ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kommiersant: Koncerny z UE nie dopłaciły na Nord Stream 2 ok. 600 mln euro
25.02.2021r. 11:39

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Sądząc z opublikowanych danych europejskie koncerny uczestniczące w projekcie Nord Stream 2 przekazały na jego budowę około 600-650 mln euro mniej, niż planowano, ale Gazprom zapewnia, że ma wystarczające fundusze - podał dziennik Kommiersant.

Z kwoty 4,75 mld euro, które obiecali Gazpromowi partnerzy w projekcie: Shell, Wintershall, Uniper, OMV i Engie, rosyjski koncern może nie otrzymać około 600-650 mln euro - przypuszcza Kommiersant. Przypomina, że uzgodniony przez uczestników projektu model finansowania zakładał, że Gazprom jako jedyny akcjonariusz zainwestuje połowę z 9,5 mld euro, na które szacowano koszt Nord Stream 2. Pozostałą sumę w postaci kredytów obiecało pięć koncernów z Europy Zachodniej, co oznacza, że każdy z partnerów miał przekazać do 950 mln euro.

Wintershall Dea poinformował w środę, że zakończył finansowanie na poziomie 730 mln euro. Według danych Kommiersanta na tym samym poziomie zakończyły się transze dwóch innych partnerów Gazpromu: Uniper i OMV. Firmy nie wyjaśniły powodów, dla których wysokość inwestycji jest niższa niż pierwotnie planowano. Operator gazociągu, spółka Nord Stream 2 AG oświadczył, że "finanse na projekt są zapewnione w stopniu wystarczającym do zakończenia stadium inwestycyjnego i przejścia do etapu eksploatacji".

Jak przypomina rosyjski dziennik, koszt projektu przyjmowano z "zakładką" finansową i dopuszczano, iż ostatecznie wyniesie on tylko 8,5 mld euro. Od połowy 2019 roku operator nie podawał jakichkolwiek ocen, co związane było z opóźnieniem budowy na skutek sankcji nałożonych przez USA. Taka zwłoka ogółem powinna spowodować wzrost kosztów - zauważa Kommiersant.
Dziennik przypuszcza, że Gazprom będzie musiał dofinansować projekt z własnych funduszy. "Z ekonomicznego punktu widzenia zmienia to niewiele, bowiem jeśli gazociąg mimo wszystko zacznie działać, to Gazprom będzie musiał oddawać mniejsze kredyty" - podsumowuje dziennik.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE