ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Odbiór pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Ostrowcu w kwietniu lub maju
22.02.2021r. 14:36

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Odbiór, umożliwiający rozpoczęcie eksploatacji pierwszego bloku elektrowni jądrowej w Ostrowcu, zaplanowany jest na kwiecień lub maj - poinformowały w poniedziałek władze Białorusi. Obecnie trwa "planowe odłączenie" bloku od sieci.

"Planowany termin odbioru to kwiecień lub maj. Następnie - po pozytywnej opinii komisji, rozpocznie się eksploatacja" - powiedział w poniedziałek zastępca dyrektora Gosatomnadzoru (departamentu ds. bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego w ministerstwie ds. sytuacji nadzwyczajnych) Leanid Dziadul.

Odbioru dokonuje specjalna komisja, której skład zatwierdza premier Białorusi. Uruchomienie eksploatacji reaktora ma poprzedzić ocena jego gotowości do pracy, "kontrola stanu obiektów i systemów oraz przygotowania personelu".

Od soboty białoruska elektrownia jest odłączona od sieci, tym razem, jak zapewniają władze - planowo. "Przez około tydzień będą realizowane regulaminowe działania. Potem stacja powinna poinformować Gosatomnadzor o tym, że jest gotowa do wprowadzenia reaktora do stanu gorącego i generacji" - powiedział Dziadul.

"Obecnie reaktor jest w stanie +schłodzonym+, tzn. że wstrzymano produkcję energii. To jest konieczne i przewidziane przez regulamin. Te działania nie powinny wywoływać zaniepokojenia w społeczeństwie" - oświadczył urzędnik.

W dniach 9-19 listopada pracę elektrowni wstrzymywano ze względu na awarię dodatkowego systemu elektrotechnicznego. Doszło do tego w dwa dni po oficjalnym otwarciu obiektu przez Alaksandra Łukaszenkę (w święto Rewolucji Październikowej). 2 grudnia informowano z kolei o konieczności dodatkowej korekty działania niektórych systemów.
W styczniu pierwszy blok również został na pewien czas odłączony - po tym, gdy zadziałały systemy zabezpieczeń elektrowni.

Białoruska elektrownia jądrowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec, według rosyjskiego projektu AES-2006. Składa się z dwóch bloków energetycznych, w każdym z których zainstalowany jest reaktor o mocy do 1200 megawatów. Siłownię buduje Rosatom i jest ona finansowana w większości z kredytu udzielonego Mińskowi przez Moskwę. Według planów elektrownia ma produkować 18 mld kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie.

Uruchomienie pierwszego reaktora było kilka razy opóźniane. Rozpoczęcie eksploatacji pierwszego bloku zaplanowane jest na pierwszy kwartał br. Drugi blok ma być wprowadzony do eksploatacji w 2022 r.

Budowie elektrowni sprzeciwia się Litwa, której władze uważają obiekt za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE