ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dolnośląskie: Dla budowy linii 400 kV Mikułowa - Świebodzice wydano decyzję środowiskową
01.03.2021r. 14:41

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu 26 lutego br. wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy linii 400 kV Mikułowa - Świebodzice na Dolnym Śląsku. Oddanie inwestycji do użytku zaplanowano na 2025 rok.

"W ocenie RDOŚ, zakładany sposób realizacji projektu i stosowane rozwiązania techniczne wraz z działaniami minimalizującymi określonymi w tej decyzji pozwolą chronić cenne pod względem przyrodniczym obszary i zagwarantować bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców" - napisano w przesłanym PAP komunikacie Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Jak podano, na potrzeby opracowania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko została przeprowadzona roczna inwentaryzacja przyrodnicza, podczas której ustalono, w jaki sposób linia może wpływać na występujące na danym terenie gatunki fauny i flory.

W oparciu o uzyskane dane zaplanowane zostały rozwiązania, które pozwolą zminimalizować ingerencję w środowisko społeczno-przyrodnicze. Dotyczy to sposobu prowadzenia prac, wykorzystywanych materiałów, ich składowania, a także stosowanych technologii.

Na części terenów leśnych będą zastosowane tzw. słupy nadleśne, pozwalające poprowadzić linię nad koronami drzew, tym samym ograniczając ich wycinkę. W decyzji zawarto także zalecenia dotyczące rozwiązań technicznych, które pozwolą ograniczyć oddziaływania linii na okolicznych mieszkańców, w tym dotyczące norm hałasu oraz sposobu realizacji prac budowlanych. Całość materiału środowiskowego zebranego przez inwestora została poddana konsultacjom społecznym na przełomie zeszłego i bieżącego roku.

"Wszystkie inwestycje PSE są prowadzone z poszanowaniem środowiska naturalnego. Stosujemy rozwiązania, które minimalizują wpływ infrastruktury przesyłowej na otoczenie. Decyzja RDOŚ we Wrocławiu potwierdza, że linia 400 kV będzie bezpieczna dla ludzi i przyrody" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprezes PSE Włodzimierz Mucha.

Nowa linia będzie przebiegać przez 17 gmin województwa dolnośląskiego. Są to: Sulików, Platerówka, Siekierczyn, Lubań, Miasto Lubań, Nowogrodziec, Gryfów Śląski, Lwówek Śląski, Wleń, Pielgrzymka, Świerzawa, Bolków, Paszowice, Dobromierz, Strzegom, Świebodzice i Świdnica.
PSE S.A. uruchomiły także 26 lutego br. przetarg na wyłonienie firmy, która zrealizuje prace budowlane na ww. zadaniu inwestycyjnym. Postępowanie będzie prowadzone w trybie dialogu konkurencyjnego.

Budowa linii 400 kV Mikułowa - Świebodzice jest inwestycją strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Dolnego Śląska. Jest niezbędna dla zapewnienia wystarczających, stabilnych dostaw energii elektrycznej do wszystkich odbiorców w regionie.

"Oprócz linii 400 kV Mikułowa - Świebodzice PSE do 2025 roku zrealizują na terenie woj. dolnośląskiego trzy inne inwestycje liniowe. Po ich ukończeniu powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski. Łącznie na inwestycje w infrastrukturę przesyłową na Dolnym Śląsku spółka przeznaczy ok. 950 mln zł" - czytamy w komunikacie.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Realizują zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki program inwestycyjny - ponad 170 projektów o wartości około 14 ml zł. W rezultacie do 2030 r. powstanie blisko 3 600 km nowych linii 400 kV, a modernizację przejdzie 1600 km linii najwyższych napięć i 44 stacje elektroenergetyczne.

Czytaj również:


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Stary elektryk 01.03.2021r. 16:48
DŚ po 5 latach od startu inwestycji to wstyd. Gdyby ta inwestycja była realizowana jednym przetargiem "pod... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE