ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gminy z powiatu myślenickiego w rządowym programie "Czyste Powietrze"
25.02.2021r. 16:32

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
270 tys. zł otrzymają łącznie gminy z powiatu myślenickiego (Małopolskie) na wsparcie punktów konsultacyjnych rządowego programu "Czyste Powietrze". Do tej pory na współpracę w ramach tego programu zdecydowały się 102 małopolskie gminy.

W czwartek w Myślenicach gościł pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze" Bartłomiej Orzeł. Jak przypomniał podczas briefingu prasowego, każda gmina, która zawarła, bądź zawrze do końca maja 2021 roku, porozumienie o prowadzeniu punktu obsługi programu "Czyste Powietrze" z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (WFOŚGW), otrzyma wsparcie grantowe na ten cel w łącznej wysokości do 30 tys. zł.

"Patrząc w statystyki ilości złożonych wniosków do programu "Czyste Powietrze" w gminie Myślenice, zdecydowałem, że muszę skorzystać z możliwości przyjazdu i dziękuję burmistrzowi za wsparcie w skonstruowaniu programu w taki sposób, aby wspierał samorządy" - zaznaczył Orzeł.

Przekazał, że łącznie do gmin z powiatu myślenickiego trafi 270 tys. zł, które zostaną przeznaczone na wsparcie punktów konsultacyjnych programu "Czyste Powietrze".

Według pełnomocnika premiera gminy dostaną ponadto 50 zł zwrotu od każdego wniosku w podstawowym dofinansowaniu i 150 zł zwrotu w przypadku otrzymania przez beneficjentów podwyższonego dofinansowania.

"Te środki mają zmobilizować samorządy do wsparcia mieszkańców w pozyskiwaniu środków na wymianę pieców, stolarki okiennej i drzwiowej czy termomodernizacji budynków" - wyjaśnił Orzeł.

Burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka ocenił, że gmina ta jest jednym z liderów programu "Czyste Powietrze" w województwie małopolskim. "Mieszkańcy Krakowa złożyli ponad 800 wniosków, a gminy Nowy Sącz, Skawina oraz Myślenice tych wniosków mają nieco ponad 500" - wskazał.
W przypadku gminy Myślenice - poinformował burmistrz - punkt konsultacyjny dla mieszkańców zainteresowanych programem "Czyste Powietrze" z dwoma ekodoradcami już działa, dlatego pozyskane środki mogą zostać przeznaczone na promocję programu, wsparcie techniczne, działania kontrolne czy funkcjonowanie punktu.

Jak informował Orzeł na początku tego miesiąca, do tej pory 102 małopolskie gminy przyłączyły się do programu "Czyste Powietrze". Zapewnił, że na promocję programu w regionie trafi ok. 6,5 mln zł.

Zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe stosowane do ogrzewania muszą zostać wymienione do końca 2022 r., a te niespełniające wymogów 5. klasy emisyjności - do końca 2026 r.

Czyste Powietrze to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowo budowanych. Realizacja programu zaplanowana jest na lata 2018-2029, a podpisywanie umów - do końca 2027 r.

Obsługą programu zajmują się Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego wdrażanie usprawniają powstające we współpracy z samorządami lokalnymi gminne punkty Czystego Powietrza. Mieszkańcy mogą otrzymać w nich pomoc merytoryczną, w tym w wypełnieniu wniosku, a także złożyć wniosek do WFOŚiGW. Punkty obsługują pracownicy gminni, przekazujący następnie poprawne wnioski do wojewódzkich Funduszy.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE