ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Proponowana cena dla offshore może uniemożliwić realizację części projektów w I fazie
01.03.2021r. 13:47

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Zaproponowana na poziomie 301,5 zł/MWh cena maksymalna dla morskich farm wiatrowych może uniemożliwić realizację części projektów w ramach pierwszej fazy systemu wsparcia - oceniają spółki zaangażowane w program offshore. Wskazują, że określona w projekcie cena może być uznana za cenę średnią wsparcia, a nie maksymalną.

Projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska przewiduje, że cena maksymalna za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, będąca podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda, miałaby wynieść 301,5 zł/MWh. Inwestorzy przesłali swoje uwagi do projektu w ramach prowadzonych konsultacji.

Jak wskazała Polska Gropa Energetyczna, określenie ceny maksymalnej dla morskich farm wiatrowych warunkuje uruchomienie pierwszej fazy wsparcia i jest fundamentem dla dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

"Jednak zdaniem PGE skierowane do konsultacji uzasadnienie, ocena skutków regulacji oraz wynikająca z nich podstawa do określenia ceny maksymalnej nie uwzględniają szeregu czynników specyficznych dla sytuacji morskich farm wiatrowych w Polsce oraz stawiają pod znakiem zapytania realizację pełnego, ambitnego programu określonego w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku" - napisała PGE.

Jak dodano, PGE liczy na możliwość przeprowadzenia merytorycznego procesu konsultacyjnego w celu wypracowania finalnej treści rozporządzenia dającej szansę na realizację wszystkich projektów w ramach pierwszej fazy systemu wsparcia.

Inwestorzy wskazują, że cena maksymalna nie powinna się odnosić do referencyjnego projektu, a do projektu o najmniej korzystnych warunkach, który mógłby być realizowany w ramach I fazy systemu wsparcia.

"Przyjęcie referencyjnych wartości oznacza, że już na etapie określania ceny maksymalnej podejmowana jest decyzja o tym, że część projektów nie zostanie zrealizowana" - podała PGE.

Spółki MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III zwracają uwagę, że określona w projekcie cena nie może zostać uznana za cenę maksymalną.

"Wyraźnie świadczy o tym treść uzasadnienia projektu i opisana w nim metodyka kalkulacji ceny, opierająca się na parametrach jednostki referencyjnej. Wskazuje ona na posłużenie się z jednej strony danymi uśrednionymi (np. w odniesieniu do wielkości referencyjnej MFW), z drugiej zaś - w określonych przypadkach - wielkościami hipotetycznymi, które mogą być osiągnięte tylko przez MFW o najlepszych parametrach technicznych (np. przyjęcie współczynnika wykorzystania mocy na poziomie 45,7 proc.)" - napisano.

"Takie podejście jest metodologicznie błędne i niespójne z celem przedmiotowej regulacji. Istotą określenia ceny maksymalnej dla projektów uprawnionych do udziału w pierwszej fazie systemu wsparcia powinno być bowiem zagwarantowanie możliwości realizacji wszystkich projektów w tej grupie, zarówno o parametrach techniczno-ekonomicznych pozwalających na uzyskanie najniższego kosztu wytworzenia energii w przeliczeniu na moc jednostkową, jak i najwyższego, jeżeli jest on wciąż akceptowalny z powodów gospodarczych" - dodano w opinii MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III.

Spółka Baltic Power wskazuje, że w kolejnym kroku konieczne jest więc uwzględnienie buforu bezpieczeństwa względem wyznaczonej ceny średniej, który w praktyce pozwoli na wyznaczenie ceny maksymalnej. Spółka zauważa ponadto, że cena maksymalna nie będzie stanowić finalnej ceny uzyskanej przez inwestora, a jedynie cenę nieprzekraczalną.
Jak napisała spółka, w przypadku, gdy rzeczywiste parametry poszczególnych projektów offshore odbiegałyby na ich niekorzyść względem założeń przyjętych przez zespół ds. metodyki wyliczania ceny, powołany w MKiŚ, faktyczne LCOE, czyli koszt energii elektrycznej projektów przekraczać może proponowaną cenę maksymalną.

"Efektem tej sytuacji będzie zaniechanie inwestycji w farmę wiatrową lub wstrzymanie jej realizacji do czasu przeprowadzenia aukcji ze względu na trudną do zaakceptowania przez inwestora stopę zwrotu. W naszej opinii metodyka wyznaczania ceny maksymalna musi wziąć pod uwagę wczesny etap inwestycji w Polsce, wyniki analiz wrażliwości i wprowadzić minimalny bufor (zabezpieczenie), który wykluczy realne ryzyko, w którym cena maksymalna określona w rozporządzeniu będzie mniejsza od rzeczywistych LCOE projektów w I fazie wsparcia" - napisano w opinii Baltic Power.

Northland Power, partner PKN Orlen w projekcie Baltic Power, zauważył, że polski rynek jest jeszcze niedojrzały i nie należy oczekiwać, że poziom cen w Polsce w I fazie będzie zbliżony do poziomów występujących w Europie Zachodniej.

Z kolei Ministerstwo Aktywów Państwowych zaproponowało, by cenę maksymalną dla energii z offshore zmienić na nie niższą niż 325,62 zł/MWh.

Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE, mówił w lutym, że zaproponowana przez resort klimatu cena maksymalna jest efektem przeprowadzonych analiz, ale może zostać zmieniona w wyniku konsultacji.

Rozporządzenie cenowe jest jednym z głównych aktów wykonawczych do ustawy o promowaniu energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Określona w nim cena maksymalna będzie dla inwestorów realizujących projekty w pierwszej fazie rozwoju rynku punktem wyjściowym do złożenia wniosku o przyznanie wsparcia.

W ramach pierwszej fazy funkcjonowania systemu wsparcia dla offshore, w terminie do 31 marca 2021 r., wytwórcy będą mogli składać do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do energii elektrycznej, która zostanie wytworzona w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzona do sieci. Do 30 czerwca 2021 roku wsparcie przyznawane będzie w drodze decyzji administracyjnej Prezesa URE. Pomoc będzie następnie notyfikowana w Komisji Europejskiej

O wsparcie w ramach pierwszego etapu wystąpić mogą projekty o łącznej mocy 5,9 GW.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk 02.03.2021r. 16:18
Inwestorzy trochę już przesadzają z tą ceną !Przecież w każdym z tych projektów uczestniczą doświadczone firmy, które... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE