ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bytom: W czwartek przerwa w dostawie ciepła i ciepłej wody
24.02.2021r. 15:14

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Przerwę w dostawie ciepła systemowego i ciepłej wody z sieci w Bytomiu zapowiedział na czwartek tamtejszy dostawca energii cieplnej, firma Fortum. Powodem przerwy planowanej na godziny 6-18 jest potrzeba usunięcia nieszczelności na odcinku magistrali ciepłowniczej w elektrociepłowni Miechowice.

"W czwartek od ok. godz. 6. do ok. godz. 18. nastąpi przerwa w dostawie ciepła i ciepłej wody w Bytomiu. To ze względu na wykrytą nieszczelność na odcinku magistrali ciepłowniczej znajdującej się na terenie EC Miechowice w Bytomiu" - podał rzecznik Fortum Power and Heat Polska Jacek Ławrecki.

"Nieszczelność jest niewielka, ale mogłaby doprowadzić do awarii, szczególnie w przypadku nawrotu mrozu. Naprawa odbędzie się jutro (tj. w czwartek), ponieważ na ten dzień prognozowana jest stosunkowo wysoka temperatura - ok. 16 st. Celsjusza. Problem nie dotyczy Zabrza ani bytomskich osiedli Ziętka i Stroszka, zasilanych przez ciepłownię Radzionków" - uściślił Ławrecki.

Spółka Fortum jest dostawcą ciepła sieciowego dla kilkudziesięciu tysięcy odbiorców w Bytomiu oraz Zabrzu. Główne tamtejsze źródło wytwarzania to nowoczesna, oddana w 2018 r. elektrociepłownia w Zabrzu, która może być zasilana trzema różnymi paliwami - węglem, paliwem RDF (ang. Refuse Derived Fuel, czyli z odpadów nienadających się do ponownego użycia) oraz biomasą.

W ostatnich tygodniach - od 8 do 13 lutego - specjaliści spółki zmagali się z awarią zabrzańskiej elektrociepłowni. Uszkodzeniu uległ jej układ ciśnieniowy na wysokości ok. 40 m wewnątrz kotła. Lokalizowanie i usuwanie awarii wiązało się z całkowitym wyłączeniem tej instalacji, co skutkowało ograniczeniem dostaw w Zabrzu i Bytomiu.

Czytaj również:

Ciepło na czas usuwania awarii było dostarczane w tych dwóch miastach z uzupełniających tzw. instalacji szczytowych, m.in. w elektrociepłowni Szombierki. Było go jednak mniej, niż zwykle, co przy bardzo niskiej temperaturze zewnętrznej przełożyło się na niższą temperaturę w sieciach ciepłowniczych obu miast.
Aby zminimalizować niedogodności, dostawca ciepła systemowego kupił wówczas grzejniki elektryczne, które trafiły do placówek wskazanych przez władze Bytomia i Zabrza, m.in. przedszkoli i świetlic szkolnych. Ogółem firma Fortum dostarczyła 254 takie grzejniki.

Zakończona ponad dwa lata temu budowa nowej elektrociepłowni w Zabrzu trwała blisko 2,5 roku i kosztowała ok. 870 mln zł. Elektrociepłownia o mocy 225 MW w paliwie w sezonie grzewczym 2019-2020 wyprodukowała dla mieszkańców Bytomia i Zabrza blisko 1,7 mln gigadżuli ciepła oraz - w kogeneracji - ponad 216,7 tys. megawatogodzin energii elektrycznej.

W 2018 r. Fortum kończył też budowę ciepłociągu z Zabrza do Bytomia za 60 mln zł, równolegle budując w EC Miechowice, kosztem ok. 10 mln zł, pompownie, będące ważnym elementem systemu grzewczego obu miast. Jeszcze wcześniej, w 2016 r., koncern zbudował w Miechowicach nowe źródło ciepła, za ok. 50 mln zł. Po uruchomieniu nowej EC Zabrze Fortum przygotowywał budowę w Miechowicach kotłowni szczytowo-rezerwowej.

Fortum koncentruje działalność głównie w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach. W Polsce, poza działalnością na Górnym Śląsku, ma wybudowaną w 2010 r. elektrociepłownię w Częstochowie oraz 180 km sieci ciepłowniczej w tym mieście (ponadto prowadzi działalność we Wrocławiu i Płocku; działa też na rynku sprzedaży gazu i energii elektrycznej).

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE