrostowy pojawił się w listopadzie 2020 r. przyspieszając znacznie w lutym.
Platyna ma przed sobą jednak dobrą perspektywę rozwoju. Dlaczego? Platyna podobnie jak inne metale wykorzystywane do produkcji przemysłowej jak miedź i srebro posłużą do produkcji komponentów na potrzeby szeroko pojętej zielonej energetyki.
Platyna jest wykorzystywana w ogniwach paliwowych do pojazdów elektrycznych. Nadal jednak ten surowiec wykorzystywany przy produkcji tradycyjnych ogniw paliwowych. Popyt na pojazdy wodorowe w perspektywie do 2050 r. będzie systematycznie rosnąć, a w ślad za tym także popyt na platynę. Popyt będzie rósł wraz z rozwijającą się gospodarką wodorową. Wartość całego rynku wodorowego wyceniono - zgodnie z szacunkami World Platinum Investment Council (WPIC) - wyniesie 2,5 bln dolarów i wytworzy 30 mln nowych miejsc pracy do 2050 r. W raporcie WPIC czytamy, że podwójna rola w odblokowywaniu zielonego wodoru i jego zastosowań "stawia go w idealnym miejscu", czyniąc go głównym beneficjentem wodorowej rewolucji, a "wzrost zapotrzebowania nastąpi w okresie od 5 do 10 lat.
Wodór nabiera więc rozpędu na całym świecie jako potencjalna alternatywa czystej energii, pomagająca w dalszej dekarbonizacji. Wodór powstający w wyniku elektrolizy wody nazywany jest wodorem "zielonym", a platyna jest wykorzystywana jako katalizator w procesie elektrolizy - czytamy w "BiznesAlert.pl".
Czytaj również:
CNBC,MarketWatch
,