ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy chcą zamienić elektrownię węglową w hub wodorowy. Szansa dla Polski?
02.03.2021r. 19:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Elektrownia węglowa w Niemczech może zyskać drugie życie po przekształceniu jej w hub wodorowy. Polacy rozważają w jaki sposób przekształcić sektor węglowy, by zapewnić nowe miejsca zatrudnienia jego pracownikom. To może być jedno z rozwiązań.

Shell, Mitsubishi oraz Vattenfall we współpracy z samorządowym dostawcą ciepła Warme Hamburg pracują nad przekształceniem elektrowni węglowej Moorburg o mocy 1,6 GW w hub wodorowy. Ten obiekt znajduje się nad Elbą w pobliżu portu w Hamburgu. Zastąpił w 2015 roku starą elektrownię gazową i miał być źródłem stabilnych dostaw energii po odejściu od energetyki jądrowej w Niemczech w 2022 roku.

Jednakże w styczniu 2020 roku rząd niemiecki zdecydował o stopniowym odejściu od węgla do 2035-38 roku. Wówczas Vattenfall uzyskał wsparcie rządu na wyłączenie węgla w Moorburgu. Jeżeli krajowy regulator uzna, że ten obiekt nie jest niezbędny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, zostanie wyłączony z użytku do czerwca 2021 roku.

Jednak to nie koniec obiektu w pobliżu Hamburga. Jego dobre połączenie ze szlakami morskimi oraz siecią przesyłową gazu, a w przyszłości także wodoru, czyni go potencjalnie atrakcyjnym punktem wytwarzania tego paliwa. Vattenfall chce oczyścić część terenu zajmowanego obecnie przez elektrownię węglową i przygotowuje wniosek i finansowanie z funduszu IPCEI, nowej listy projektów wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej. Jeżeli te starania się powiodą, pierwsze dostawy wodoru mogłyby ruszyć w 2025 roku. Przedstawiciele Warme Hamburg przekonują, że hub wodorowy w Moorburgu mógłby zapewniać wodór różnego rodzaju: zielony ze źródeł odnawialnych, a także niebieski z gazu. Mógłby także magazynować energię i pozwalać na zaopatrywanie w nią sektora transportowego.
Trwają rozmowy o umowie społecznej opisującej założenia polskiej transformacji regionów pogórniczych. Toczą się z udziałem górniczych związków zawodowych, które sygnalizują obawy o nowe miejsca pracy utworzone w koordynacji z wygaszaniem starych, znajdujących się w sektorze węglowym. Wytwarzanie wodoru to jedna z odpowiedzi na to wyzwanie.

Czytaj również:
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE