ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orlen oczekuje propozycji rządu litewskiego ws. rozbudowy rafinerii w Możejkach
25.02.2021r. 12:04

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
PKN Orlen oczekuje, że rząd Litwy przedstawi w ciągu miesiąca stanowisko w sprawie wsparcia rozbudowy rafinerii w Możejkach - powiedział w czwartek prezes Daniel Obajtek. Dodał, że jeśli przedstawiona przez stronę litewską propozycja będzie satysfakcjonująca, to decyzja w sprawie inwestycji o pogłębionym przerobie na Litwie może zapaść na przełomie maja i czerwca.

Prezes Obajtek powiedział, że rozmowy z premier Litwy dotyczyły przyszłości rafinerii w Możejkach, które przedłużyłyby żywotność tej rafinerii i kluczowych inwestycji związanych z rozwojem Orlen Lietuva.

"Umówiliśmy się, że w ciągu miesiąca strona litewska przedstawi nam swoje stanowisko, w jakim zakresie państwo litewskie będzie wspierać inwestycje" - poinformował prezes Orlenu. Pytany o inne plany rozwoju na Litwie prezes odpowiedział, że Orlen zamierza się rozwijać zarówno w kraju, jak i za granicą, co obejmuje strategia grupy do 2030 r.

"Ogłosiliśmy strategię do 2030, dotyczy ona wszystkich naszych aktywów w kraju i za granicą, przede wszystkim zmniejszenie emisyjności, co również dotyczy strony litewskiej, oczywiście modernizację rafinerii, optymalizacji tej rafinerii, by był pogłębiony przerób ropy. Rozmawialiśmy o energetyce zeroemisyjnej, to co nas interesuje, to kwestia farm wiatrowych na Bałtyku. To jest kwestia bilansowania CO2. Stronę litewską interesują prace związane z wodorem, alternatywnymi paliwami" - powiedział Obajtek.
We wrześniu PKN Orlen informował, że chce wsparcia i dofinansowania ze strony rządu litewskiego przy realizacji inwestycji w instalację pogłębionego przerobu ropy (Bottom of the Barrel - BoB) w rafinerii w Możejkach.

Dzięki tej inwestycji rafineria w Możejkach ma stać się bardziej odporna na warunki makroekonomiczne. O około 10 punktów proc. ma się zwiększyć uzysk wyrobów wysokomarżowych, przede wszystkim benzyn, oleju napędowego i paliwa lotniczego Jet.

Czytaj również:
Czy znasz to narzędzie?

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE