ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Katowice: Specjalistyczny Urząd Górniczy do likwidacji
23.02.2021r. 14:49

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Specjalistyczny Urząd Górniczy (SUG) w Katowicach, odpowiedzialny m.in. za nadzór nad podziemnymi obiektami budowlanymi i niektórymi urządzeniami wykorzystywanymi w kopalniach, będzie zlikwidowany, a jego zadania przejmie Wyższy Urząd Górniczy - zakłada projekt, nad którym pracuje MAP.

Zapowiedź przygotowania projektu ustawy o zmianie organizacji organów nadzoru górniczego znalazła się w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) zakłada, że rząd powinien przyjąć projekt likwidujący SUG do połowy tego roku.

Obecnie nadzór górniczy w Polsce tworzy Wyższy Urząd Górniczy (WUG) z siedzibą w Katowicach oraz sieć 11 okręgowych urzędów górniczych: w Gliwicach, Rybniku, Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Kielcach, Krośnie, Lublinie, Poznaniu i Gdańsku. Dopełnieniem sieci jest zlokalizowany w Katowicach urząd specjalistyczny, o zasięgu ogólnopolskim. Jego planowana likwidacja wiąże się m.in. ze zmianami organizacyjnymi w polskim górnictwie.

"Z uwagi na zmiany w organizacji podziemnych zakładów górniczych, likwidacji kopalń (przede wszystkim węgla kamiennego) i w konsekwencji zmniejszającej się liczby obiektów objętych nadzorem i kontrolą dyrektora SUG, zasadnym jest likwidacja tego organu i przekazanie kompetencji dyrektora SUG innym organom nadzoru górniczego" - podało MAP, uzasadniając proponowane w przyszłym projekcie rozwiązania.

Zadania specjalistycznego urzędu ma przejąć WUG. "Wraz z zadaniami nastąpi przejście pracowników SUG do nowo utworzonego departamentu realizującego zadania, będące dotychczas w kompetencji dyrektora SUG" - zakładają autorzy planowanej nowelizacji przepisów. Obecnie specjalistyczny urząd, który sąsiaduje z Okręgowym Urzędem Górniczym w Katowicach, zatrudnia 26 osób. W WUG natomiast działa departament energomechaniczny, który już teraz wykonuje część zadań z dziedziny, którą zajmuje się specjalistyczny Urząd.
Zgodnie z Prawem Geologicznym i Górniczym (Pgg), dyrektor Specjalistycznego Urzędu Górniczego jest organem nadzoru górniczego pierwszej instancji w odniesieniu do podziemnych zakładów górniczych oraz z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego wymienionych w Pgg podziemnych obiektów budowlanych. Podlega prezesowi WUG.

Dyrektor SUG jest organem nadzoru górniczego pierwszej instancji właściwym m.in. wobec górniczych wyciągów szybowych, niektórych urządzeń transportowych w wyrobiskach, szybów i szybików wraz z wyposażeniem, centrali i dyspozytorni wraz z systemami łączności, bezpieczeństwa i alarmowania oraz magistralnymi sieciami telekomunikacyjnymi, a także stacji wentylatorów głównych czy urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wysokiego i średniego napięcia, zasilających określone obiekty, maszyny i urządzenia.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE