ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

GZM jednak zaskarży do NSA wyrok ws. spalarni odpadów
24.02.2021r. 19:49

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjnego w Gliwicach podtrzymał rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego unieważniające uchwałę zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ws. powołania spółki celowej do budowy spalarni odpadów, Metropolia postanowiła zaskarżyć to orzeczenie do NSA.

Początkowo władze Metropolii deklarowały, że niekorzystne orzeczenie sądu mogłoby zostać zaskarżone do Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednak praktyka pokazuje, że czas tej procedury to ok. dwóch lat, a sytuacja wymaga pilnych działań. Przygotowano wówczas trzy warianty działań: przekazanie GZM tego zadania przez gminy, podpisanie porozumień, bądź samodzielną budowę spalarni przez miasta.

Samorządowcy GZM zaapelowali jednocześnie do ministra klimatu i środowiska a także parlamentarzystów regionu o pilną nowelizację ustaw o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o odpadach. W ostatnich dniach projekt taki przygotował klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej.

Podczas środowej sesji zgromadzenia Metropolii przewodniczący jej zarządu GZM Kazimierz Karolczak poinformował o przygotowaniu projektu uchwały ws. wniesienia skargi kasacyjnej do NSA wyjaśniając, że jego podstawą są "wątpliwości wobec wyroku WSA". "Dla czystości sprawy jednak stwierdziliśmy, że dobrze by było, aby ta kwestia została rozpatrzona również przez Naczelny Sąd Administracyjny" - zadeklarował Karolczak.

Projekt ws. wniesienia skargi został następnie przyjęty przez zgromadzenie. W jego uzasadnieniu napisano, że zgromadzenie GZM podtrzymuje stanowisko zawarte w skardze złożonej do WSA, a szczegółowa argumentacja prawna zostanie zawarta w treści skargi kasacyjnej do NSA.

Uchwałę ws. utworzenia spółki pod nazwą GZM - Czysta Energia zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjęło 26 maja ub. roku. 1 lipca ub. roku GZM podała, że nadzór prawny wojewody wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, w którym stwierdził nieważność uchwały. Władze GZM zaskarżyły uchwałę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach; rozprawa odbyła się 25 listopada.

Sąd podtrzymał wówczas rozstrzygnięcie wojewody, co oznacza, że Metropolia na gruncie obecnych przepisów nie może budować spalarni samodzielnie. Zgromadzenie GZM przyjęło następnie uchwałę - apel do ministra klimatu i środowiska, a także do parlamentarzystów regionu - o nowelizację ustaw o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz o odpadach.
We wtorek biuro prasowe Metropolii podało, że projekt ustawy mający pozwolić na budowę przez związek metropolitalny instalacji przetwarzania odpadów przygotował klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej. Jak deklarował cytowany w informacji GZM poseł KO Wojciech Saługa, jeszcze w tym tygodniu projekt trafi do marszałek Sejmu.

Władze Metropolii już wcześniej sygnalizowały, że konieczność budowy spalarni na terenie GZM podkreślono w przeprowadzonej wcześniej przez nie analizie dotyczącej potrzeb i możliwości inwestycyjnych w zakresie zagospodarowania odpadów. Wskazywały, że spalarnia to najpilniejsza potrzeba GZM, pozwoli bowiem zahamować drastyczny wzrost cen za zagospodarowanie odpadów, co przekłada się na wysokość rachunków mieszkańców.

Budowa instalacji przez Metropolię ma być istotna dla finansów miast i gmin. Związek metropolitalny posiada bowiem budżet, który pozwoliłby dokonać korzystnego montażu finansowego, odciążając gminy. Niezależnie, w Metropolii powstaje o ponad 20 proc. odpadów komunalnych więcej, niż założono w Planie Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego, co przekłada się na 162 tys. ton odpadów rocznie.

Stwierdzając nieważność uchwały GZM ws. spółki mającej budować spalarnię, nadzór wojewody wskazał, że zagospodarowanie odpadów komunalnych jest zadaniem własnym gmin. W ocenie służb wojewody na obecnym etapie prac dot. spalarni GZM powinna zawrzeć z gminami porozumienia, na mocy których przekażą one do GZM realizację tego zadania własnego.

Przedstawiciele Metropolii podkreślali, komentując tę sugestię, że dla miast oznaczałoby to konieczność ustalenia dodatkowej składki zmiennej, z której sfinansowany byłby np. wkład założycielski do spółki w wysokości planowanych 20 mln zł. Wkład ten miał być wniesiony bezpośrednio przez Metropolię, jednak po wyroku WSA wykreślono stosowne zapisy z budżetu na 2021 r. i wieloletniej prognozy GZM.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE