ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ponad 21 mln zł kosztowała gazyfikacja na terenie Bielska Podlaskiego
24.02.2021r. 19:19

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Ponad 21 mln zł kosztowała gazyfikacja miasta i jednej z gmin powiatu Bielsk Podlaski. Projekt realizowała Polska Spółka Gazownictwa. W ramach inwestycji wspartej z funduszy unijnych wybudowano ponad 25 km gazociągów i dwie stacje gazowe.

Jak podało w środę w komunikacie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), inwestycja trwała dwa lata, a unijne wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko wyniosło 5,75 mln zł. Poinformowano, że projekt wsparły też fundusze krajowe, jednak nie podano ich kwoty.

W ramach inwestycji wybudowano ponad 25 km gazociągów w Bielsku Podlaskim i relacji Wyszki-Bielsk Podlaski, a także dwie stacje gazowe w obu tych gminach.

"Dzięki inwestycji mieszkańcy mogą ogrzewać domy gazem ziemnym i zrezygnować z paliw kopalnych, które emitują do atmosfery szkodliwe substancje. Poprawi to jakość powietrza w rejonie oraz zwiększy bezpieczeństwo energetyczne w powiecie bielskim" - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Jak podaje na swojej stronie Polska Spółka Gazownictwa, inwestycja pod nazwą "Gazyfikacja miasta Bielsk Podlaski" kosztowała ponad 21 mln zł i była możliwa dzięki unijnemu wsparciu. W ocenie firmy realizacja projektu "przynosi korzyści w wymiarze środowiskowym, ekonomicznym oraz społeczno-gospodarczym".
Obok wskazanych przez spółkę korzyści, jak możliwość ogrzewania gazem i ograniczenie paliw o niskiej emisji, PSG wymienia także możliwość rozwoju infrastruktury gazowej z wykorzystaniem funkcjonalności sieci inteligentnej (smart grid).

Ministerstwo przypomina w komunikacie, że obecnie zakończony projekt jest jednym z dziesięciu realizowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa. "Łączna wartość wszystkich 10 projektów to ponad 675 mln zł, z czego prawie 257,5 mln zł stanowi dofinansowane ze środków UE. Pozostałe środki to wkład krajowy" - podaje w komunikacie MFiPR. Dzięki inwestycjom długość dystrybucyjnych sieci gazowych ma się zwiększyć o ok. 480 km.

W Podlaskiem spółka realizuje projekt budowy sieci gazowej na terenie Aglomeracji Białostockiej. Pozostałe inwestycje będą zlokalizowane - jak podano w komunikacie - w województwach: lubuskim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, śląskim i świętokrzyskim.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE