ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Odpady promieniotwórcze - czy to w ogóle problem?
23.02.2021r. 15:43

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Twierdzenie, że odpady promieniotwórcze są niebezpieczne jest mniej istotne. O wiele bardziej sensowne jest pytanie: niebezpieczne w porównaniu z czym?

Ocena ryzyka jest subiektywna. Czy ryzyko wypadku jest wyższe niż ryzyko tygodniowej przerwy w dostawie energii z powodu zamykania elektrowni jądrowych? Czy ważniejsza jest redukcja emisji CO2 przy użyciu energii jądrowej, czy też odejście od niej i dalsze zwiększanie emisji CO2?
Odpady z każdej formy wytwarzania energii niosą ze sobą niebezpieczeństwa i ryzyko. Kompozyty, z których wykonane są turbiny wiatrowe, po ich użyciu należy utylizować jako odpady niebezpieczne. Zawierają wiele szkodliwych substancji, których nie można rozłożyć. Panele słoneczne zawierają trujący tellurek kadmu, a także rakotwórcze związki ołowiu, które po użyciu są również odpadami niebezpiecznymi. Wszystkie te toksyczne związki są wiecznie i muszą zostać gdzieś bezpiecznie usunięte. Nie rozpadają się i mają taką samą toksyczność nawet po 100 000 latach.
Każdy, kto zwraca uwagę, że odpady promieniotwórcze są nierozwiązanym problemem, musi uczciwie przyznać, że problem odpadów z energetyki wiatrowej i słonecznej jest równie nierozwiązany. 10 kg pyłu tellurku kadmu w powietrzu, którym oddychamy, może spowodować znaczne szkody. Podobnie jak 10 kg radioaktywnego strontu w wodach gruntowych.
Które niebezpieczeństwo jest teraz większe? W rzeczywistości trudno na to odpowiedzieć. Nie ma absolutnie zerowego ryzyka w przypadku jakiegokolwiek produktu odpadowego. Ocena pozostałych zagrożeń jest trudna do oszacowania.
Dlatego kolejne pytanie: czy ryzyko odpadów radioaktywnych można zmniejszyć do tego stopnia, aby stało się ono bardziej akceptowalne dla społeczeństwa? Pod tym względem badania naukowe w ostatnich latach poczyniły ogromne postępy w rozwoju.
Na przykład w 2016 r. w Rosji oddano do użytku BN 800, nowoczesny szybki reaktor, który wykorzystuje jako paliwo odpady jądrowe ze starszych typów reaktorów, a tym samym ogranicza problem odpadów jądrowych do minimum.
W Berlinie naukowcy opracowali nowy typ reaktora Dual Fluid, którego odpady promieniotwórcze są wyjątkowo krótkotrwałe i po 300 latach nie stanowią już zagrożenia.
Odpady jądrowe to problem, ale technicznie rozwiązywalny, dzięki nauce, która się rozwija.

Źródła:
https://www.facebook.com/Vince.Ebert/posts/276849333799928
https://nuklearia.de/tag/atommull/
https://dual-fluid.com/
https://nuklearia.de/2020/01/29/atommuell-recycling-schnellreaktor-bn-800-laeuft-jetzt-mit-wiederverwertetem-reaktor-plutonium-2/


Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ds 24.02.2021r. 10:42
Autorze, kłamco jeden!

Wskaż z nazwy producenta monokrystalicznych modułów fotowoltaicznych (praktycznie tylko takie od dawna się stosuje), który w swoich wyrobach stosuje tellurek kadmu.

Problem z energetyką jądrową jest taki, że jeszcze nie narodził się geniusz który potrafi bezpiecznie składować wypalone paliwo jądrowe przez milion lat.
Fachowcy z RP mówią "sie zakopie", ale składowiska nie wytrzymują nawet 10 lat, dochodzi do wycieków radioaktywnych do gruntu.

W USA w Hanford Nuclear Reservation regularnie dochodzi do wypadków, wycieków, napromieniowania pracowników.
Podobnie w Niemczech w Gorleben.

Przetwarzanie wypalonego paliwa jest nieopłacalne.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE