ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Brytyjski przemysł jądrowy uzgadnia mapę drogową dotyczącą wodoru
02.03.2021r. 15:44

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Brytyjskie Stowarzyszenie Przemysłu Jądrowego (Nuclear Industry Association, NIA) ogłosiło, że Rada Przemysłu Jądrowego (Nuclear Industry Council, NIC) uzgodniła plan działania dotyczący wodoru (Hydrogen Roadmap).

NIC współprzewodniczą minister ds. biznesu, energii i czystego wzrostu oraz przewodniczący NIA. Rada określa strategiczne priorytety współpracy rządu i przemysłu w celu promowania energii jądrowej w Wielkiej Brytanii.

Program wodorowy jest kontynuacją mapy drogowej NIA opracowanej dla przemysłu jądrowego Forty by '50: The Nuclear Roadmap, która określa ambitny cel przemysłu, jakim jest produkowanie 40% czystej energii w Wielkiej Brytanii do 2050 roku.
"Obecnie Wielka Brytania w ponad trzech czwartych produkcji energii jest uzależniona od paliw kopalnych. W ciągu najbliższych 30 lat musimy przejść do gospodarki o zerowej emisji netto. Wyzwanie jest ogromne", zauważa mapa drogowa. "Komitet ds. Zmian Klimatu (Climate Change Committee, CCC) oszacował, że do 2050 r. musimy wyprodukować czterokrotnie więcej czystej energii, a także 225 TWh niskoemisyjnego wodoru, aby zakończyć proces dekarbonizacji".

Aby to osiągnąć, "będziemy musieli wdrożyć każdą technologię niskoemisyjną, jaką mamy do dyspozycji, w celu produkcji czystego wodoru, zwłaszcza "zielonego wodoru" ze źródeł bezemisyjnych. W badaniu dokonano rozróżnienia między wodorem zielonym, wodorem niebieskim i wodorem szarym. Niebieski wodór jest wytwarzany w procesie reformingu metanu, ale z wykorzystaniem wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (carbon capture, use and storage, CCUS), w którym przechowuje się lub ponownie wykorzystuje do 97% wytworzonego CO2. Szary wodór, produkowany za pomocą technologii reformingu metanu bez CCUS, jest obecnie najpowszechniejszą metodą, ale wytwarzane jest przy tym 10 kg CO2 na każdy 1 kg uzyskiwanego wodoru.

W 12-stronicowym nowym planie działania mówi się, że energia jądrowa, obok odnawialnych źródeł energii, może odgrywać kluczową rolę w przyszłości ekologicznego wodoru i że energia jądrowa może produkować jedną trzecią zapotrzebowania Wielkiej Brytanii na czysty wodór do 2050 r.
Program wodorowy opisuje, w jaki sposób duże energetyczne reaktory wielkoskalowe i małe reaktory modułowe (SMR) mogą wytwarzać zarówno energię, jak i ciepło niezbędne do produkcji wolnego od emisji wodoru. Szacuje się, że 12-13 GW mocy reaktorów jądrowych wszystkich typów mogłoby wykorzystywać elektrolizę, elektrolizę parową z wykorzystaniem ciepła odpadowego oraz metodę termochemicznego rozkładu wody w celu wyprodukowania 75 TWh zielonego wodoru do 2050 r.

Zgodnie z mapą drogową, wraz z rozwojem technologii jądrowych, możliwe będą cztery sposoby wytwarzania zielonego wodoru z energii jądrowej:
• Elektroliza zimnej wody, w której energia elektryczna z elektrowni jest kierowana z sieci do elektrolizera w celu rozkładu wody na wodór i tlen. Metoda ta została zaprezentowana na małą skalę i jest najtańszym dostępnym obecnie sposobem produkcji wodoru. Obejmuje koszt elektrolizera, koszt magazynowania i normalne koszty produkcji energii elektrycznej.
• Elektroliza parowa - elektroliza parowa w wysokiej temperaturze (600-1000 ° C) wymaga o jedną trzecią mniej energii niż elektroliza zimnej wody. Stosowanie ciepła o niższej temperaturze może również zwiększyć wydajność elektrolizy, ale w mniejszym stopniu. Elektroliza parowa jest już technologią obecnie dostępną.
• Termochemiczny rozkład wody przy użyciu ciepła w zakresie temperatur od 600 do 900 ° C wytwarzanego przez zaawansowany reaktor modułowy (AMR) w obecności katalizatorów chemicznych. AMR mogą jednocześnie wytwarzać czystą energię i czysty wodór.
• Reforming paliw kopalnych z wykorzystaniem ciepła odpadowego z energii jądrowej w celu zapewnienia wysokich temperatur w procesie reformingu parowego zamiast paliw kopalnych, ale uwalniany jest dwutlenek węgla i wymagałoby to stosowania CCUS.
Według mapy drogowej główną przeszkodą dla produkcji ekologicznego wodoru jest koszt, a nie możliwości techniczne. Szary wodór jest obecnie tańszy, zwłaszcza że jego emisje dwutlenku węgla nie są odpowiednio wyceniane. Odpowiednio skierowane zachęty i inwestycje mogą przynieść redukcje kosztów niezbędne do uczynienia czystego wodoru konkurencyjnym. Aby zmniejszyć koszty, mapa drogowa zaleca:
• Uruchomienie programu dotacji i grantów, aby zachęcić do prac badawczo-rozwojowych w celu zmniejszenia kosztów elektrolizerów, być może w ramach szerszego programu dotacji kapitałowych dla producentów o zerowej emisji dwutlenku węgla w celu zainstalowania elektrolizerów.
• Przyjęcie nowego modelu finansowania w celu obniżenia kosztu kapitału związanego z projektami jądrowymi, obniżenia ceny wytwarzanej przez nie energii elektrycznej poprzez bezpośrednie finansowanie rządowe lub inny model finansowania, taki jak np. baza aktywów regulowanych (RAB).
• Współpracę rządu z OFGEM, brytyjskim regulatorem rynku energii, w celu zbadania nowego schematu zastępowania płatności dla wytwórców o zerowej emisji dwutlenku węgla w celu stopniowego ograniczania produkcji wsparciem dla produkcji wodoru.
• Wprowadzenie ambitnego systemu cen emisji dwutlenku węgla, który odzwierciedla pełne efekty zewnętrzne emisji i cel zerowy netto w Wielkiej Brytanii.
• Usunięcie anomalii polegającej na tym, że wodór wytwarzany jądrowo, w przeciwieństwie do wodoru ze źródeł odnawialnych, nie kwalifikuje się do wsparcia w ramach obowiązku stosowania odnawialnych paliw transportowych (Renewable Transport Fuel Obligation, RTFO).
• Aby produkcja wodoru jądrowego w różnych formach, kwalifikowała się do włączenia do niedawno ogłoszonego funduszu Net Zero Hydrogen Production.
• Wyznaczenie harmonogramu rozwoju AMR, w tym demonstracja technologii produkcji wodoru, obejmująca pięcioletnie rozliczenie finansowania badań i rozwoju w celu zapewnienia stabilności inwestycji.
Mapa drogowa wymienia również szereg niezbędnych działań strategicznych:
• Aby ułatwić rozwiązanie problemu wodoru jądrowego i innych czystych metod produkcji wodoru, wodór wytwarzany z energii jądrowej powinien być klasyfikowany jako zielony; W miarę możliwości preferowaną opcją powinien być zielony wodór wytwarzany bezpośrednio przez producentów o zerowej emisji dwutlenku węgla; odejście od szarego wodoru powinno nastąpić praktyczne bez nacisków.
• Rząd powinien włączyć do Komitetu Doradczego ds. Wodoru, bezpośrednią reprezentację przemysłu jądrowego, aby zapewnić, że zielony wodór z energii jądrowej został włączony do ogólnej wizji gospodarki wodorowej.
• Ustanowienie celu produkcji 75 TWh wodoru pobudziłoby ambicje i innowacje w branży.
• Niezwykle przydatna byłaby analiza systemowych wyzwań infrastrukturalnych do określenia maksymalnego możliwego zakresu elektryfikacji oraz obszaru, w którym wodór powinien być stosowany. Obejmowałoby to dotacje na badania i rozwój rozwiązań służących poprawie magazynowania wodoru, w tym możliwości wykorzystania zubożonego uranu metalicznego do przechowywania wodoru o dużej gęstości.
• Należy podejmować zachęty inwestycyjne w zakresie wodoru jądrowego i innego zielonego wodoru, aby stymulować innowacje i ograniczać koszty.
Tom Greatrex, dyrektor naczelny NIA, powiedział: "Energia jądrowa powinna znajdować się w samym centrum produkcji ekologicznego wodoru, razem z technologiami odnawialnymi. Reaktory jądrowe oferują innowacyjne rozwiązania potrzebne do dekarbonizacji sektorów poza energią elektryczną w ramach bilansu zerowego netto, zaczynając dzisiaj i kierując się w przyszłość. Cieszymy się, że rząd dostrzegł ten potencjał i oczekujemy na współpracę z nim i innymi partnerami w celu stworzenia solidnych ram dla produkcji ekologicznego wodoru".

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: TTt 02.03.2021r. 17:20
a zaczynali od palenia loju i tluszczu wielorybiego w lampach, pozniej gaz z koksowania wegla ciekawe czy przy H... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE