ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Prognozy spadku produkcji ropy z łupków w USA
22.02.2021r. 12:25

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Na rynku ropy naftowej dzieje się obecnie dużo - inwestorzy próbują oszacować wpływ mrozów w Teksasie na produkcję ropy, spekulują na temat możliwych działań OPEC+ oraz rozważają możliwe scenariusze dotyczące utrzymywania się lub luzowania pandemicznych restrykcji.

Najwięcej uwagi poświęca się obecnie planom OPEC+, ponieważ wielkimi krokami zbliża się decyzja rozszerzonego kartelu, dotycząca wielkości produkcji ropy naftowej od kwietnia. Jeszcze do końca marca utrzymane mają być wyjątkowo duże cięcia wydobycia, w tym nadprogramowa obniżka produkcji o milion baryłek dziennie w przypadku Saudyjczyków - ale inwestorzy już spekulują, co dalej.

OPEC+ z pewnością ma ciężki orzech do zgryzienia, bowiem musi balansować między kuszącym zwiększeniem produkcji ropy naftowej a zbyt dużą podwyżką, która mogłaby przyczynić się do tąpnięcia cen ropy naftowej. Niemniej, decyzję ułatwiła nieco sytuacja w Stanach Zjednoczonych, bowiem wiele wskazuje na to, że konkurencyjny surowiec z USA nie powróci na globalny rynek tak szybko jak tego oczekiwano.

Departament Energii USA zakłada, że w marcu produkcja ropy naftowej z łupków w marcu spadnie o 78 tys. baryłek dziennie do poziomu 7,5 mln baryłek dziennie. Tymczasem kilka dni temu pojawiły się prognozy OPEC, zakładające, że w całym 2021 r. produkcja ropy ze skał łupkowych w USA spadnie o 140 tys. baryłek dziennie do poziomu 7,16 mln baryłek dziennie. Co ciekawe, prognozy te nie uwzględniły jeszcze sytuacji w Teksasie, a tamtejsze niedawne mrozy z pewnością nie pozostaną bez wpływu na wydobycie. Teksas odpowiada za około 40% produkcji ropy naftowej z łupków w USA.

Warto jednak zaznaczyć, że nawet jeśli warunki pogodowe w Teksasie nie doprowadziłyby do przerw w wydobyciu ropy naftowej, to i tak amerykańskie firmy z branży łupkowej nie spieszyłyby się ze zwiększaniem produkcji. W lutym ostrożne tempo wzrostu wydobycia deklarował m.in. szef Chesapeake Energy, jednej z pierwszych firm łupkowych w USA. Mimo że wyższe ceny ropy naftowej zachęcają do zwiększania wydobycia, to zbyt szybkie tempo wzrostu produkcji może negatywnie wpłynąć na notowania ropy i na nowo postawić firmy w trudnej sytuacji.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE