ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

URE pracuje nad zmianą modelu regulacyjnego dla ciepłownictwa
23.02.2021r. 11:31

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Urząd Regulacji Energetyki pracuje nad dopasowaniem modelu regulacyjnego dla ciepłownictwa do sytuacji rynkowej i konieczności realizowania przez sektor inwestycji - poinformował Rafał Gawin, prezes URE.

"Od długiego czasu z rynku płyną sygnały, że nie ma wystarczających pieniędzy, przede wszystkim na podjęcie nowych inwestycji. Moje rozeznanie prowadzi do wniosku, że rzeczywiście model taryfowy stosowany od wielu lat jest dobry na czasy modernizacji i odtwarzania majątku, ale nie dynamicznych zmian" - powiedział Gawin podczas kongresu Powerpol.

Wskazał, że dotychczasowy model bazuje na wskaźnikach inflacyjnych, a np. część kosztów operacyjnych rosła w ostatnich latach szybciej niż inflacja. Z drugiej strony, potrzebne są duże inwestycje w związku z transformacją sektora ciepłowniczego, a inwestycje wymagają środków.

"Mamy świadomość, że pieniądze na inwestycje są potrzebne. Pracujemy, by nasz model regulacyjny odpowiednio dopasować do nowej sytuacji. Wychodzimy z założenia, że model powinien być dostosowany do inwestycji, więc punktem startu w modelu powinno być zamierzenie inwestycyjne. Jeśli pojawi się ono po stronie przedsiębiorstwa, szukamy rozwiązań, które dadzą środki na inwestycje" - powiedział prezes URE. Dodał, że w niedługim czasie mogą pojawić się konkretne propozycje wypracowane przez powołany w URE zespół ds. ciepłownictwa.
"Zmierzamy do tego, by rozdzielić dwa strumienie: strumień kosztów uzasadnionych i strumień zwrotu z kapitału, by nie regulować ich stricte przychodowo, by zapewnić przedsiębiorstwom, które chcą inwestować zwrot z kapitału. W obszarze kosztów uzasadnionych zastanawiamy się jak spojrzeć na indeksowanie kosztów inaczej niż wskaźnikiem inflacji" - powiedział Gawin.

"Zmiana może dotyczyć przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem ciepła. Dla przedsiębiorstw sieciowych też szukamy dobrego rozwiązania" - dodał prezes.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jan 23.02.2021r. 12:27
Tylko czekać aż kryminaliści będą przygotowywali zmiany do kodeksu karnego ?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 23-02-2021r. 20:23 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 23.02.2021r. 16:00
W ciepłownictwie ogniskują się wszystkie błędy zielonej polityki. Podwyżki cen centralnego są prostą konsekwencją CO2... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sil 23.02.2021r. 21:07
Taryfa powinna zapewniać wyłącznie pokrycie kosztów uzasadnionych. Inwestycje nie są kategorią kosztową. Mogą być... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Andrzej Jurkiewicz 24.02.2021r. 08:03
Niech ciepłownictwo wejdzie w ESCO i kogenerację. Skończą się wszystkie problemy.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 24-02-2021r. 14:00 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 24.02.2021r. 08:52
"dopasowaniem modelu regulacyjnego dla ciepłownictwa do sytuacji rynkowej" życie na głowie: przecież to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE