ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Hiszpański organ regulacji jądrowych zatwierdza odnowienie licencji dla EJ Cofrentes
23.02.2021r. 15:31

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Hiszpański regulator jądrowy Consejo de Seguridad Nuclear (CSN) zatwierdził przedłużenie licencji na eksploatację reaktora jądrowego z wrzącą wodą (BWR) o mocy 1064 MW w EJ Cofrentes, który jest największym obiektem energetyki jądrowej w tym kraju.

Przedłużenie oznacza, że elektrownia zlokalizowana w Walencji, będąca własnością koncernu Iberdrola i przez niego zarządzana, ma zezwolenie na działalność komercyjną na dalsze dziewięć i pół roku do 30 listopada 2030 r. Jest to już czwarty z siedmiu bloków jądrowych, który otrzymał zgodę na przedłużenie okresu eksploatacji (long-term operation, LTO) od czasu ogłoszenia w 2019 r. planu wycofania energii jądrowej z bilansu energetycznego Hiszpanii.

Po wygaśnięciu obecnej licencji zakład zostanie wyłączony na stałe.

Uprzednio w marcu 2020 r. przedłużono licencję dla dwóch bloków w elektrowni Almaraz, która w 53 proc. należy do Iberdroli i jest zarządzana przez Centrales Nucleares de Almaraz-Trillo (CNAT).

Blok jądrowy Almaraz-1 o mocy 1011 MWe uzyskał zezwolenie na eksploatację do 1 listopada 2027 r., a Almarez-2 o mocy 1006 MW do 31 października 2028 r., po czym oba zostaną wyłączone na stałe. Oba są reaktorami wodnymi ciśnieniowymi (PWR).

W czerwcu 2020 r. reaktor PWR o mocy 1045 MW zainstalowany w bloku Vandellos-2 w pobliżu Tarragony uzyskał pełne przedłużenie koncesji o 10 lat do lipca 2030 r. Vandellos-2, należący do koncernów Endesa i Iberdrola, ma zostać wyłączony na stałe w 2034 r.

W tym roku, jeszcze do września spodziewane są kolejne odnowienia licencji dla dwóch bloków w elektrowni jądrowej Asco należącej do Endesy.
Ostatnie z odnowień licencji ma nastąpić w marcu 2023 r. dla jednostki PWR Trillo o mocy 1003 MW, której zamknięcie planowane jest na 2035 r. Trillo jest częściowo własnością Iberdrola i jest zarządzana przez CNAT.

W 2020 r. hiszpańska flota siedmiu bloków jądrowych stanowiąca zaledwie 6,5 proc. mocy zainstalowanej w kraju, wygenerowała 22,2 proc. energii elektrycznej. Jak podkreśla hiszpańskie stowarzyszenie przemysłu jądrowego Foro Nuclear, reaktory jądrowe od 10 lat są podstawowym i niezawodnym źródłem energii w Hiszpanii.

Jednak Foro Nuclear poinformowała ostatnio, że wyniki finansowe przemysłu spadły do poziomu, na którym przez kilka lat działał ze stratami, głównie z powodu nadmiernych obciążeń podatkowych.

W planie energetyczno-klimatycznym hiszpańskiego rządu określono, że zainstalowana moc jądrowa pozostanie na obecnym poziomie przynajmniej do 2025 r., ale od 2030 r. zostanie zmniejszona do nieco ponad 3000 MW.

Źródło:
https://www.nucnet.org/news/nuclear-regulator-approves-cofrentes-licence-renewal-2-1-2021

Czytaj również:
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE