ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemieccy ekonomiści i prawnicy uważają, że Europejski Zielony Ład może zagrozić gospodarce rynkowej
25.02.2021r. 05:23

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Prawnicy i ekonomiści z Niemiec uważają, że społeczna gospodarka rynkowa jest zagrożona przez Europejski Zielony Ład. Obawiają się rządowych regulacji i nieprawidłowego działania. Woleliby ścieżkę rynkową, która jest prostsza, przejrzystsza i jednocześnie bardziej spójna - informuje "BiznesAlert.pl".

Niemiecka Rada Naukowa Fundacji Firm Rodzinnych (Stiftung Familienunternehmen) ostrzegała przed "przeładowywaniem" wszystkich obszarów politycznych i gospodarczych celami polityki klimatycznej. Rada stwierdzała, że jeśli wszystkie obszary są podporządkowane ochronie klimatu, "wówczas gospodarka planowana przez państwo będzie sprzyjać niegospodarności".

Komisja, w skład której weszli: Clemens Fuest - prezes Instytutu Ifo i Gabriel Felbermayr - szef Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, wyraziła sceptycyzm co do wysiłków Komisji Europejskiej na rzecz odbudowy gospodarki po pandemii koronawirusa. Według nich, zamiast tego należy się skoncentrować wyłącznie na prostym, przejrzystym i spójnym instrumencie wyceny CO2. Ponadto promowana będzie rywalizacja między lobbystami o to, które branże będą odtąd klasyfikowane jako "zielone", a "to, że polityka klimatyczna jest głównym celem, jest zasadniczo błędne".

Były sędzia niemieckiego konstytucyjny Udo Di Fabio ostrzegł nawet przed pełzającym porzuceniem społecznej gospodarki rynkowej, jeśli coraz więcej obszarów politycznych i ekonomicznych zostanie opanowanych przez przepisy dotyczące polityki klimatycznej. Zwrócił uwagę, że "decyzja systemowa" dotycząca społecznej gospodarki rynkowej została określona w niemieckiej ustawie zasadniczej. Nie można jednak polegać na sądownictwie w obronie społecznej gospodarki rynkowej.
"To jest jak salami pokrojone w cienkie plasterki, cienki plaster nie sprawia, że kiełbasa znika, ale wiele plasterków tak. Prawo konstytucyjne jest praktykowane w indywidualnych przypadkach, ale jest to trudne precyzyjnie określić możliwe do osiągnięcia progi dla konstytucyjnie niedopuszczalnej zmiany systemu" - pisze Di Fabio.
Jego zdaniem konsekwencje tego pełzającego rozwoju mogą być znaczące. "Zbyt dyrygistyczne państwo w swoim stopniowym rozwoju lub zbyt dyrygistyczna Unia Europejska może w pewnym momencie doprowadzić do zmiany ustrojowej, w najgorszym przypadku do politycznie istotnie kontrolowanej gospodarki rynkowej, która zbliża się do modelu chińskiego."
Di Fabio ostrzega, że spadek ze społecznej gospodarki rynkowej do dyrygistycznej gospodarki planowej jest zagrożony nie tylko zakazami polityki klimatycznej, ale nawet "zieloną" polityką motywacyjną. Gospodarka będzie "coraz bardziej zależna od rządowych decyzji planistycznych, nawet przy sterowaniu przez fundusze inwestycyjne".
Zaleca przy tym rządowi federalnemu i Komisji Europejskiej zachowanie "czujności" przy wdrażaniu ich decyzji dotyczących polityki klimatycznej - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Czytaj również:
Die Welt , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 25.02.2021r. 09:16
Naprawdę ??? - nie może być....dopiero teraz to zauważyli i odważyli się o tym wspomnieć publicznie ? Szok normalnie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE