ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W marcu spotkania ws. gazyfikacji czterech dzielnic Rybnika
24.02.2021r. 17:08

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Władze dotkniętego problemem smogu Rybnika wspierają rozbudowę sieci gazowej. W marcu pomogą przeprowadzić spotkania z mieszkańcami w sprawie gazyfikacji czterech peryferyjnych dzielnic: Ochojca, Golejowa, Grabowni i Kłokocina.

Spotkania dla mieszkańców dzielnic w sprawie możliwości przyłączania gospodarstw domowych do sieci gazowej rybnicki samorząd zapowiadał już wiosną ub. roku. Spotkania z udziałem przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) i urzędu miasta były jednak dwukrotnie odwoływane - w marcu i w październiku - z powodu zagrożenia epidemicznego i wprowadzonych obostrzeń.

Jak przekazała w środę rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, obecnie zaplanowano nowe terminy - 2 marca w dzielnicy Kłokocin, a 9 marca w dzielnicach Golejów, Grabownia i Ochojec. Na dni 29-31 marca zaplanowano dyżury pracowników, którzy pomogą wypełniać wnioski, aby zainteresowani mieszkańcy możliwie szybko mogli podpisać umowy przyłączeniowe. Plany te zależą jednak od sytuacji epidemiologicznej.

Według wcześniejszych informacji miasta PSG przygotowywała w ub. roku prace w dzielnicach. Jak informowała spółka jesienią 2020 r., dla dzielnic: Golejów/Grabownia wybrano wykonawcę prac, a planowany termin ich zakończenia to wrzesień/październik 2021 r. Do wykonania będzie 25,7 km sieci gazowej.

Podobna sytuacja była w Ochojcu, gdzie podpisana już była umowa z wykonawcą robót, a do wybudowania do końca września 2021 r. pozostawało nieco ponad 14 km sieci. PSG miała też starać się, by w 2021 r. powstało ponadto blisko 9 km sieci w dzielnicy Kłokocin. Według aktualnych wiadomości rybnickiego samorządu nie wszystkie te terminy są nadal aktualne.

PSG już w ub. roku przygotowała szczegółową informację, co należy zrobić, aby przyłączyć się do sieci gazowej, i opracowała ulotkę ze schematem przyłączenia do sieci gazowej.

Rybnicki samorząd przyznaje, że smog jest jednym z największych problemów miasta. W sezonach grzewczych tamtejsza stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nieraz pokazuje jedne z najwyższych w regionie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10, jednego z głównych składników smogu.
Miasto w części swojego serwisu internetowego poświęconej walce ze smogiem akcentuje, że główną przyczyną niskiej emisji w Rybniku jest rozproszona zabudowa jednorodzinna przy niekorzystnym ukształtowaniu terenu.

Jednocześnie do większości dzielnic miasta nie dociera sieć ciepłownicza, w części z nich nie ma też sieci gazowej. Aby poinformować mieszkańców o możliwościach podpięcia do tej ostatniej, miasto od kilku lat organizuje spotkania, w których uczestniczą przedstawiciele PSG, radni i pracownicy magistratu.

W poprzednich latach rybnicki urząd miasta sygnalizował, że rozwój sieci gazowej jest możliwy: w Kamieniu, Orzepowicach, Gotartowicach, Kłokocinie, Ochojcu, Grabowni, Golejowie, Popielowie, Boguszowicach Starych oraz Niewiadomiu.

PSG dotąd m.in. w badaniach ankietowych sondowała zainteresowanie mieszkańców; chęć podłączenia do sieci gazowej wyraziło co najmniej kilkaset gospodarstw. Najliczniej zainteresowanie zgłosili mieszkańcy Ochojca, Grabowni i Golejowa, dla których już w 2017 r. opracowana była koncepcja gazyfikacji; rok później gotowa była koncepcja dla Kłokocina.

Miasto stara się stymulować rozwój sieci gazowej, podłączając do niej budynki ze swoich zasobów. Od ponad roku w Rybniku działa też punkt konsultacyjny dla osób ubiegających się o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Kermit 26.02.2021r. 13:18
A dlaczego nie rozbudowują sieci ciepłowniczej? Pobliska elektrociepłownia wyparowuje ciepło przez chłodnie kominowe... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 26-02-2021r. 20:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE