ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Co może oznaczać opuszczenie niemieckiego portu przez "Akademika Czerskiego"?
01.03.2021r. 19:15

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Statek "Akademik Czerski" mogący wesprzeć budowę spornego gazociągu Nord Stream 2 ma opuścić port niemiecki Wismar 5 marca. To może, ale nie musi oznaczać, że jest gotów powrócić do projektu pomimo objęcia go sankcjami USA - czytamy w "BiznesAlert.pl".

"Eadaily.com" podaje, że statek układaniowy "Akademik Czerski" podał informację, że ma wyruszyć z portu Wismar 5 marca na prace w morzu. Nie wiadomo czy chodzi o obszar budowy Nord Sream 2 znajdujący się 200 mil morskich od portu na wodach duńskich, gdzie pracuje już barka Fortuna. Będzie ona układać gazociąg jeszcze kilkaset dni, jeśli nie wesprze jej "Czerski".

Gazprom nie podaje nowego terminu ukończenia budowy, który pierwotnie został ustalony na koniec 2019 r., ale został potem wielokrotnie zmieniony przez sankcje USA zmuszające Rosjan do samotnego ukończenia prac. Według najnowszych szacunków pierwsza nitka Nord Stream 2 ma być gotowa w czerwcu 2021 r.

"Akademik Czerski" przeszedł modernizację, której założenia nie są znane opinii publicznej. Znajdował się w porcie Wismar od dwóch miesięcy. Według nieoficjalnych sugestii w rosyjskich mediach, modernizacja mogła być niezbędna do uzyskania certyfikacji, bez której nie mógłby kończyć prac na wodach duńskich. Zgodnie z zapisami sankcji USA, firmy certyfikujące zaangażowane w Nord Stream 2 im podlegają, ale Departament Stanu nie dopisał dotąd nowych podmiotów na stosowną listę.
"Akademik Czerski" może zyskać towarzystwo "Havila Subsea", jednostki specjalizującej się w badaniu dna morskiego, która należy do norweskiej firmy Havila i ma kontrakt na inspekcje Nord Stream 2 od 2017 r. Portal "eadaily.com" przekonuje, że ma ona pracować na głębokości nieprzekraczającej 27 m, czyli o 6 m mniej, niż jednostki inspekcyjne opisane w regulacjach dotyczących sankcji USA wobec Nord Stream 2 - informuje "BiznesAlert.pl".

Czytaj również:
EADaily.com , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE