ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ostrów Wielkopolski: 1,5 mln zł na wymianę "kopciuchów"
01.03.2021r. 18:09

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W Ostrowie Wielkopolskim blisko 1,5 mln zł przeznaczonych zostanie na wymianę starych pieców węglowych. Kwota ta może jeszcze wzrosnąć. Od startu miejskiego programu w 2015 roku w mieście zlikwidowano już prawie 1400 palenisk tego typu.

Na niedawnej sesji ostrowscy radni poparli prezydencki pomysł przeznaczenia 1,45 mln zł na wymianę "kopciuchów" na ekologiczne źródła ciepła.

"Jest to kwota zaplanowana. Rosnące zainteresowanie może jednak spowodować wzrost środków. Deklarujemy, że w razie potrzeby zwiększymy tę kwotę do poziomu, który pozwoli uwzględnić wszystkie prawidłowo złożone wnioski o dotację na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Podobnie było w ubiegłym roku - zaplanowaliśmy wówczas 1,4 mln zł, by finalnie zwiększyć tę pulę do blisko 1,8 mln zł" - wyjaśnia Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Miejski program wystartował w 2015 r. W pilotażowej edycji zlikwidowano 84 węglowe źródła ogrzewania. W ubiegłym roku było już ich 376. Na ten cel każdego roku Ostrów wydawał więcej.

Do tej pory wydano ok. 5,7 mln zł, co pozwoliło na likwidację 1 353 "kopciuchów".

Ostrowskie władze wskazują na poprawę jakości powietrza w mieście podkreślając jednocześnie, jak wiele jest w tej kwestii jeszcze do zrobienia.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nie opublikował rocznej oceny jakości powietrza w województwie wielkopolskim za rok 2020. Dane za ten rok zostały opracowane na podstawie miesięcznych danych dotyczących przekroczeń pyłu PM 10 zarejestrowanych przez manualną stację pomiarową zlokalizowaną w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Wysockiej.
Choć dane te mogą być obarczone pewnym błędem uzależnionym od pór roku, warunków pogodowych, to pozytywna tendencja jest zauważalna.

"Nie jest to z naszej strony hurraoptymizm, nie możemy stwierdzić, że Ostrów jest dziś miastem wolnym od substancji szkodliwych. Jednak pomiary pokazują trend. Dzisiaj jesteśmy w pewnym punkcie wyjścia i na pewno musimy kontynuować program, który jest prosty i skuteczny" - przekonuje Mikołaj Kostka.

Do 2024 r. w całej Wielkopolsce wszystkie piece o klasie "zero" będą musiały zostać wymienione.

"Pozostało na to kilka lat. Zachęcamy ostrowian, by pozbywali się takich palenisk już teraz. Dzięki temu będą mogli to zrobić z miejskim wsparciem finansowym" - dodaje wiceprezydent.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE