ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Łazik Perseverance rozpoczyna eksplorację Marsa
22.02.2021r. 13:04

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Łazik Perseverance (Wytrwałość) wylądował 18 lutego na Marsie, 203 dni po wystrzeleniu z Cape Canaveral na Florydzie. Pojazd planetarny, napędzany wielozadaniowym radioizotopowym generatorem termoelektrycznym (Multi-Mission Radioisotope Thermoelectric Generator, MMRTG) opracowanym i zbudowanym we współpracy z Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), zbada krater Jezero i zbierze próbki, które ostatecznie zostaną przesłane na Ziemię.

Pomyślne lądowanie zostało ogłoszone przez kontrolę misji w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Południowej Kalifornii o 3:55 pm EST (czasu wschodniego). Łazik - opisany przez NASA jako "geolog i astrobiolog robotyczny" - przejdzie kilka tygodni testów, zanim rozpocznie dwuletnie badanie naukowe krateru, w którym będzie badał skały i osady starożytnego dna jeziora i delty rzeki, aby scharakteryzować geologię regionu i klimat w przeszłości. Kampania Mars Sample Return, która jest planowana przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną (European Space Agency, ESA), ma na celu zwrócenie próbek zebranych przez Wytrwałość na Ziemię, gdzie zostaną zbadane pod kątem ostatecznych oznak przeszłego życia.

"To lądowanie jest jednym z tych kluczowych momentów dla NASA, Stanów Zjednoczonych i globalnej eksploracji kosmosu - kiedy wiemy, że jesteśmy u progu odkryć i ostrzymy nasze ołówki, by móc przepisywać nasze podręczniki", powiedział Steve Jurczyk, pełniący obowiązki administratora NASA. Misja Mars 2020 Perseverance "uosabia ludzki ideał wytrwałości w dążeniu do przyszłości i pomoże nam przygotować się do eksploracji Czerwonej Planety przez człowieka." - dodał.

"Wytrwałość jest pierwszym krokiem do przywiezienia skały i regolitu z Marsa. Nie wiemy, co powiedzą nam te czyste próbki pobrane prosto z Marsa. Ale to, co mogą nam powiedzieć, jest monumentalne - łącznie z tym, że życie mogło kiedyś istnieć poza Ziemią", powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora ds. nauki w NASA.

"To ekscytujące widzieć, jak Wytrwałość napędzany radioizotopowym generatorem termoelektrycznym z powodzeniem ląduje dziś na Marsie! To tylko jeden z wielu przykładów, jak nauka i technologia jądrowa przyczyniają się do rozwoju ludzkości" - powiedziała dyrektor generalna Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego (World Nuclear Association, WNA) Sama Bilbao y Léon.

Zwiększenie zdolności do produkcji Pu-238

Generator MMRTG zapewniający łazikowi Perseverance energię elektryczną i ciepło został dostarczony do NASA w ramach stałej współpracy z DOE w celu opracowania systemów zasilania dla zastosowań cywilnych w kosmosie. System zasilania radioizotopowego został opracowany w Idaho National Laboratory (INL) i przekształca ciepło pochodzące z rozpadu izotopu pluton-238 (Pu-238) - dostarczonego przez Oak Ridge National Laboratory (ORNL) - w energię elektryczną. Ma żywotność operacyjną 14 lat.

Pu-238 jest wytwarzany poprzez napromienianie w reaktorach badawczych izotopu neptunu-237, odzyskiwanego z wypalonego paliwa lub specjalnych tarcz umieszczanych w tych reaktorach, ale Stany Zjednoczone utraciły swoje krajowe zdolności produkcyjne Pu-238 pod koniec lat 80. po zamknięciu reaktorów w Savannah River. DOE wraz z NASA w 2015 r. przywrócił jego produkcję w reaktorze High Flux Isotope Reactor (HFIR) w laboratorium ORNL, który obecnie wyprodukował 1 kg tego materiału będącego źródłem ciepła.
W tym tygodniu DOE poinformowało, że pracuje nad zwiększeniem produkcji Pu-238, aby wesprzeć cel NASA, jakim jest produkcja 1,5 kilograma materiału rocznie do 2026 roku. Drugi zestaw siedmiu tarczy z tlenku neptunu i metalicznego proszku aluminium ma teraz zostać załadowany do reaktora Advanced Test Reactor (ATR) w laboratorium INL gdzie będzie napromieniany przez 55 do 58 dni, powiedział rzecznik DOE. Napromienione tarcze zostaną następnie przesłane do ORNL w celu ekstrakcji z nich plutonu i potwierdzenia jakości i ilości wyprodukowanego materiału będącego źródłem ciepła. INL spodziewa się otrzymać około 30 gramów materiału źródłowego Pu-238 w pierwszych dwóch kampaniach. Siedem tarczy zostało uprzednio załadowanych do ATR w lipcu 2019 r.

"Podczas gdy Stany Zjednoczone mają wystarczającą ilość paliwa, aby obsłużyć misje kosmiczne przez następną dekadę, to ciągłe partnerstwo między DOE i NASA gwarantuje, że będzie wystarczająca podaż krajowego plutonu na potrzeby przyszłych misji" - powiedział DOE.

Następne kroki

Wcześniej w tym tygodniu, Battelle Energy Alliance LLC wchodzący w skład laboratorium NCL ogłosił, że współpracuje z NASA i DOE w celu poszukiwania zaangażowania branży w dalsze projektowanie nowego systemu elektroenergetycznego, który według niego będzie "następnym krokiem" w eksploracji kosmosu.

Nowy system zasilania radioizotopowego Dynamic Radioisotope Power System (RPS) ma wykorzystywać Pu-238 jako źródło ciepła i zostanie zaprojektowany do potencjalnej misji demonstracyjnej na Księżycu pod koniec lat 2020. Projekt demonstracji technologii ma na celu opracowanie i zademonstrowanie możliwości systemu, który jest trzykrotnie bardziej wydajny niż obecna technologia RPS. Dynamiczna konwersja mocy jest bardziej wydajna niż konwersja termoelektryczna stosowana w obecnych systemach, takich jak łazik Perseverance, powiedział INL. Pozwoli to dynamicznemu RPS wytworzyć taką samą ilość energii elektrycznej przy mniejszej ilości plutonu-238 i rozszerzyć moc generatorów radioizotopowych do większych systemów.

W ciągu następnych siedmiu lat projekt przejdzie przez dodatkowe etapy, aby wyprodukować i zakwalifikować dynamiczny RPS do przyszłych misji badawczych, które mogą obejmować małe eksperymenty księżycowe, łaziki lub małe statki kosmiczne, powiedział INL.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kreatywny innowator 23.02.2021r. 13:04
kiedy taki łazik wyląduje na Ziemi?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE